Opsione për të transferuar foto nga një pajisje Android në Mac

Transferoni skedarë android mac

¿Si të transferoni fotot nga Samsung celular në kompjuter? Megjithëse një përqindje shumë e lartë e përdoruesve të Mac-it zotërojnë një iPhone, ky rregull nuk është 100% i vërtetë. Në disa raste, veçanërisht me kohën që iu desh kompanisë me bazë në Cupertino të lançonte pajisje me ekrane më të mëdha, gjë që ndodhi me ardhjen e iPhone 6 dhe 6 Plus në 2014, shumë ishin përdoruesit që para lansimit të modeleve me 4,7 dhe ekranet 5,5 inç ishin lodhur tashmë me ekranet 4 inç, të cilat gjithashtu ishin të ngadalta për të dalë në treg.

Apple kurrë nuk ka qenë e njohur për inovacione sa i përket madhësisë së ekraneve, por dukej se ideja se madhësia prej 5 inç ishte ideale sipas kompanisë së pretenduar në reklama, pasi me gishtin tonë dhe me një dorë mund të përdorni të gjitha opsionet e shfaqura në ekran. Në veçanti, gati e përfshiva veten në atë grup njerëzish kur kompania lëshoi ​​iPhone 5s me të njëjtën madhësi qesharake të ekranit në krahasim me atë që po paraqiste konkursi.

Aktualisht, si vendas ashtu edhe nga aplikacione të palëve të treta, ne kemi një larmi opsionesh që na lejojnë të nxjerrim të gjitha fotografitë dhe lidhni Android me Mac. Softueri që prodhuesit na ofrojnë për të kopjuar përmbajtje në smartphone Android, për sa kohë që ata kanë një aplikacion për Mac, na lejon vetëm të kopjojmë skedarë në pajisje, jo ta nxjerrim atë, kështu që kurrë nuk do të jetë një zgjidhje e vërtetë për nevojat tona për të nxjerrni fotografitë dhe videot që kemi në smartphone-in tonë.

Lidhni Android me Mac për të transferuar foto

transferoni skedarë nga Android në Mac, së pari duhet të lidhim pajisjen tonë Android përmes lidhjes USB të pajisjes. Tjetra, varësisht nga versioni i Android që kemi instaluar në Smartphone-in tonë, do të na shfaqen disa opsione, në mënyrë që të mund të zgjedhim llojin e lidhjes që duam të krijojmë me Mac.

Në cilin rast kjo na sjell ne kemi dy mundësi për të zgjedhur: Transferimi i skedarëve (MTP) dhe mënyra e ruajtjes masive (MSC). Të dy opsionet na lejojnë të transferojmë përmbajtje si nga telefoni, ashtu edhe nga karta SD në Mac-in tonë. Pasi ta kemi lidhur pajisjen me Mac-in tonë dhe të kemi zgjedhur njërën nga dy opsionet, në disa terminale shfaqet vetëm një mundësi, ne do të vazhdojmë nga një nga opsionet e mëposhtme.

Artikulli i lidhur:
Pasqyra e ekranit Mac në TV inteligjent

Transferoni foto nga Android në Mac me Image Capture

si të transferoni fotot nga samsung celular në kompjuter

Aplikacioni Image Capture që është instaluar natyrshëm në OS X, na lejon të marrim imazhet që kemi ruajtur në çdo pajisje që lidhim me Mac-in tonë, përfshirë skanuesit. Për ta bërë këtë, ne shkojmë në Launchpad> Të tjerët dhe klikojmë në Image Capture.

Më pas do të shfaqet dritarja e aplikacionit, ku emri i pajisjes së lidhur do të shfaqet në anën e djathtë dhe të majtë do të shfaqen të gjitha imazhet që janë aktualisht në pajisje.

Tani ne thjesht duhet të zgjedhim të gjitha imazhet dhe videot që duam të nxjerrim nga Smartphone-i ynë Android dhe t'i zhvendosim ato në dosjen ku duam t'i ruajmë ato thjesht duke i tërhequr zvarrë. Ose mund t'i importojmë direkt në albumin Images në Mac-in tonë me opsionin e treguar në fund të aplikacionit.

Artikulli i lidhur:
Formatoni një flash drive me sistemin FAT ose exFAT

Dërgoni foto nga Android te Mac me aplikacionin Fotografitë

lidhni android me mac për të kaluar foto

Aplikacioni Fotografitë është një mundësi tjetër që mund ta përdorim për të nxjerrë përmbajtjen nga Smartphone-i ynë Android. Nëse nuk e kemi çaktivizuar aplikacionin Photos në mënyrë që ai të hapet automatikisht sa herë që lidhim një pajisje që përmban material fotografik ose video, kur lidhim smartphone-in tonë Android do të hapë automatikisht aplikacionin Fotografitë dhe kjo do të na tregojë përmbajtjen e pajisjes nga e cila duam të nxjerrim përmbajtjen në formën e videove ose fotografive.

Nëse nuk hapet, thjesht duhet të klikojmë në aplikacionin Fotografitë, në mënyrë që të shfaqet e gjithë përmbajtja e ruajtur në kartën SD të terminalit tonë. Nga vetë aplikacioni ne mund të zgjedhim përmbajtjen e ruajtur dhe ta importojmë atë në dosjen që vendosim, si parazgjedhje e ashtuquajtura Import. Pasi të ketë mbaruar importi, nga Fotografitë mund të vazhdojmë fshini të gjithë skedarët që ne kemi importuar në Mac-in tonë. Ne gjithashtu mund ta tërheqim përmbajtjen e smartphone-it tonë në një dosje në Mac-in tonë.

Përmes pamjes paraprake

Aplikacioni Preview i disponueshëm brenda Launchpad gjithashtu na lejon të marrim imazhet e ruajtura në pajisjen tonë. Për ta bërë këtë, ne thjesht duhet të hapim aplikacionin dhe të shkojmë te File> Import nga "emri i kartës SD". Atëherë të gjitha imazhet e ruajtura në pajisje do të shfaqen dhe ne do të vazhdojmë në të njëjtën mënyrë si me opsionet e tjera, duke zgjedhur imazhet dhe videot që duam të nxjerrim dhe t'i tërheqim ato në drejtorinë ku duam t'i ruajmë ato.

Transferimi i skedarëve Android

transferimi i skedarit android

Google vë në dispozicion të përdoruesve të Mac-së aplikacionin Android File Transfer, një aplikacion që na lejon të lidhim pajisjen tonë Android, qoftë ajo një tablet ose smartphone me një PC ose Mac dhe kështu të jemi në gjendje të nxjerrim përmbajtjen e ruajtur në të. Para instalimit dhe ekzekutimit të tij, ne duhet të shkojmë te System Preferences> Security and privacy and within the option Lejo aplikacionet e shkarkuara nga: Çdo sit, pasi përndryshe nuk do të jemi në gjendje të ekzekutojmë aplikacionin Android File Transfer.

Për të qenë në gjendje të nxjerrim përmbajtjen e Smartphone-it tonë Android, ne thjesht duhet të zgjedhim elementet që duam të nxjerrim dhe t'i tërheqim ato në dosjen Finder, ku duam t'i ruajmë ato. Ky aplikacion është mënyra e vetme për të hyrë në përmbajtjen e pajisjes sonë nëse këtu kemi ruajtur fotot dhe videot që duam të transferojmë dhe jo në kartën e kujtesës.

Pa tel me AirMore

airmore

AirMore është një aplikacion për ekosistemin Android që na lejon të menaxhojmë jo vetëm fotografitë dhe videot e pajisjes tonë Android, por gjithashtu na lejon menaxhoni çdo lloj skedari të ruajtur në smartphone ose tablet tonë Android dhe na lejon të transferojmë sasi të mëdha informacioni me shpejtësi të lartë pa përdorur kabllo.

Thjesht duhet të shkarkojmë aplikacionin në terminalin tonë dhe të hapim Uebfaqja e AirMore. Pasi të hapemi, ne duhet të skanojmë kodin që shfaqet në shfletuesin për të lidhur Mac me smartphone. Essentialshtë thelbësore dhe nga ana tjetër logjike, që të dy pajisjet janë të lidhura në të njëjtin rrjet Wi-Fi.

Pasi të lidhet, shfletuesi do të na tregojë të gjithë informacionin që kemi ruajtur në terminalin tonë Android të renditura sipas kategorive, qofshin ato foto, video, muzikë, filma, kontakte, mesazhe ... Pasi të kemi zgjedhur imazhet që duam të nxjerrim, thjesht duhet të klikojmë në shkarkim në mënyrë që ato të fillojnë të shkarkohen në Mac-in tonë.

Sinkronizimi i dyfishtë

dy-kthesë-sync

doubleTwist Sync është një aplikacion funksionimi i të cilit është shumë i ngjashëm me iMazing njihet më mirë me emrin DiskAid, e cila lejon hyrjen në të gjithë përmbajtjen e pajisjes sonë sikur të ishte një iPhone. Ky aplikacion na lejon të nxjerrim të gjithë përmbajtjen e pajisjes sonë shpejt dhe lehtë, si opsionet e tjera, duke tërhequr të gjitha imazhet dhe videot që duam të shkarkojmë në Mac-in tonë.

Direkt nga karta SD

Ky proces është më i shpejti dhe më i lehtë nga të gjithë, pasi që vetëm na duhet nxjerrni mikro SD dhe futeni atë në një përshtatës për karta më të mëdha SD dhe futeni atë në Mac tonë. Pastaj një ikonë do të shfaqet në desktopin e Mac-së tonë me emrin e kartës së të dhënave që kemi futur. Duke klikuar mbi të, do të shfaqen dosje të ndryshme, ku ruhen të gjitha të dhënat e pajisjes sonë. Më shumë gjasa, fotografitë dhe videot ruhen në dosjen DCIM, ku zakonisht ruhen të gjitha fotot që marrim përmes WhatsApp, Telegram, email ...

Alternativa për transferimin e fotove nga celulari në kompjuter

Kur bëhet fjalë për vetëm disa imazhe ...

Kur duam të nxjerrim vetëm dy, tre ose katër fotografi nga smartphone-i ynë, ka të ngjarë që bërja e gjithë kësaj është një sherr dhe na duhet një zgjidhje e shpejtë për të qenë në gjendje t'i ndajmë ose t'i ruajmë ato fotografi. Nëse është kështu, gjëja më e mirë që mund të bësh është dërgoni atyre imazhet me postë dhe shkarkoni ato në Mac tuaj.

Përdorni Google Photos

Fotografitë e Google

Opsioni më i mirë për të konsultuar shpejt dhe për të pasur akses në të gjitha fotografitë që bëjmë me terminalin tonë Android është të përdorim aplikacionin Google Photos në terminalin tonë. Ky aplikacion ngarkoni të gjitha fotot dhe videot që marrim nga terminali ynë në renë e Google, Google Drive, në mënyrë që të mund ta përdorim shpejt atë nga Mac-i ynë përmes shfletuesit tonë të preferuar.

Google na lejon të ruajmë në renë e saj të gjitha imazhet që janë bërë nga smartphone-i ynë të pakufizuar për sa kohë që ato nuk i kalojnë 16 mpx të rezolucionit. Përveç kësaj, ne gjithashtu mund të ruajmë të gjitha videot që regjistrojmë. Në këtë rast ka një kufizim, pasi që e gjithë përmbajtja e regjistruar në cilësi 4k do të shndërrohet automatikisht në rezolucion Full HD nëse duam ta vazhdojmë ta ruajmë atë falas në llogarinë tonë të Diskut.

Dropbox, OneDrive, Mega ...

Nëse nuk doni të përdorni Google, sepse ata janë kundër ndërhyrjeve të vazhdueshme në privatësinë tonë sa herë që dërgojmë ose marrim një email, ju mund të përdorni shërbime të tjera të ruajtjes së reve si p.sh. Dropbox, OneDrive, Mega, kuti Ato gjithashtu na lejojnë të ngarkojmë automatikisht të gjitha fotografitë që marrim nga terminali ynë për të qenë në gjendje të qasemi përmes shfletuesit. Fatkeqësisht, shërbimi i vetëm që na ofron hapësirë ​​të pakufizuar për të gjitha fotot dhe videot tona në rezolucion të plotë HD është Google.

A përdorni një metodë tjetër për të transferoni skedarë nga Android në Mac? Na tregoni si e bëni dhe procedurën që ndiqni për të transferuar foto nga celular në kompjuter.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

29 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Toni dijo

  Pajisja nuk shfaqet, prandaj nuk di si ta bëj ... faleminderit në çdo rast.

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Toni, çfarë pajisje është ajo? E provuat aplikacionin Android File Transfer? Çfarë OSX keni?

   të fala

 2.   gjallëri dijo

  Android 2.3.6

 3.   francisco dijo

  plehra mos e humbni kohën tuaj, unë kam një Galaxy S5 dhe një gjeneratë të fundit Macbook Air dhe asnjë nga opsionet në këtë forum nuk funksionon. mos e humbni kohën tuaj këtu.

  1.    Karin dijo

   Unë kam blerë një Galaxy S5 dhe do të doja të dija se si e zgjidhët atë. Faleminderit.

 4.   Gustavo dijo

  Natën e mirë Jordi, si mund t’i shkarkoj fotot nga hekuri tim motorola në një mak pro dhe më pas t’i shkarkoj ato në pendrive tani e tutje faleminderit shumë

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Opsioni më i mirë sot më duket se është PhotoSync, ne do të bëjmë një postim me të

   të fala

 5.   paola dijo

  Përshëndetje! Unë përdor "transferimin e skedarëve Android" por nuk mund të shoh imazhe të vogla për të ditur se cilat dua të kaloj. Cfare bej une

 6.   YANETT dijo

  Pershendetje !!! Si mund të transferoj foto nga një Android në një MacBook përmes Bluetooth?

  1.    Jordi Gimenez dijo
 7.   deiby dijo

  I kaloj fotot në mes dhe gjëja më e keqe është që i dhashë për t'i fshirë kur i kaloja .fffff kam humbur pothuajse gjithçka me imazhin e kapjes. Kjo e makinës po më mërzit mungesën e pajtueshmërisë me të tjerët .una m

 8.   Pirat dijo

  I njejti problem. Pajisja nuk shfaqet, thjesht karikon baterinë. Transferimi i skedarit android është i padobishëm. Kur ajo njeh pajisjen (android normalisht i vjetër) Mundësia për ta kthyer atë në një hard disk dhe për ta montuar në desktop pa probleme shfaqet në android, në një opsion të quajtur aktivizo ruajtjen masive. Prandaj nuk keni nevojë për ndonjë aplikacion shtesë për të punuar me dosje normalisht. Për momentin më ndodh në Galaxy tab 2, një telefon i ri nga Woxter ... dhe sigurisht çdo gjë mesatarisht moderne. Unë kam një tablet të çmendur nga fnac që punon nga Pm.

 9.   arbitër amolestalo dijo

  Shkëlqyeshëm !! Faleminderit shumë, tërheqje luksoze, detaji i vetëm që mbetet për tu sqaruar është se duhet të vendoset në telefon «lidhja PC përmes USB, në modalitetin Kamera (PTP), të paktën në një ZTE Blade V580. dhe me atë pa ndonjë problem filloi transferimi.

 10.   juancografi dijo

  Nën kontributin tim modest për të thënë që nuk i kam provuar të gjitha ato alternativa që ju ekspozoni në post, shumë të mira nga ana tjetër, por unë do të ekspozoj formën time aktuale pasi jam në të njëjtën situatë (mac-android).

  Unë përdor gjithçka përmes vetë shfletuesit Chrome, shtova shtesën / aplikacionin "airdroid" dhe nëse e bëni në seancën tuaj të kromit shumë më mirë, por ose është e domosdoshme, të them se ai gjithashtu ka aplikacionin e tij për makinën, por unë përdor si aplikacion Chrome, duhet të keni të instaluar edhe airdroid në android, atëherë hapni aplikacionin në krom, hapeni në android dhe vendosni url ose më mirë siç bëj duke përdorur skanimin e kodit qr që ka aplikacioni celular ( airdroid) Unë skanoj kodin që shfaqet në ekranin e kromit në mac dhe "vuala" të gjithë dosjet celulare foto imazhe, dokumente, kontroll të vetë celularit dhe pothuajse gjithçka që mund të bëni me celularin pa nevojë për kabllo për aq kohë sa celulari është atje dhe mac në të njëjtin rrjet, pasi nuk i lidh me kabllo. (e cila gjithashtu mund të bëhet)

  Nga këndvështrimi im është mjaft i plotë dhe gjithashtu shumë efektiv, më parë kam përdorur sisteme të tjerë dhe për të paktën 1 vit kjo është mënyra ime dhe nuk e ndryshoj sepse nëse e përdorni në krom si zgjatim, është thjesht të hapni sesionin tuaj në çdo kompjuter ose kompjuter të botës dhe e keni atë mjet të gatshëm për t'u përdorur,) kjo është arsyeja pse thashë më parë nëse e përdorni atë me sesionin tuaj shumë më mirë, por nuk është e detyrueshme.

  Për të shijuar ngjyrat dhe sigurisht një përdorues tjetër do të hapë një më të mirë, por kjo është ajo që ju rekomandoj të paktën ta provoni.

  Përshëndetje dhe çfarë u tha postim shumë i mirë

 11.   aldo dijo

  Faleminderit shumë për shpjegimet tuaja, por unë kam të njëjtin problem si pothuajse të gjithë. Një Galaxy android (i ri) dhe një ajër Macbook (gjithashtu) dhe asgjë A. Apple nuk kupton më shumë sesa me Apple.
  Për pjesën tjetër, gjithmonë duhet të përdorësh ndonjë hile të çuditshme ose dikë që e ka shumë të qartë. -
  Të fala.-.

  1.    Salla Ignatius dijo

   Për të bërë artikullin, unë provova të gjitha opsionet me një Xperia Z3 dhe një Smartphone të normalizuar me Android 4.4. As Transferimi i Skedarëve Android nuk funksionon për ju? Kjo funksionon në të gjitha terminalet pa probleme.

 12.   Adrian gonzalez dijo

  Provoni Sunshine, e vërteta është që unë bëj shumë mirë midis Samsung S5 dhe Mac. Nuk përdor shërbimin cloud në mënyrë që të transferoni skedarët më shpejt dhe ato të ruhen në pajisje. Por pastaj, ashtu si në re, ju mund të përdorni skedarët nga celulari pa i shkarkuar. E vërteta është se Dielli është shumë i mirë

 13.   Gaby muñoz dijo

  Përshëndetje ! Unë jam përpjekur të transferoj fotot nga smartphone-i im, një Samsung J7, në kompjuterin tim desktop, madje kam shkarkuar aplikacionin "Android File Transfer" dhe imazhet e mia ose pamja paraprake nuk dalin, në foto, apo kudo tjetër ... mund ti mbeshtet Faleminderit!

 14.   Caro dijo

  Përshëndetje, si kaluan fotot e mia në Mac tim kur i pashë, ato duken shumë të vogla, çdo zgjidhje, faleminderit

 15.   laura dijo

  Ka qenë një ndihmë e madhe, faleminderit.

 16.   Hugo Pineda dijo

  Përdora AirMore dhe zgjidhi atë që nuk kisha mundur të bëja me asgjë ose me askënd për një kohë të gjatë. Faleminderit shumë për rekomandimin!

 17.   Jorge dijo

  krejtësisht e padobishme, problemi është që pajisja android nuk shfaqet kur e lidh atë me mac.

 18.   laucli dijo

  Kjo është mirë, por më parë më është dashur të shikoj disa mësime në YouTube derisa të gjej çelësin që Huaweii im të shihet në Mac. Tani më në fund, kjo funksionon për mua. Nga rruga, unë jam ende shumë i ri në mac dhe nuk jam i qartë. Ku supozohet të ruhen fotot e importuara?

  1.    Salla Ignatius dijo

   E gjitha varet nga mënyra që përdorni. Nëse i nxirrni ato direkt nga smartphone-i juaj, mund t'i kopjoni dhe ngjisni ku të doni, desktopin pa shkuar më tej dhe më pas t'i zhvendosni ku të doni.
   Nëse përdorni aplikacionin Fotografitë, fotot e importuara do të përfundojnë në atë aplikacion, megjithëse natyrisht, më vonë mund t'i zhvendosni ato ku të doni.

 19.   Zonja dijo

  Përshëndetje, unë jam mjaft zero në këtë dhe unë do të doja ndihmë, unë kam një sansung galaxi tab 2 dhe unë kam nevojë për të marrë fotot dhe transferimin e tyre në kartën e jashtme, por unë nuk kam qenë në gjendje, nëse dikush mund të më ndihmoni unë do të vlerësoj ajo shumë

 20.   Lucia dijo

  Unë kam testuar AirMore me Xiaomi dhe Mac dhe është i përsosur!
  Faleminderit shumë për postimin

 21.   Nohelia dijo

  Ashtë turp të besosh se ata më ndihmuan por nuk mendoj se më kuptuan, unë kam një celular të markës Huawei,

 22.   Navarro dijo

  Shkëlqyeshëm, provova një mijë mënyra dhe shkarkova aplikacione dhe asgjë, e bëra me kapjen e imazhit dhe gjithçka ishte perfekte. Faleminderit shumë.

 23.   shareitjava dijo

  Unë përdor një aplikacion më praktik të quajtur shareit, e përdor për të transferuar skedarë nga çdo platformë në telefonin tim shumë lehtë, nuk kërkon as një kabëll nëse jo një lloj çiftimi midis pajisjeve, të ngjashme me bluetooh, por me shpejtësi më të lartë, nëse dua shkarkoni shareit Ata mund ta bëjnë atë nga dyqani i lojërave pasi që është falas dhe pa reklama të bezdisshme

bool (e vërtetë)