Si të veprojmë nëse MacBook-u ynë është lagur aksidentalisht

makbook-ajër-ujë-1

Një nga shkaqet kryesore të dëmtimit të MacBook tonë janë lëngjet dhe sot do të shohim se çfarë rekomandohet të bëjmë kur kemi një problem të këtij lloji, ne hedhim çdo lëng në tastierën Macbook. Gjëja e parë për t'ju thënë është një situatë e ndërlikuar dhe shqetësuese për këdo që duhet ta kalojë atë dhe unë personalisht shkova me një kompjuter portativ (i cili nuk ishte Macbook, por më dhembte njësoj) dhe e mësova mirë mësimin.

Këshilla më e mençur që mund të jap është mos afroni asnjë lloj lëngu më shumë se një metër Nëse jemi duke punuar me MacBook, është më mirë të çohemi për një sekondë për të pirë sesa të shkatërrojmë laptopin. Padyshim që ju e bëni këtë kur tashmë keni kaluar përvojën e keqe, por seriozisht, është gjëja më e sigurt për të bërë që kjo të mos ndodhë. E di që shumë prej jush do të mendojnë se duhet të jeni shumë të ngathët për të derdhur lëng në tastierë dhe për të thyer kompjuterin, por çdokush ka një aksident, ju siguroj ...

Çfarë të bëni nëse Mac është lagur?

makbook-oriz

Në këtë pikë dhe pasi kemi injoruar këshillat e mençura për të mos sjellë lëngje afër MacBook-ut tonë të dashur 'arrin aksidenti' dhe MacBook-u ynë është lagur. Gjëja e parë dhe më e rëndësishme është të qëndrosh i qetë Edhe pse është e vështirë në këtë kohë, por kjo është ajo që mund ta shpëtojë kompjuterin tonë pasi që të nervozuar ne gjithmonë do të veprojmë në mënyrë të gabuar.

Atëherë do ta bëjmë hiqni Mac nga rryma nëse është lidhur përmes kabllit dhe ne do ta fikim. Mos keni ndërmend të kurseni asgjë kur lëngu i derdhur është tashmë brenda Mac, fikeni sa më shpejt të jetë e mundur. Në rast se Mac është i fikur, mos u përpiqni ta ndizni atë në asnjë rast derisa, të paktën, tre ditët e ardhshme dhe për të dy rastet është më mirë të vendosni Mac Në formë V me tastierën e drejtuar nga tavolina në mënyrë që sasia më e madhe e lëngut të dalë atje ku hyri, tastiera.

laptop-v

Epo, nëse kemi mundësinë e heqjes së baterisë nga Mac-i ynë do të ishte hapi tjetër për të ndërmarrë, atëherë hard disku dhe komponentët e tjerë si RAM, etj., Por kjo tashmë është për përdoruesit më të mësuar të çmontimit të Macbooks dhe është e mundur që nuk e keni bërë kurrë. Nëse ngatërroheni me çmontimin pa ndonjë njohuri, mund të prisni diçka dhe atëherë çmimi i riparimit do të rritet, kështu që ju këshilloj të shikoni udhëzime për modelin tuaj Mac në faqe të specializuara si iFixit dhe nëse nuk e shihni veten të aftë ta bëni atë ose MacBook juaj nuk e lejon atë, më mirë lëreni atë në duart e një specialisti.

Nëse çmontojmë disa përbërës të tillë si bateria dhe disku i ngurtë do të jemi në gjendje të shohim 'një pjesë' të fushës së lëngut, ata me siguri do të jenë të thatë dhe është gjë e mirë kështu që i lëmë të zbërthehen për të paktën 24 orë . Normalisht ajo që laget kur lëngu hyn në tastierë Boardshtë pllaka amë dhe ka qasje më të keqe për përdoruesit, kështu që është mirë të lini Mac-in tuaj pranë një burimi të thatë të nxehtësisë, por sy kur godet me tharëse flokësh ose të ngjashmeMeqenëse ato mund të shkaktojnë më shumë probleme me patate të skuqura, rezistorë dhe pjesë të tjera të vogla që janë të ndjeshme ndaj nxehtësisë së fortë, përdorimi i një tharëse flokësh direkt në Mac mund të paraqesë më shumë probleme. macbook-bateri

Në çdo rast aplikoni ajër të lirshëm ose të mesëm, jo ​​shumë të nxehtë dhe jo me fuqinë e plotë të tharëses, duke i dhënë ajër më të nxehtë nuk do të thahet më shpejt, ne duhet të mendojmë për atë që bëjmë dhe 'mos e bëjmë atë' më shumë sesa kemi bërë tashmë.

Pas rreth tre ditësh me Mac të çmontuar në pozicionin V dhe pasi të kemi vendosur tashmë që nuk do ta çojmë në SAT më e afërt ose në dyqanin Apple, ajo që na ka mbetur është të shohim me kujdes makinerinë tonë në kërkim të ndonjë prova të korrozionit ose lëngut që nuk është tharë këto ditë, madje mund ta kthejmë dhe lëvizim pak Mac-in për t'u siguruar që është plotësisht i thatë. Nëse shohim pak ujë, është më mirë ta thajmë përsëri dhe të presim një ditë tjetër me laptopin afër (por jo në majë) një burim nxehtësie të thatë dhe jo të drejtpërdrejtë, siç është një radiator për shembull.

Bëni kujdes me vendosjen e Mac në oriz ose të ngjashme që mund të lexohen shumë kur lani një smartphone, orizi është shumë i mirë në kapjen e lagështisë, por për shkak të madhësisë së tij mund të jetë i dëmshëm nëse futet përmes ndonjë porte ose vrimë në Mac dhe mbetet brenda përgjithmonë.

Ka ardhur momenti i së vërtetës

Tani është koha të jemi trima dhe pasi demonstroi qëndresë dhe durim spektakolar Për të korrigjuar aksidentin pa kaluar SAT, ne duhet të mbledhim të gjithë përbërësit që kemi qenë në gjendje të çmontojmë nga MacBook dhe të shtypim butonin e energjisë. Për momentin ne nuk do ta lidhim Mac-in me energjinë, së pari do të kontrollojmë nëse ndizet dhe pastaj e lidhim tashmë karikuesin e murit nëse shohim që funksionon mirë.

macbook-lagur

Me fat te mbare dhe nëse derdhja ishte e ulët në ujë, ne mund të shijojmë përsëri Macbook-un tonë, nëse përkundrazi lëngu që u derdh ishte pak sode ose lëng, është më mirë të pastroni tastierën me një leckë dhe pak ujë të distiluar për të hequr mbetjet e tastierës . Nëse lëngu do të ishte i mjaftueshëm dhe Mac-u ynë nuk përgjigjet, ne vetëm duhet të kalojmë nëpër shërbimin teknik dhe se ata na bëjnë një buxhet për riparim, në këto raste unë gjithmonë e rekomandoj vetë Apple por të gjithë mund ta marrin atë ku të duan.

Në rastin më të keq, do të duhet të zëvendësoni MacBook tuaj me një të ri. Ju tashmë e dini që Mollët janë një nga ato markat më të mira të laptopëve kështu që ka vetëm një gjë më të mirë se një MacBook: një tjetër Mac.

Shpresoj se nuk do të duhet t'i drejtoheni tutorialit të sotëm, kështu që mbajini lëngjet larg MacBook tuaj ose sa përdorues që njoh të bëjnë, të blejnë një tastierë Bluetooth dhe ta zhvendosin Mac-in në rast se diçka bie ... alwaysshtë gjithmonë më mirë të biesh në tastierën Bluetooth sesa në laptop, apo jo?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

132 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   g2-71fe112ff8ec1c7fb1a8589818c33d36 dijo

  Një rekomandim,

  Nëse kjo ju ndodh përveç këshillave në artikull, të cilat janë të gjitha të sakta, shkoni në dyqanin më të afërt të pajisjeve elektronike ose dyqanet e pajisjeve, merrni një shishe CRC ContactCleaner (Syri nr 3in1) dhe spërkatni të gjithë laptopin mirë brenda, veçanërisht në pllaka amë. Kjo nëse, me baterinë e hequr. Ky proces do të heqë lagështinë e mbetur dhe do të mbrojë bordin dhe përbërësit e tjerë nga korrozioni.

  1.    rkp dijo

   Si ta zgjidh, nëse nuk më lejon të vendos shkronja të caktuara, ose të fshij pas moj @ rse-

 2.   djuezsmx dijo

  në këtë artikull flasim pikërisht për mënyrën e rregullimit të këtij problemi http://repararportatilbarcelona.es/servicios/reparacion-de-portatiles/.

 3.   Mary dijo

  Mirëmëngjes, ju lutem, kam nevojë për ndihmë urgjente, macbook-u im u lag dhe e lashë në të kundërt për 3 ditë pasi hoqa ujin me një fshesë me korrent. Tani kur e ndez më tregon një ekran të zbrazët me një dosje dhe një pikëpyetje. Ju lutem më ndihmoni urgjentisht kam nevojë të rikuperoj fotot dhe videot që janë të një jete të tërë. Ju lutem më ndihmoni faleminderit

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Maria e mirë, që MacBook u zgjua tashmë është një lajm i mirë, qetësohuni që me siguri ka një zgjidhje.

   Provoni hapat e mëposhtëm pse Mac nuk duket se e gjen diskun:

   1-Fik Mac-un
   2-Shtypni butonin startues për të ndezur përsëri Mac-në tuaj. Tani mbani të shtypur tastin Option në tastierë derisa të shfaqet Boot Manager
   3-Zgjidhni diskun tuaj fillestar nga lista
   4-Nëse kompjuteri juaj përfundon nisjen normalisht, zgjidhni System Preferences nga menyja Apple. Pastaj klikoni në ikonën Startup Disk në dritaren System Preferences.
   5-Zgjidhni vëllimin tuaj normal të nisjes (Macintosh HD) nga lista e disqeve që shfaqen në dritaren Boot Disk.

   Nëse kjo nuk funksionon, është më mirë të telefononi shërbimin teknik dhe mund të jetë një problem i diskut të ngurtë. Nëse keni pasur një kopje në Time Machine, mbase mund të kurseni të dhëna. Fat i mirë dhe na tregoni nëse ka punuar për ju.

   1.    Martina dijo

    Pershendetje diten e mire Dje kam derdhur kafe me qumësht në tastierën e ekranit tim MacBookPro Retina dhe kam ndjekur shumë nga hapat e treguar por makineria nuk ndihet normale. Kur e ndizni, molla nga mbrapa ndizet dhe tastiera ka dritë, por ekrani mbetet plotësisht blu kur e fikni, bluja fiket. Unë nuk e kam ndezur që atëherë dhe nuk di çfarë të bëj. A mund të më thuash se çfarë të bëj tani. Ka një zgjidhje?

   2.    Nahomi vargas dijo

    Përshëndetje Jordi, unë do të doja të lidhesha me ty sepse MacBook Pro Retina 13 u lag me ujë nga ana e hyrjes së karikuesit. Unë nuk e kam përdorur për dy javë duke pritur që të thahet, por kur e lidh atë me karikuesin (sepse kur u lag, nuk kisha bateri) marr baterinë e kuqe që po plas, ajo zhduket dhe rishfaqet dhe kështu me radhë e shkëputa atë sepse e dija se diçka nuk ishte në rregull. Cfare mund te bej? Kjo do të thotë që është dëmtuar ose se i duhet më shumë kohë për tu tharë. Më shqetëson pak sepse është ende nën garanci, por nuk mbulon dëmtime të lëngshme dhe nuk do të doja të paguaja për një të ri. Faleminderit për ndihmën tuaj, shpresoj se mund të më përgjigjeni së shpejti.

 4.   GJ dijo

  Problemi im nuk është tastiera por ekrani është LED dhe unë po e pastroja, por vendosa disa pika ujë dhe e pastrova menjëherë me një leckë, e ndeza dhe po e përdorja dhe pas një disa minuta imazhi në anën e majtë, rreth 1/4 e ekranit imazhi me ngjyra ishte shtrembëruar dhe pjesa tjetër e imazhit ishte e mirë.

  E vendosa me kokë poshtë, fryra ajrin e ftohtë nga tharësi pak në ekran, por e ndeza për të parë se si duket ekrani, dhe kur e ndeza, tani kam si dy rreshta pikselë të imazhit të shtrembëruar , cfare te bej ?? ???

  Thankssssssssssss

 5.   grisel dijo

  Përshëndetje, macbook-u im u lag pothuajse menjëherë në fillimin e fillimit, gjëja është që unë e thaj atë dhe gjithçka, por pastaj e fut në rrymë, nuk u ndez dritën e ngarkuesit në fillim, por pastaj u bë jeshile, ajo ishte e tillë për një kohë dhe pastaj u fik përsëri ... .. tani nuk ndizet as ngarkuesi dhe as maki, çfarë mund të bëj? Meqë është e Dielë nuk ka shërbime të hapura teknike; (Faleminderit paraprakisht për ndihmën tuaj!

 6.   Niko dijo

  Përshëndetje,

  Unë kisha një problem këtë pasdite, uji u derdh në tastierë, e thava menjëherë dhe nxora prizën. Më punoi në gjendje perfekte, po punoja për më shumë se dy orë dhe dola jashtë për të bërë gjëra. Kur u ktheva, ndez Mac dhe ekrani doli me mollën dhe papritmas del si kode që thonë si gabim i diskut të ngurtë ose diçka e tillë ... Dhe kyçet ashtu dhe fiket vetëm dhe bën një lak ndizet dhe kjo del dhe pastaj fiket ... Etj ... Nuk e di nëse është për shkak të virusit (kohët e fundit më kanë ndodhur disa gjëra të çuditshme në kompjuterin tim) apo për shkak të aksidentit ... unë do ta vlerësoja nëse mund të më thoni se çfarë duhet të bëj ... Përshëndetje

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Mirë Niko, çështje virusi Nuk e di se çfarë kuptoni sepse ne e dimë që nuk ka asnjë virus që ndikon në Mac. Kur Mac u lag, a e la në një pozicion të përmbysur në mënyrë që uji që hyri në të të dilte? Goodshtë mirë të presësh pak derisa makina të ndizet përsëri pasi të jetë lagur, shpjegohet në artikull, por kuptohet që kur kjo ndodh është e vështirë të fillosh të lexosh diçka për këtë temë. Nëse vazhdon t'ju dështojë, është më mirë ta çoni te një teknik i cili mund t'ju këshillojë.

   Shpresoj se jam gabim, por është e mundur që uji të ketë ndikuar në Mac-un tuaj, a ka rënë shumë? nje pershendetje dhe na thuaj.

 7.   Andrea dijo

  Përshëndetje natën e mirë,
  Disa orë më parë unë rashë si një e katërta e një gote ujë në majë të MacBook Pro. Meqenëse kisha një përvojë të ngjashme dy vjet më parë, e dija se duhej ta fikja, kështu që vazhdua ta bëja këtë. Pastaj e përmbysa dhe trokita mbrapa për t'u përpjekur të nxirrja ujin nga ajo dhe pastaj fryva midis çelësave në përpjekje për të tharë / nxjerrë ujin. Pas një farë kohe, u përpoqa ta ndez dhe nuk funksionoi. Vija e bardhë në anën e djathtë të Mac u ndez, por ekrani jo. Unë u përpoqa të fus karikuesin, në rast se më kishte mbaruar bateria, dhe pasi uji ra në anën e majtë (aty ku është Esc, ku është i ngarkuar laptopi, Caps Lock, etj.) Unë nuk e karikoja më kur Vendos kabllon në kompjuter. E kam lënë për rreth një orë dhe më pas jam përpjekur ta ndez përsëri. Filloi të lëshonte disa zhurma në anën e majtë (si altoparlantët kur prishen) dhe ju mund të dëgjoni motorin që funksionon por asgjë nuk u shfaq në ekran. Pastaj disa vija horizontale filluan të shfaqeshin që dridheshin (si një TV kur nuk ka antenë) dhe më pas u fik. Tani e kam tharë për disa minuta me fuqi mesatare dhe nxehtësi me tharëse dhe e kam vendosur në pozicionin 90 ° dhe tastierën në një leckë. Por pas disa përpjekjesh, ajo nuk ndizet. Më nxit jashtëzakonisht shumë sepse po bëja një punë shumë të rëndësishme për nesër dhe nuk u mbajt nga unë dhe tani nuk më kthehet. Së dyti, herën tjetër isha me fat dhe ishte nën garanci dhe, megjithëse ata na dhanë një buxhet prej 800 €, ne nuk kishim pse të paguanim asgjë. Tani kanë kaluar 3 vjet dhe nuk është më nën garanci. Dhe sipas asaj që kam parë në internet, buxheti mund të arrijë në 1.300 €, para që nuk i kam për momentin. Herën tjetër, kur e morëm për ta rregulluar, nuk i thamë teknikut që kisha hedhur një shishe me ujë, kështu që ai na tha që pllaka amë e Mac's është shumë e brishtë dhe magnetike, dhe se çdo çezmë mund të zhvendosi ato. Tani nuk e di nëse çezmat që i kam dhënë mund të kishin ndikuar në pllakën amë.
  Ju lutem, më duhet vërtet një përgjigje. Unë nuk di çfarë të bëj dhe kam frikë të hap anën e pasme, pasi nuk jam ekspert për këtë temë.
  Të fala,
  Ju faleminderit.

 8.   Kelly dijo

  Ekrani im nuk ndizet por duket se tastiera është në rregull sepse ndizet dhe del tingulli por tashmë e kam fikur.
  Çfarë bëj unë? ..

 9.   pame dijo

  Faleminderit për artikullin! Sapo më ka ndodhur ... problemi është që nuk mund ta fik. Butoni i fikjes nuk funksionon ...

 10.   Ignasi dijo

  Përshëndetje, pasi bëra gjithçka që ju tregoni, unë sapo u ktheva (pas 3 ditësh) në përpjekje për ta filluar atë.
  Nga momenti kur ngarkoj ekranin, kompjuteri rindizet vazhdimisht, së pari mollë dhe pastaj një seri mesazhesh në këndin e sipërm të majtë, pas kësaj rindizet dhe kështu me radhë deri sa ...
  Çdo sugjerim?
  Përshëndetje dhe faleminderit shumë!

 11.   Charly dijo

  Përshëndetje, unë jam Carlos dhe rishikoj diçka të ngjashme, por makina është aktive, por është shumë e ngadaltë

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Karlos i mire,

   a mund të preket hard disku? u lag shumë? çfarë Mac keni? më shumë të dhëna

   Përshëndetje!

   1.    Charly dijo

    E imja është një ajër macbook me 13 por më mungonte ai ose një teknik i njohur, riinstalova sistemin dhe për momentin po funksionon mirë falë jordi

 12.   Miriam dijo

  Përshëndetje !! 4 ditë më parë më ndodhi fatkeqësia më e tmerrshme, derdhja e një çerek gote uji në ajrin tim 🙁 Unë ndoqa hapat por nuk u ndez, ishte i lidhur me energjinë. sugjerime?

 13.   eva dijo

  Përshëndetje, unë nuk kam marrë ujë në tastierë, por uji ka derdhur nga një vazo në tryezë dhe ajo u lag nga fundi, unë menjëherë e ngrita atë dhe e thau atë, ishte jashtë, dhe kur përpiqem ta ndez atë nuk ndizet.
  Unë e kam lënë atë siç tregohet në artikull edhe pse nuk është tastiera që është lagur. Çfarë tjetër mund të bëj ??? Unë mendoj se u lag shumë pak poshtë.
  Falënderim

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Keqardhja e parë për atë që i ndodhi Mac Eva-s tuaj,
   Përpjekja për të nisur Mac-in pas një kohe të shkurtër pasi të laget është një gabim, megjithatë nëse nuk fillon provoni me karikuesin e lidhur. Në rast se nuk ringjalleni, do të duhet të kaloni nëpër SAT.

   Përshëndetje dhe na tregoni nëse jeni me fat

 14.   bukuroshe selene dijo

  Unë me të vërtetë nuk jam lagur shumë dhe as tastiera nuk ka marrë vetëm disa pika anash, e hapa, e thau, e le të qëndrojë në pozicionin v dhe kontrollo që mos të ketë erë djegieje, e ndeza si në koha e asaj që ndodhi, fikeni dhe kur e trajtoj ndizni përsëri nuk funksionoi dhe po përditësohej mbyllur sepse ngeci

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Linda Selene, problemi këtu duket se është për shkak të mbylljes në kohën e azhurnimit, apo jo? nuk e kuptoj me te vertete. A mund të shpjegoni më shumë detaje? a u përpoqët të boot me butonin ALT shtypur?

   Ju tashmë na tregoni, përshëndetje

 15.   catherine dijo

  Pershendetje e dashur:

  Hodha ujë në makinën time, ndoqa të gjitha këshillat e tua, por kur e ndeza makinën gjithçka dukej mirë, ajo u ndez dhe vendosa fjalëkalimin dhe hyra në sistem, por pas disa minutash ekrani zihet dhe kthehet te përdoruesi tregoni dhe vendosni fjalëkalimin vazhdimisht.

  si mund ta zgjidh ate ??

  ju falenderoj paraprakisht

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Mirë Catherine, problemi duket se është në disk. Çfarë modeli i MacBook është? a keni mundësinë e formimit të albumit? Para së gjithash do të ishte interesante nëse keni një kopje rezervë, a keni pasur makineri Time ose keni ruajtur kopje?

   të fala

 16.   DAIANA dijo

  Përshëndetje në ajrin tim macbook, unë lëshova pak çaj në tastierë, në atë moment ishte i ndezur, u fik dhe filloi të bip ... Unë e ktheva atë, nxora lagështinë dhe e vendosa në oriz, por nuk bën ndaleni duke përgjuar ,,, ,,,, NDIHMONI

 17.   polux619 dijo

  Përshëndetje macja ime u lag me birrë xD dhe pastaj e dërgova tek një teknik në makina dhe e pastroj atë dhe gjithçka, unë ngarkoj 2500 pesos, një sasi disi e fortë, por të paktën ajo u ndez përsëri dhe kjo sikur asgjë. pak më ngadalë, por në rregull, tani, detaji i vetëm është që wifi e ka dhe shkëputet. a eshte e mundur te rregullohet? apo do të duhet të përdor një wifi usb?

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Mirë polux619, gjëja më e mirë është që nëse e çoni tek një teknik dhe unë ju kërkoj një shumë të tillë parash, ai do të jetë ai që do të zgjidhë problemin. Whatshtë ajo që unë do të bëja në partnerin tuaj të çështjes!

   të fala

 18.   budalla dijo

  pershendetje konsultohem me librin tim Mac ajri u lag ata ndryshuan tastierën dhe kabllon e tastierës dhe ato pjesë akoma nuk funksionojnë le të themi që mac nuk e njeh tastierën jashtë që punon me tastierë bluetoot dikush e di se çfarë mund të jetë

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Pershendetje Gaby,

   gjëja më e mirë është që ju të merrni atë ku është riparuar. të fala

 19.   Gjergj estrada dijo

  Një pyetje, më fal, çfarë ndodh është që MacBook Air im është në tastierë, dhe pothuajse e gjithë tastiera funksionon përveç tre çelësave dhe për një kohë çmendet dhe asgjë në tastierë nuk punon për mua, çfarë mund të bëj? Si mund ta pastroj tastierën time ose çfarë mund të bëj ju lutem

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje George Estrada, është më mirë që një teknik të kryejë një inspektim të parë pasi që unë imagjinoj se u lag mjaft dhe ju nuk mund të jeni në gjendje ta pastroni atë në asnjë mënyrë. A keni hedhur ujë ose një pije freskuese?

 20.   Louis Mari dijo

  Përshëndetje Jordi, faleminderit për kontributin tuaj të madh. Një pyetje, unë kam një pro Macbook ku u derdh uji, jo shumë. Pas procesit përkatës të tharjes dhe ndalimit për disa ditë derisa të thahej e gjithë lagështia e mundshme, e fillova përsëri por më dha një telefonues «Panic 3 ...». Rezulton se nëse shkëpus lidhësin e tastierës dhe trackpad-it nga pllaka amë, ajo ngrihet pa problem. Në fakt, pasi të kem ngritur në kompjuter kompjuterin, unë e fus atë në prizë dhe tastiera dhe trackpad funksionojnë mirë ... mirë, disa çelësa në anën e djathtë nuk funksionojnë mirë. Unë lidh një tastierë në USB dhe pastaj po. Sigurisht, unë nuk mund ta bëj këtë proces gjithmonë pasi është pa mbulesën e poshtme. Unë gjithashtu vërej se tifozët shkojnë në pushtet të plotë kur e bëj këtë dhe megjithëse për momentin është mënyra e vetme për të punuar. A rekomandoni të ndryshoni tastierën / pista / ndonjë pjatë?

  faleminderit per pergjigjen tuaj

  Të fala,
  Louis Mari

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Luis Mari,

   Gjëja e parë, si kolegët e mëparshëm, pendohet për problemin që keni pasi është gjëja më e keqe që mund t'ju ndodhë në Mac. Sapo të laget, problemi është që lidhësit thithin atë lagështi dhe zgjidhja është e komplikuar. Këshilla ime për një rast si juaji që ju tashmë e dini se është një problem i tastierës, trackpad ose bordit është që të filloni me ndryshimet më të lira.

   Më lejoni të shpjegoj, nëse e çoni në SAT ata do të ndryshojnë gjithçka ose do t'ju tregojnë më mirë se ku është problemi, por nëse ajo që dëshironi është të shkoni hap pas hapi ju mund të filloni të ndryshoni atë që kushton më pak para dhe të përjashtoni gabimet. Fat i mirë për problemin dhe na e tregoni procesin

   Përshëndetje!

   1.    Louis Mari dijo

    Përshëndetje Jordi, ITSHT S ZGJIDHUR TANISHT !!! dhe unë dua ta pasqyroj atë në blog në rast se i ndodh dikujt sepse nuk është e zakonshme që të ndodhë dhe unë nuk kam parë një zgjidhje për këtë në forume të tjera.

    Rezulton se pasi të çmontoni absolutisht gjithçka dhe pastroni gjithçka në mënyrë shteruese, (kuptova që NUK kishte derdhur shumë ujë), sepse shoh që bateria është paksa e fryrë, e fryrë. Shihet se pak ujë, lagështirë ose çfarëdo që ka hyrë në të, por fakti është se ai është përkeqësuar pak brenda dhe kur u fryrë shtypi pllakën e pistës dhe kjo ishte duke shkaktuar gabimin e nisjes, paniku i famshëm (thirrësi i CPU 0 0x… )

    Sigurisht, kur të hiqja prizën nga shtëpia, do të më niste dhe pastaj do të mund ta lidhja nxehtë pasi të kisha ngritur iOS. Derisa të vijë bateria e re, unë e kam hequr atë dhe çizmet MAC me kabllo AC pa probleme.

    Shihet se nëse shtypni startpad mund të shkaktojë këto gabime. Vazhdoni me këtë, siç keni parë "MUND T BE JET A PROBLEM BATERI". Nga sa dyshoj, nëse bateria ka qenë e mirë, unë mendoj se trackpad vetë mund të shkaktojë këtë gabim nëse është dëmtuar ose nëse ka hyrë ujë ose ndonjë lëng dhe është shtypur diku.

    Shpresoj se kam ndihmuar.

    Një përshëndetje

  2.    Ros dijo

   E njëjta gjë më ndodh, dy çelësa nuk funksionojnë, ai për të fshirë q dhe a. Çdo gjë tjetër është normale ????

 21.   Bastis dijo

  Përshëndetje, dje derdhi ujë në tastierën e një macbook pro në mes të vitit 2010 u përpoqa ta thaj dhe e fika, pastaj e vendosa me kokë poshtë dhe rastësisht siç shpjegoni, nuk kisha ide, por doli e lëngshme atëherë unë bëri gabim dhe u përpoqa ta ndez dhe filloi dhe dukej se po shkonte mirë derisa tastiera filloi të dështonte dhe pista e pistës diçka, gjithashtu siç kam lexuar nuk është e drejtë ta godas me tharëse dhe godita tastiera dhe blloku i pistës blloku i pistës ishte fiksuar por tastiera po dështonte gjithnjë e më shumë derisa Ajo u bllokua dhe nuk më la të fus fjalëkalimin meqenëse ndonjë shkronjë nuk funksionoi, e fika dhe e lashë përmbys gjithë natën dhe në mëngjes nuk u ndez, unë e çmontova pllakën dhe pashë se nuk kishte asnjë shenjë lagështie pasi kishte «pluhur» Në pjesën e ngjitur në tastierë dhe pa njolla, unë e montova pllakën saktësisht siç ishte dhe E ndeza vetëm me rrymën dhe ndizet drita e pjesës tjetër dhe pastaj pulson pesë ose gjashtë herë me radhë dhe pastaj mund të shihni që monitori ndizet por mbetet i errët dheMolla nuk del jashtë, toni karakteristik i bootit dëgjohet shumë i ulët, unë kam ndryshuar edhe hard diskun dhe asgjë nëse nën kapak qëndron pezull. Bateria karikohet mirë dhe tifozët punojnë dhe USB gjithashtu, jastëk pista, sepse kur ekrani fiket vetëm me bateri unë godas trackpad dhe vërej se ajo gjallërohet. A është e mundur që vetëm tastiera e shkakton këtë apo mund të jetë diçka tjetër? Vlen të merret në SAT Apple tashmë është pesë vjeç dhe ata janë të kënaqur të shesin ...
  Faleminderit pershendetje

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Mirë Enrique,

   Më vjen keq për atë që ndodhi, por gjithçka duket se tregon se do të ishte tastiera, por është e vështirë të japësh një diagnozë të tij. E shoh që keni provuar gjithçka edhe duke ndryshuar dic-in e vështirë etj., Prandaj rekomandoj të përdorni një tastierë Bluetooth për të përjashtuar problemin e tastierës. Nëse punon me tastierë, atëherë ju tashmë e dini nga vjen problemi, nëse nuk funksionon mund të jetë pllaka.

   Suksese dhe na thuaj!

 22.   Bastis dijo

  Pershendetje Jordi, faleminderit per pergjigjen tuaj, e shoh tastieren bluetooth te veshtire pasi nuk e di nese shoferet jane te ngarkuar dhe nuk e di nese mbaron ngarkimin pasi qendron e zeze dhe nuk e di nese arrin ne faqe ku futet fjalëkalimi Në fillim, por ajo që unë nuk e di është nëse me një USB mund të bëj diçka tjetër pasi që funksionon miu USB, e keqja që tani nuk kam tastierë, le të shohim nëse merrni një pasi kam dy laptopë, atë të dëmtuar dhe këtë, kam lexuar gjithashtu që ndriçimi dhe kodet e zërit i referohen pajisjes
  Për shembull, memorja RAM nuk është e instaluar ose jep keq disa tone dhe ndezja e udhëhequr, unë tashmë e kam provuar atë dhe kujtesa është gjithashtu e mirë
  Dhe kjo më bën të ndez udhëheqësin pa zë dhe pastaj më jep gjashtë ndezje për ta bërë atë të ndizet dhe të lërë tonin e ekranit të mollës, por ajo mbetet e zezë, atëherë automatikisht vëreni se fik ekranin dhe pastaj shkon të flejë me e udhëhequr nga Normalja, por ajo që doja të thosha është se me këtë nga ndezjet duket se ka probleme në disa prej pajisjeve ose komplikime në bord, ajo që jam i sigurt është se tastiera nuk shkon ose është shumë e keqe pasi që nuk ndizet me butonin e saj që gjithçka shkon së bashku, e përsëris që nuk pashë asnjë shenjë uji që kishte rënë në pjatë, pa njollë, kështu që shikoni nëse është vetëm tastiera dhe nëse mund të ndizet me një USB, ajo është e mundur që unë duhet të shkëpus tastierën nga macbook në mënyrë që ajo të njihet në usb ??
  Faleminderit përsëri dhe përshëndetje.

 23.   Mac i lagur, tastierë dhe pllakë. dijo

  Unë kisha të njëjtin problem, por me një kubatë ... Gjithsesi ... Një gotë e tërë ra, lëngu hyri në makinën kudo, përmes porteve dhe përmes tastierës. Tekniku më dërgoi foto të gjendjes së përgjithshme, bordi kishte pësuar dëme që unë besoja se ishin të pakthyeshme (në Apple ata më thanë se 1200 € për të ndryshuar një shkronjë të plotë të plotë, me tastierë dhe bllok pista, tabelë logjike dhe ekran, sepse lidhësi i kjo fazë ishte gjithashtu me ndryshk) çështja është që unë gjeta shpëtimtarin tim këtu, unë plotësisht dhe absolutisht e rekomandoj atë. Macbook im pro 13 ″ fund 2011 ende punon një vit më vonë pa problemin më të vogël. Pavarësisht nga katastrofa e shkaktuar, ajo ishte ndryshkur në të gjithë pjatën, nuk mund ta shpjegoj. Ashtu si por ata e morën atë përpara, bordi logjik, blloku i pistës e ruajti atë dhe ekrani gjithashtu, në fund për 340 dhe si pajisje të reja. Këta njerëz e dinë se çfarë po bëjnë: reparacionmac.es
  Unë nuk e imagjinoja që kishte teknikë të aftë për të riparuar një rrëmujë të tillë, unë vazhdoj të çuditem për këtë!

 24.   Cristina dijo

  Gjysmë filxhan çaji të nxehtë u derdh në Macbook pro 13 ′ 2011 ′ 4 ditë më parë. E fika, ndoqa udhëzimet. Kur përpiqeni ta ndizni pas 4 ditësh duket se do të ndizet, ekrani mbetet i zbrazët për një sekondë dhe më pas fiket. 🙁 a ka zgjidhje?

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Cristina, a u përpoqët të shtypni Alt gjatë boot? a del molla? Më vjen keq për atë që ju ka ndodhur

   Ju tashmë na tregoni

 25.   Louis Mari dijo

  Përshëndetje, vazhdoj me komentin e bërë 1 javë më parë ku thashë që tashmë ishte zgjidhur ... por jo
  E vërteta është që me ndërrimin e baterisë mendova se problemi ishte zgjidhur por e shoh që jo. Nëse e heq baterinë dhe filloj vetëm me kordonin e rrymës, makinat çizmojnë në mënyrë perfekte. Nëse e lidh baterinë (kam blerë një të re dhe mbetet e njëjtë), kam një gabim Panic (thirrësi CPU 2 0x2aaf41). Unë kam kaluar testin e pajisjes dhe nuk zbulon ndonjë gabim.

  Çfarë mund të jetë? Jam i deshperuar.

  Faleminderit Jordi.

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Mirë Luis Mari, shpesh jam i zhgënjyer 🙁 Në këto raste bëhet fjalë për heqjen e defekteve pa shpenzuar shumë para ose për t’i çuar ato direkt në SAT.

   Unë shpresoj që zgjidhjet dhe më vjen keq që nuk kam qenë në gjendje t'ju jap një zgjidhje, por paniku i Kenel mund të shkaktohet nga dështime të ndryshme.

 26.   Thelma dijo

  Përshëndetje, dje vajza ime la dritaren hapur dhe Mac e saj u zgjua në një pellg me ujë, jo shumë të lartë, por uji duhet të ketë hyrë nga poshtë, në çfarë pozicioni ta vendos? A është një ajër maksimal?

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Së pari, më vjen keq për atë që ndodhi ... Ju mund të ndiqni hapat në artikull, por duket se nëse uji bëri një pellg të vogël, ju mund të keni një gabim serioz në atë MacBook.

   të fala

 27.   Jordi CL dijo

  Mirëmëngjes, një orë më parë hodha pak çaj afër MacBook Pro dhe e njolla atë. Ishte e mbyllur dhe nuk hynte përmes tastierës.
  Çaktivizohet dhe ndizet, shkon po aq shpejt por problemi i vetëm është se nuk mund të dëgjoni asgjë. Kur e ndeza, u dëgjua tingulli fillestar, por më pas vendosa muzikë dhe nuk dëgjohet. Kufjet bëjnë punë.
  Çfarë mund të jetë?

  Thanks in advance!

 28.   Jordi CL dijo

  Tingulli është kthyer! yuhuuu

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Great Jordi CL !!

 29.   leslie jara dijo

  Mirëmëngjes, një orë më parë pak ujë ra në tastierë në anën e djathtë (saktësisht në shigjeta), në të vërtetë ishte shumë pak dhe nuk jam i sigurt nëse hyj brenda, por kam frikë se nëse, çfarë duhet ta bëj, shpresoj ose ta hap.
  Cfare mund te bej ????
  Faleminderit paraprakisht

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Mirëmëngjesi Leslie Jara,

   gjëja më e mirë është që ju të lexoni artikullin dhe të ndiqni rekomandimet, ju tashmë na tregoni

   të fala

 30.   Criss D-l dijo

  Natën e mirë, katër ditë më parë u derdh pak lëng në anën e majtë të tastierës por marrëzisht u përpoqa ta parashikoja pas 48 orësh duke e vendosur në pozicionin siç tregohet në artikull dhe ta thaj tastierën me kujdes, kur e ndeza, menuja e boot-it, por nuk e njohu diskun e boot-it, tani është në kujdes intensiv me një teknik i cili riparoi një mik me një aksident të ngjashëm një vit më parë, sumac arriti të mbijetojë, por kam frikë se imi nuk do të ketë të njëjtin fat, fakti qe u ndez, a mund te me jepni ndonje shprese? Pse më çon në menunë e nisjes? Faleminderit shumë ... do të ishte e tmerrshme ta humbisja atë

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Criss,
   është e mundur që të mbijetojë dhe më shumë nëse nuk bie shumë lëng. Përpjekja për ta shqyer është gjëja më e keqe për të bërë, por është instiktive dhe pothuajse e pashmangshme kur diçka e tillë ju ndodh. Possibleshtë e mundur që kur të laget të rindizet automatikisht dhe kjo është arsyeja pse ju çon në menunë e nisjes.

   Ju tashmë na tregoni progresin e makinës tuaj!

 31.   Fabian dijo

  Përshëndetje, më shikoni, ajri i librit tim Mac u lag dhe unë tashmë e kam lënë të thahet pa u çmontuar, miu që notonte vetvetiu është normalizuar, por nuk mund ta aktivizoj hyrjen me miun, por me tastierë. Ju lutem më tregoni nëse Ju mund të më rekomandoni disa procedura për të zgjidhur çështjen.

  Faleminderit shumë

 32.   Carola dijo

  Përshëndetje, si i doli të gjithëve uji që u derdh në pjesën e pasme të kompjuterit kur ishte ndezur? Ristartohet vetvetiu dhe funksionoi. Kur e fikni, ajo gjithmonë rindizet, pa mbyllje totale dhe kur e lini boshe kur e hapni, nuk funksionoi mirë. Mbeti vetëm me tifozët që vraponin me kapacitet të plotë. Pastaj trackpad filloi të ngadalësohej. Një javë pas faktit, rivendosa SCM me karikuesin e lidhur. Magsafe nuk i ndryshon ngjyrat por nuk ndizet më në asnjë mënyrë. Këshilla? A është dëmtuar SCM? Apo butoni i energjisë?

 33.   Nico dijo

  Përshëndetje miq, natën e kaluar unë lëshova një gotë birrë (Çeke, e cila është ndryshe) dhe ekrani u bë i bardhë ndezur dhe fikur, pastaj e goditi atë me një tharëse flokësh dhe nuk mund ta fikja, ajo qëndroi e ndezur. (Mac libër pro)
  Pastaj ekrani nuk ndizet më, por nëse e ndez dëgjohet se fillon brenda. As drita e treguesit të energjisë nuk funksionon.
  Jam në Pragë edhe 15 ditë dhe gjithçka është e komplikuar, a mund ta çarmatos apo ta lë ashtu derisa të kthehem në Spanjë? (Nuk kam ide ta çmontoj)
  Më të dhimbshmet janë fotot dhe videot e foshnjës time të porsalindur që nuk kisha kohë t’i shtypja!
  E vlerësoj ndihmën

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Nico, personalisht nuk do ta prekja derisa të arrija Spanjën ose në raste ekstreme do të përpiqesha t'i drejtohesha një shitësi të autorizuar të Apple.

   Nëse disku juaj nuk preket, mund të rikuperoni foto dhe video nga makineria.

   Përshëndetje dhe më vjen keq për atë që ndodhi

 34.   patricia dijo

  Përshëndetje !! Tasti i miut laget dhe nuk funksionon. Cfare duhet te bej? Shtë një pro Macbook

 35.   muriel dijo

  Përshëndetje! Një vit më parë vera e gazuar ra në kompjuterin tim dhe vdiq rreth 2 javë më parë. Unë shkova në mac dhe ata më thanë se karta logjike kishte shkuar keq dhe pjesët rezervë janë shumë të shtrenjta, kështu që unë dua të shes macbook tim për retinë 13.3 ″ në fund të vitit 2013 nga pjesë. Përveç ekranit, a e dini se çfarë tjetër mund të shes?
  Faleminderit shume paraprakisht!!

 36.   Nico dijo

  Faleminderit shumë Jordi! Ju keni birrë falas kur të doni në Pragë! U

 37.   danielacristobal dijo

  Një e katërta e një gote sharre sapo ka rënë në tim pro macboock. E fika menjëherë, e përmbysa për dy orë, dhe ajo u ndez, por tastiera nuk u përgjigj .. nuk shkruajti. E vendosa në një tuper me oriz ... çfarë mund të bëj?

 38.   Cori dijo

  Përshëndetje, unë marr ujë në ekranin e mac librit tim pro. Kur e ndez duket e lagur brenda. A mund të bëni diçka që ajo të thahet?

 39.   Karla dijo

  I dashur, mirë, si të gjithë të tjerët, unë lëshova ujë xhenxhefili me limon në tastierë, e ktheva me shpejtësinë e dritës, thithi ujin dhe ndoqa hapat e tu përveç hapjes së tij. Tani po shkruaj nga kompjuteri hahahaha faleminderit shumë. I vetmi detaj është se është si të ngjitesh, shumë i ngadaltë, unë tashmë e kam rifilluar dhe vazhdon akoma 🙁

 40.   Esteban dijo

  Përshëndetje, MacBookPro im u lag sot. Ajo që bëra ishte ta thaj ujin e derdhur shpejt dhe pastaj e fika dhe e lashë në tryezën time për rreth 10-15 minuta. Pastaj e ndeza dhe ekrani filloi të pulsojë por më pas u ndal. Mendova se kompjuteri ishte rregulluar tashmë dhe fillova ta përdor. Gjithçka ishte perfekte, derisa shkova të lidh miun dhe nuk funksionoi! Atëherë provova të fus në karikues dhe as ai nuk funksionoi! Ju lutem dikush më ndihmoni! ; -;

  1.    danielacristobal dijo

   Unë ju këshilloj që menjëherë të shkoni te një teknik për ta çmontuar dhe pastruar ose tharë ... Unë e kalova këtë disa ditë më parë.
   mos e ndizni përsëri, mos e futni në prizë.
   në rastin tim unë duhej të ndryshoja tastierën dhe asgjë tjetër .. kjo varet nga sa lëng ka hyrë por .. diçka që mësova është .. mos e kthej !!!
   Nëse jeni në bs pasi kam një teknik shumë të lirë dhe të shpejtë që mund ta rekomandoj

   1.    Esteban dijo

    Thank you very much!

 41.   Sara dijo

  Përshëndetje! Kam një makbook të ri, më pak se një muaj (Akoma me garanci) Shkova në kolegj, lashë dritaren hapur dhe filloi të binte shi shumë, kështu që u lag, por ishte e mbyllur dhe e fikur, me sa duket u bë shumë pak lagur në krye, por kam frikë se ka një hyrje nga ana, mund të jetë kështu? çfarë të bëj? Faleminderit!

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Pershendetje Sara

   thajeni atë që mundeni nga jashtë dhe përpiquni të MOS filloni Mac-in për disa ditë. Unë do të ndiqja këshillat në këtë tutorial për të shmangur problemet edhe pse Mac juaj nuk duket se ka shumë ujë brenda.

   Ju tashmë na tregoni

 42.   Claudio dijo

  Përshëndetje Jordi, Përshëndetje nga Kili.

  Unë kam një Macbook Pro Retina 13 mbi të cilin ra ujë, e çova në disa SAT, por në të gjithë buxheti ishte i njëjtë me atë të ri ...
  Kështu që unë e çmontova dhe e pastrova me alkool izoprofil në të gjitha vendet ku mund të kishte ujë, e lashë të lidhur natën dhe sot e ndeza dhe gjithçka filloi mirë por tifozët po vrapojnë plot, çfarë zgjidhje mund të kem kjo

  slds

  Claudio

 43.   Arthur dijo

  pershendetje ju lutem me ndihmoni une kam problemin e meposhtem kam nje ajer mac 13 dhe ndizet kur do ajo qe kam verejtur eshte qe te kesh kasaforten e mbyllur ne te eshte si karikimi ... .. dhe kur shtyp butonin e rrymes ate ndryshon ne jeshile dhe pas nje sekondi ne qelibar perseri pasi u laget por e lesh te thahet per dite dhe funksionoi si duhet, ndonjehere ndizet mund ta mbyll kapakun dhe gjithcka eshte ne rregull por nese e fik dhe dua ta kthej përsëri është i vdekur derisa të dojë ai

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Arturo,

   Me keqardhje të them se mund të jetë gjithçka dhe gjëja më e mirë në këtë rast nëse MacBook laget është se kalon një rishikim në një SAT ku ata mund të kontrollojnë shkallën e dëmtimit. Mendoni se komponentët elektronikë mund të funksionojnë mirë për një kohë pasi të thahen pasi lagen, por vetë lagështia mund të krijojë korrozion në tabelë ose të ngjashme.

   Nëse keni një SAT të besueshëm, merrni atë dhe bëni që të kryejnë kontrolle, mund të jetë ose jo për shkak të ujit, por diagnoza është e ndërlikuar.

   Suksese dhe na thuaj!

 44.   EVERARDO KORONADO dijo

  pershendetje, une kam lexuar. Kam derdhur pak kafe me krem ​​dhe sheqer në ekranin tim të retinës ajrore në anën e majtë të tastierës, menjëherë vendosa një pecetë dhe e thava, por u fik vetvetiu, e thara me ajër, e pastrova me alkool dhe pastaj shtova ajër për të holluar kafenë, nuk mendoj se ka hyrë shumë, kam futur mjaft ajër në të për një kohë të gjatë dhe akoma nuk ndizet pas rreth 5 orësh ... çfarë këshilloni?
  falënderim
  EC

 45.   anasof dijo

  Përshëndetje, rreth një muaj më parë hodha pak verë në tastierën time, gjithçka funksionon për mrekulli përveç disa shkronjave që ngjiteshin, deri më tani kaloj këtë efekt dytësor, çfarë mund të bëj për këtë?

 46.   mary dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjes, shpresoj të më përgjigjesh shpejt, e kisha ndezur kompjuterin tim dhe papritmas ata më hodhën ujë dhe unë e mbylli kompjuterin dhe automatikisht mbyllet që të rekomandon ose çfarë dëmi do të pësojë nëse funksionon apo nuk do të funksionojë më për mua, ju lutem përgjigjuni me urgjencë ashtu siç ndodhi

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Mary, më vjen keq për atë që ndodhi dhe më vjen keq që nuk u përgjigja më herët. Shpresoj se nuk u përpoqët të fillonit Mac-in një herë të lagur. Unë rekomandoj që nëse nuk e keni bërë këtë, lexoni udhëzuesin dhe ndiqni atë në letër. Nëse Mac u lag vërtet, mund të jetë problem, por shpresojmë që të mos merrte shumë ujë.

   Fat !!

 47.   fabian dijo

  pershendetje jordi, dje macbook pro im u lag ne pjesen e kopertines ekrani u shtremberua dhe ekrani nuk u ndez perseri por cfare eshte tastiera dhe ekrani me prekje funksionon ne menyre perfekte cfare demtimi mund te kishte ndodhur dhe pothuajse nuk kishte uje ne tastiere ose prekni

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Fabian i mirë, më vjen keq për atë që ndodhi

   Në vend të kësaj unë do të përpiqesha të mos e përdor Mac për disa ditë. Pas këtyre dy ditëve do të përpiqesha të shihja nëse gjithçka funksionon në rregull duke lidhur Mac-në me një ekran të jashtëm.

   Mund të na e tregoni dhe fat të mirë!

 48.   Carmen dijo

  Përshëndetje Jordi! I dhashë hua MacBook Air tim biri, sepse ai ishte i sëmurë, në një mbikëqyrje ai vjella në të gjithë kompjuterin dhe unë menjëherë pashë se si ishte fikur, unë shkova për të ndihmuar djalin tim, dhe kur mbarova duke marrë pjesë në të, unë shkova në kompjuter, bera gabim duke e ndezur, dhe e bera disa here, pastaj e thara dhe e vura ne anen e tij (nje gabim tjeter) kam frike se cfare do te ndodhe per shkak te pamaturise dhe paditurise time per te, une bëra një takim me teknikët Mac për të parë se çfarë më thonë, por unë jam i dëshpëruar !!!!. Unë do të isha mirënjohës nëse do të më përgjigjeshit nëse mendoni se shpresoj që Mac-i im të përgjigjet përsëri. Faleminderit paraprakisht

 49.   Lu dijo

  MacBook Air-i im u lag dhe unë e thava shpejt, e ktheva të kulloj në rast se bie, u ndez dhe po shkruaj mbi të, por ai fiket pas disa minutash në vetvete, dhe unë e ndez përsëri.

 50.   Kari dijo

  pershendetje miremengjesi dje ne mengjes po pastroja ajrin tim te macbook me nje lecke te lagur dhe e fika dhe fillova te karikoj ne kohen kur doja ta ndez dhe nuk me dha asgje mendova se nuk kisha ngarkuar qe karikuesi im ishte demtuar mire Unë provova karikuesin tim dhe është i përsosur dhe tani ajri im i macbook nuk jep një ekran ose ndonjë gjë tjetër që ndizet dhe ventilatori aktivizohet, por as molla, as tingulli i macit nuk del ... çfarë të bëj ???

 51.   Karla dijo

  Përshëndetje…. nata e kaluar nuk ishte dita ime dhe si nje filxhan me uje te nxehte nuk me ndezi asnjehere macen ... ishte e trishtueshme ... hahaha .. puna eshte qe ra ne tastiere dhe poshte dhe ne anen ku ndodhen portet usb para se ta fikja e mora unë shkëputa kabllon e rrymës dhe mund të shihja se disa mesazhe u shfaqën në ekran për të shkëputur disa pajisje që përdorën shumë energji ... e vërteta është, nuk u kushtoja shumë vëmendje atyre deri me sot e ndeza dhe cdo gje funksiononte perfekte (ose keshtu mendoja) derisa lidha nje pendrive dhe nuk e njohu dhe mendoj qe portet usb ishin prishur ... nuk jam specialist keshtu qe mendimi im hahaha ... në çdo rast do të doja të dija nëse ka ndonjë hap për të ndjekur para se ta çoj atë në një shërbim teknik dhe të heq një sy nga fytyra ... Faleminderit shumë për këshillën mendoj se mund të ishte më keq nëse unë nuk e kishte lexuar këtë kur ndodhi.

 52.   Gonzalo baez dijo

  I dashur, shpresoj të më ndihmoni me disa këshilla:

  3 ditë më parë derdha një koks në tastierën e retinës time MacBook Pro. Mundohuni ta thani menjëherë me një leckë të thatë dhe menjëherë ta fikni. E lashë në ballkonin ku jetoj, i cili është mjaft me erë. Pas dy ditësh e ndeza dhe nuk pata ndonjë problem të madh, kështu që vendosa ta fik përsëri dhe ta pastroj nga ngjitja që kishte mbetur. Unë e kam përdorur normalisht, megjithëse tani funksionon mjaft ngadalë, përveç kësaj posa ta ndez tifozin fillon të punojë, megjithatë nuk vërej se po nxehet. Unë e kam përdorur atë për rreth dy orë dhe ende nuk e vërej se nxehet edhe pse tifozi vazhdon të funksionojë pa ndërprerje. Për më tepër, ka disa programe të vogla si VLC që nuk më njohin ose nuk më lejojnë t'i instaloj ato. E vërteta është, më thotë se duhet të shoh konfigurimin tim për të lejuar që programi në fjalë të instalohet.

  Çfarë rekomandon? A keni një zgjidhje të lirë? Jam i sigurt që nëse e çoj në makineri do të më ngarkojnë një milion. Faleminderit që kuptuat ankthin e kaq shumë njerëzve!

 53.   kherson dijo

  Unë kam një ajër MACBOOK 13 inç, në festimet e fundvitit ne e përdorim atë për të vendosur në muzikë dhe unë nuk jam i sigurt nëse disa pika të ujit bien në të, por ditën e mëposhtme pas partisë që e ktheva në përdorim DHE Tabela kryesore nuk do të ndriçojë atë që laget? SI MUND T F rregulloj atë

  1.    Peter Rhodes dijo

   Rareshtë e rrallë që e gjithë ndriçimi i tastierës shuhet menjëherë, sepse nuk është një diodë e vetme që ndizet.

 54.   Jisusi dijo

  Pershendetje shoku! Unë kam një ajër macbook 13 inç dhe dje e dashura ime derdhi gjysmë gati gjysmë gote ujë në tastierë aksidentalisht e vendosa shpejt në një V të përmbysur ndërsa e pastroja me një leckë kur e ktheva përsëri për ta fikur ekranin u bë blu për një sekondë dhe u ngrit e bëri atë 2 herë para se të mbyllej! Nuk e kam ndezur të paktën 3 ditë sepse e kam në oriz të plotë dhe jam i shqetësuar për ekranet blu që dha, a është kjo një shenjë e keqe apo ka shpresë? Do ta vlerësoja përgjigjen tuaj!

 55.   Jez silva dijo

  Natën e mirë, do të doja të më udhëzonit ju lutem, ajri Macbook 2013 u lag, u përpoqa të ndjek hapat dhe e ktheva dhe gjithçka, në të vërtetë kompjuteri im ndizet dhe funksionon në mënyrë perfekte, problemi është që monitori nuk është i dukshëm, por nëse e lidh me televizorin përmes një kabllo HDMI funksionon perfekt, e çova për rishikim dhe më dhanë dy diagnoza të ndryshme, një më tha se ishin LED-të në ekran dhe një person tjetër më tha se ishte pllaka amë, a mendoni se është?

 56.   Ann dijo

  Mirëmëngjes, sot kam derdhur kafe në tastierë. E pastrova mirë, e vendosa në një V të përmbysur dhe e thara me tharëse flokësh me ajër të ftohtë. Në asnjë moment nuk ndaloi së punuari. Vetëm miu (blloku) bënte gjëra të çuditshme. E kam fikur dhe ndezur 2 herë dhe më në fund duket se po funksionon mirë. E lashë dhe shkova në punë. Frika ime është se kur të kthehem nuk do të funksionojë më ... Nëse do të funksionojë përsëri si duhet, a do të vazhdojë kështu apo është e mundur që të dëmtohet kur të kthehem? Po vuaj

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Ana, më vjen keq për atë që ndodhi në Mac tuaj. Efektet e lëngjeve mund të jenë të menjëhershme ose afatgjata pasi që kur hyjnë në ndonjë pajisje elektronike mund të krijojnë korrozion (ndryshk) ose të ngjashme me kalimin e kohës.

   Në çdo rast, nëse Mac-i juaj funksionon mirë, mos i jepni më shumë rëndësi pasi mund të mos dëmtohet. Nëse me kalimin e kohës i bën të huaj mund të jetë për shkak të kësaj.

   Nga ana tjetër, unë kurrë nuk lodhem të përsëris se kur lëngu bie në Mac ose një pajisje tjetër, gjëja më e rëndësishme është ta fikni atë në mënyrë që të mos kalojë, pastaj ta thani mirë dhe të prisni minimumi 24 orë për të filluar përsëri.

   të fala

 57.   Angelo dijo

  Përshëndetje, unë kam një ajër macbook dhe nga një moment në tjetrin filloi të punojë ngadalë dhe ekrani kur e fillova ka linja horizontale. Kur shkruaj ose shtyp një letër shkruhen shumë më tepër, pa kuptim, kur me trackpad shtyp një dritare, ajo nuk hapet, etj ... duket se tastiera është si e dekonfiguruar ... megjithatë e vetmja gjë që më ka ndodhur është se po atë natë unë bëra një dush dhe makina ishte në të njëjtën dhomë dhe mbase lagështia mund të ndikonte në diçka ... Doja të dija nëse mund t'i zbatoja këto këshilla ose nëse diçka tjetër më shkon në mendje. Kam harruar ta them, mezi ka 1 muaj blerje: / K WSHILLIMIN TUAJ DUA T MUA SHUM më shumë se gjithçka të kisha pak qetësi ...

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Angelo, më vjen keq për atë që i ndodhi Mac-it tuaj.

   Nëse keni një muaj, gjëja më e mirë në këtë është që ta dërgoni atë në Apple SAT zyrtar dhe t'i bëni që ta shikojnë atë. Lagështia prek të gjitha pajisjet elektronike, por nuk mendoj se lagështia është shkaku i këtyre problemeve.

   Përshëndetje dhe na tregoni.

 58.   Henri dijo

  Përshëndetje, një koleg derdhi pak çaj në tastierën e MacBook tim, detaji këtu ishte që shpejt e thauam dhe e fikëm, tani për tani duket se nuk shkaktoi ndonjë dëm, por kur e vura të pushojë, jo më gjatë kthehet dhe në ekran mund të shihni vija vertikale .. A e dini se çfarë mund të jetë? Gjithçka funksionon në mënyrë perfekte: tingulli, video, lidhësit etj. Ky është detaji i vetëm

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Pershendetje Henry,

   Epo, nëse lëngu arrin të futet përmes tastierës, ky mund të jetë problemi. Për t'u siguruar për këtë këshilla ime është që të përpiqeni të lidhni MacBook me një monitor të jashtëm, nëse dështimi nuk riprodhohet (pothuajse me siguri) do ta dini me siguri se ku e keni problemin. Unë shpresoj që ju së shpejti zgjidhje partner.

   Përshëndetje!

 59.   Bernë dijo

  Përshëndetje, sapo rashë gjysmë filxhani çaji në makinën time. Intuitivisht, e ktheva poshtë dhe e vura në anën e saj në mënyrë që lëngu të binte. Unë e thaj atë me një leckë dhe pastaj e thaj për një minutë. E ndeza dhe u ndez. Sapo lexova që është një ide e keqe, ndaj e kam të fikur dhe me fytyrë poshtë. Nëse është ndezur është e mundur që të ruhet, përshëndetje

  1.    Henri dijo

   Kjo është ajo që i ndodhi të minave, por përpiquni të mos e ndizni sepse mund ta përkeqësoni problemin, unë e pastrova me fshesë me korrent dhe e ndeza deri të nesërmen, e çoj për tu kontrolluar, me kompjuterë që nuk i njihni kurrë. Minave me sa duket u ruajt, por unë kam nevojë që ju ta hapni dhe ta kontrolloni

 60.   Alvaro Medina dijo

  pershendetje une kam nje ajer macbook me 13 ″ cori7 disk me gjendje te ngurte prej 512 dhe 8 ram, te shtunen naten e hodha birren ne mes te tastieres te dielen e ndeza dhe molla e jashtme u ndez per nje moment dhe atje e tutje Ajo nuk u ndez përsëri, tekniku thotë se është tastiera dhe se pa tastierë nuk mund të ndizet, a është e vërtetë kjo? Unë një tjetër që do të doja të dija nëse mund ta rimarr informacionin? faleminderit me ndihmoni per fa

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Alvaro, më vjen keq për atë që i ndodhi Mac-it tuaj.

   Nëse tastiera është prishur, mund të mos jeni në gjendje të filloni Mac-in. Vini re se butoni i energjisë është i integruar në tastierë, kështu që është një mundësi.

   të fala

 61.   Kantoni Gustavo dijo

  Pershendetje Jordi, une ju them, ne Dhjetor 2015 macbook pro retina ne fillim te vitit 2015 derdhi uje, e mora per tu diagnostikuar ata me thane qe cdo gje ishte demtuar dhe se nuk u ndez ne asnje menyre, ata buxhetuan nje pasuri, keshtu qe une e la atë në pritje Një diagnozë tjetër, pas dy muajsh në fillim të shkurtit, e heq përsëri nga e mbaj dhe provoj një hile që më mësoi një mik, atë të lidhjes, mbylljes, heqjes nga priza, por mbajtjes së butonin e rrymës për 10 sekonda, pastaj duke e futur përsëri dhe duke u larguar unë shtypa edhe 20 sekonda dhe lëshova butonin, dhe nëse funksiononte, makina ime ndizet përsëri dhe gjithçka funksiononte në mënyrë të përsosur, unë u ktheva detyrave të mia, duke redaktuar video dhe gjithçka që lidhej me gjithashtu, por pas dy javësh, ndërsa po shkarkoja një material që më ishte dërguar, ai u fik vetvetiu, më shumë se gjithçka tjetër, ekrani u zbeh në të zezë dhe nuk ndizet përsëri, provova përsëri hilen që ata me kishte mesuar dhe asgje. Si mendoni se mund të jetë ajo që i ndodhi? - Përshëndetje dhe Faleminderit.

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Pershendetje Gustavo,

   Më vjen keq për atë që i ndodhi Mac-it tuaj, së pari. Problemi me lëngjet është se ato mund të shkaktojnë probleme reale në afat të shkurtër, të mesëm ose të gjatë, në rastin tuaj duket se mund të jetë një problem i baterisë nëse Mac filloi dhe funksionoi mirë për një kohë. Mundohuni të nisni në modalitetin e sigurt pasi ta nxirrni nga silici për të parë nëse fillon.

   ju tashmë na thoni.

 62.   Lucia dijo

  Përshëndetje! 4 ditë më parë, tastiera e mac librit tim pro retinës '15 u lag, unë rashë një filxhan kafe me qumësht. në të njëjtën kohë unë kam kthyer kompjuterin në mënyrë që lëngu të mund të dalë (unë e vendosi atë në një formë V në të kundërt, siç ju këshilloni). Kompjuteri ishte i ndezur dhe me muzikë (por jo i lidhur në rrymë), e lashë ndezur për disa minuta (isha në panik total), ishte akoma i ndezur dhe me muzikë ... perfekt. Unë e fik atë, para se të mbyll dritaret dhe të tilla për të parë nëse trackpad dhe tastiera funksionojnë (funksionon) pastaj me butonin për të fikur. Shpresoj që lëngu të bjerë dhe ta thaj me letër kuzhine. E çoj menjëherë në dyqanin e mollëve, për më pak se një orë ata e kanë hapur, pastruar dhe tharë, ata bëjnë diagnozën për të parë nëse përbërësit më të rëndësishëm janë prishur (tastiera, pllaka amë dhe disku i ngurtë) gjithçka është në rregull, atje nuk është asgjë e thyer. Tekniku më tha se isha shumë me fat por që nuk mund të thuash kurrë se sa kohë kompjuteri do të funksionojë për mua, ai mund të fiket brenda një jave ose kurrë të mos ketë ndonjë problem. Ai më këshillon ta mbaj në një kuti me silic ose oriz për disa ditë për të hequr të gjithë lagështinë. E kam prej 3 ditësh në një kuti të mbyllur fort me një kilogram silic. A mendoni se do të kem probleme? Kam frikë se megjithëse gjithçka është dukur mirë, ordnadori është zotuar vetë.

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Lucia,

   tekniku i Apple ka të drejtë dhe një problem me lëngun është gjëja më e keqe që mund të na ndodhë, por nëse Mac hapet, thahet dhe pastrohet nga mbetjet, ju mund të mos keni probleme.

   E vetmja gjë që mund t'ju them është që ta provoni pa frikë tani që e keni pasur në silic për më shumë ditë (për ata që nuk e dinë, ato janë ato topa që i gjejmë në çanta të vogla në këpucë, veshje, etj. që thithin lagështi) dhe harrojnë lëngun e derdhur në Mac. Shpresojmë se nuk do të jetë asgjë dhe Mac-a juaj do të funksionojë

   të fala

 63.   Andres Montejo dijo

  Mirembrema. Vendosa ujë në macbook dhe mirë, e lashë në oriz për një ditë siç më rekomanduan por kanë kaluar 3 ditë dhe asgjë nuk ka ndodhur, nuk merr ngarkesë dhe më pas nuk ndizet \.

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Andres, më vjen keq për atë që ndodhi dhe nëse nuk merrni një tarifë, provoni një kabllo dhe adaptor tjetër për të kontrolluar që e juaja nuk është dëmtuar. Nëse akoma nuk ngarkohet, mendoj se Mac juaj duhet të shkojë në SAT

   të fala

 64.   Belen dijo

  Përshëndetje, derdha gjysmë gote ujë në MacBook Air de13, u tha shpejt, vazhdoi të punonte, por disa orë më vonë del një erë e ndezur dhe hyrja e USB-së duket kafe dhe e shkrirë. A mund të ndodhë që nëse e ndez, do të vazhdojë të dëmtohet? Thembra!

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Mirëmëngjes Belen,

   Possibleshtë e mundur që ajo të vazhdojë të shkaktojë dëme pasi lëngu do të mbetet në Mac. Itshtë një problem serioz prandaj këshillohet që të prisni disa ditë për ta ndezur përsëri. Me siguri do të duhet të kaloni nëpër një SAT për të zgjidhur çështjen e USB-së.

   Më vjen keq për atë që ndodhi dhe fat

 65.   Valery (@Maneza_) dijo

  Përshëndetje, 2 ditë më parë pak, por shumë pak çaj (i pa ëmbëlsuar dhe i ftohtë) më ra në Mac, unë isha duke parë një film dhe ai vazhdoi të funksiononte si asgjë. E fika dhe e thava dhe pastaj e ndeza dhe vazhdoi të punonte. Pastaj e fika dhe e kisha të fikur dhe tastierën në oriz për 2 ditë, e ndeza dhe gjithçka funksionon perfekt. A do të thotë kjo se nuk i ka ndodhur asgjë? o A mund të fillojë të dështojë dhe a duhet ta çoj në SAT?

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Valery i mirë, nëse sasia e lëngut është e ulët dhe e keni tharë shpejt, mund të mos futet shumë në Mac. Nëse gjithçka funksionon mirë, nuk do të shqetësohesha, mund të mos keni probleme të çfarëdo lloji.

   të fala

 66.   Përgjegjës i Gretel dijo

  Përshëndetje Jordi, e njëjta gjë ndodhi me ajrin tim të macbook, por fatkeqësisht ndikoi në termin e ekranit, sepse tani nuk ka ndonjë ndriçim, por përsëri mund të shihni që fillon dhe bën funksionet normale. Mendova se dëmi ishte në një farë mënyre për ta ose diçka e tillë; Sidoqoftë, kur e mora me Apple për riparim, ata më thanë se ishte bordi logjik dhe ata më ngarkojnë shumë (16 mijë pesos meksikanë) për ta riparuar. Pyetja ime është se me të vërtetë kostoja e riparimit apo mund të marr diçka më lirë diku tjetër? Dhe unë gjithashtu pyes veten nëse riparuar një herë unë nuk do të ketë probleme në të ardhmen apo është më mirë për të shitur makinën time për pjesë dhe për të blerë një tjetër. Faleminderit shumë.

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Gretel, gjëja e parë dhe siç e them gjithmonë, pendohem për atë që ndodhi.

   E vërteta është se riparimet e bordeve logjike (pllaka amë) janë të shtrenjta, por unë nuk mund t'ju them çmimin e vërtetë të tyre. Vendimi përfundimtar për të ndryshuar ose jo Mac është i juaji, por e vërteta është që sapo uji të hyjë problemi mund të shfaqet në përbërës të ndryshëm të kompjuterit.

   Këshilla ime është të pyesni një SAT tjetër të besuar në qytetin tuaj dhe të krahasoni çmimet. Isshtë një vendim personal dhe do të varet nga shumë faktorë nëse ndryshoni të gjithë Mac-in ose e riparoni atë.

   Përshëndetje dhe fat!

 67.   Anakostela dijo

  Përshëndetje, dje po punoja me kompjuterin tim, pata një gotë sodë dhe padashur e derdha në tastierë është një macbook pro, gjëja e parë që bëra ishte ta shkëputa nga rryma, ta fikja dhe ta ktheja në shtrat duke e lënë ekranin bosh. E vërteta është se nuk më duket se shumë lëng ka hyrë në të sepse gota ishte gati të mbaronte, pas 4 orësh u përpoqa ta kthej në një tingull të çuditshëm por arrita të futem në seancën time që nëse trackpad ishte shumë i ngadaltë kur u përpoqa të lëviz kursorin, edhe kompjuteri Ishte i ngadaltë, vendosa më mirë ta fikja dhe nuk e kam ndezur, kam frikë. A e rekomandoni ta hapni dhe të përpiqeni ta pastroni? Faleminderit!!!

 68.   indara dijo

  asnjëherë dhe them kurrë mos e ço në mollën e ulur, ata mashtrojnë, gati sa i denoncova, macja ime u lag, ishte nën garanci, e di që nuk e mbulon por shiko ata më mashtruan, ata më thanë se pllaka amë ishte i prishur, kompjuteri ishte ndezur por ishte shumë i ngadaltë, me kuriozitet pasi e çova në sit sepse para se ta merrja, nuk ishte i ngadaltë, po shikoja proceset dhe po punoja shumë pa asgjë të hapur, kjo u takon atyre , ata thanë se kishin ndryshuar baterinë dhe gënjeshtra kishin shumë cikle. Për më tepër, ata më ngarkuan 1.100 euro për ta rregulluar, mirë a e dini se çfarë bëra? E çova në fushë për të uvibite, e pastrova, ata e formatuan , ata ndryshuan lidhësin magfase, i cili ishte ajo që u prish 50 euro, dhe makinën e re, I Ata thanë që pllaka amë nuk ishte dëmtuar dhe se donin ta tendosnin atë, dhe ata kishin aktivizuar diçka për ta bërë atë të ngadaltë, hajde, hajde, mos i raporto sepse duhet të bëj 150 kilometra për të shkuar në shërbimin e Apple, por unë shpesh çmendem dhe gëzohem në të njëjtën kohë, sot laptopi po punon jonizim pa probleme, por me baterinë e keqe që ata më vunë, një bateri e përdorur që nuk zgjat dy orë, është problemi i vetëm, kujdes, bateria ime zgjati shumë më gjatë, nuk ishte keq, asgjë nuk ishte në rregull !!!! Ata i ndërruan ato të mollëve dhe më dhanë një çmim i parë, unë kurrë nuk do ta çoja në ulur në mollë, sepse ato ndryshojnë copa, nuk kam besim, preferoj një profesionist që na kushton mollës dhe nuk interesohet të ndryshojë ndonjë pjesë, mendoj se sapo ta çosh në ulur, harroje, do të të japë përsëri probleme sepse të ngacmojnë, kjo histori është e vërtetë.

 69.   mxkontaktoni dijo

  Faleminderit, sot e çova tek një teknik profesionist dhe jo tek i uluri, shpresojmë që gjithçka të shkojë mirë !!!

 70.   EDUARDO BACILIO dijo

  Përshëndetje Jordi para tre ditësh hodha disa pika në ajrin tim të makinës e thava duke besuar se problemi ishte i parëndësishëm por orë më vonë e ndeza dhe pata një shirit të bardhë në ekranin tim ishte e vetmja pjesë që ishte bërë e bardhë dhe tjetra pjesa e ekranit ishte Epo doli të gjitha imazhet ngjyra korrekte kur pashë që menjëherë e fika e vura në v për tre ditë pasi i vendosa e mësova përsëri dhe dukesha e njëjtë është banda e bardhë nosa bria Si ta zgjidhim jordi nëse do të mund të më ndihmonit do të ishte shumë mirë që jam shumë i shqetësuar për ajrin tim

 71.   Gabriela moreno dijo

  Përshëndetje Jordi. Disa ditë më parë hodha një filxhan kafe të ftohtë në Macbook Air tim dhe ajo menjëherë u mbyll. E ktheva dhe e lashë të thahej brenda natës, të nesërmen në mëngjes u përpoqa ta ndizja dhe ta karikoja por nuk funksionoi (mund të jetë që nuk u përpoqa shumë sepse kisha frikë ta ujitja edhe më shumë ), E lashë edhe një ditë të tërë për tu tharë. E futa në prizë dhe u përpoqa ta ndizja, por dëgjova vetëm tingullin e ndezjes dhe tastiera u ndez dhe nuk doja ta bëja më. Çfarë më rekomandoni të bëj?

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Gabriela, gjëja e parë është pendimi për atë që ndodhi ...

   Nëse keni dëgjuar një tingull ndezjeje, gjëja e parë që do të provoja është të lidh Mac me një monitor të jashtëm për të verifikuar që nuk është ekrani. Nëse funksionon në monitor, ne tashmë e dimë pjesën e prekur pas aksidentit, përndryshe gjëja më e mirë në këto raste është buxheti për një riparim në SAT të besuar.

   Ju tashmë na tregoni

 72.   James dijo

  Pershendetje une kam nje macbook dhe u laget, erdhi ne tastiere dhe nuk ndizet ose ben asgje. Kam qene comontado k eshte pllaka amtare pyetja ime eshte qe kam k ndryshoj tastieren dhe k kush e shikoi me tha tastiera nuk mund të shikojë në pllakë të prishur

 73.   Rosa dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija nëse mund të më ndihmoni, tastiera e macbookair nuk funksionon, ajo ka ndaluar së funksionuari papritmas, shkronjat ose numrat nuk përgjigjen, nuk është lagur ose rënë.
  falënderim

 74.   Pamela dijo

  Hodha ujë në MacBook Air në tastierë, bëra më të keqen kur pashë që u fik, e lidha atë me rrymën dhe u përpoqa ta ndizja, bëri pak zhurmë sikur të ndizet por nuk u ndez, pastaj hyra në internet për të parë se çfarë të bëja dhe pashë se ajo që bëra ishte gjëja më e keqe tani dhe e vura me kokë poshtë në diell, nuk do të funksionojë më!?

 75.   Judith dijo

  Ajri im macbook ka një tastierë të jashtme, (në mënyrë që të mund të përdoren numrat më lehtë, një gotë ujë u kthye dhe shumë pak u arrit për të lagur atë tastierë, situata është që tani që ta lidh, pas 36 , vetëm numrat 2,5,8 dhe simboli = nuk funksionojnë, ju mendoni se kam gjakftohtësi, a mund të ketë aktivizuar ndonjë tast fn që po pengon funksionimin e atyre numrave?

 76.   Marina dijo

  Mire Jordi! Sapo e lëshova Koksin në tastierën e një pro-mackbook… Nuk ishte i lidhur. Unë e kam fikur dhe tharë tastierën me një leckë dhe me kokë poshtë. E ndeza përsëri dhe gjithçka ishte në rregull, por menjëherë e ndalova përsëri me këshillën e një shoku. Tani unë e kam vënë atë në V siç ju tregoni. Por nuk merr lëng ose asgjë. Mund të jetë që nuk është prekur? Faleminderit shumë.

 77.   John dijo

  Mirëmëngjes Jordi! Kam derdhur një kafe në tastierën e makinës dhe e pastrova menjëherë, por çelësat e mi nuk funksionojnë, numri dy dhe çelësi për të parë ekranet e ndryshme, çfarë mund të bëj? Faleminderit per ndihmen

 78.   Kim dijo

  Retina ime Mac u lag me sode, nuk e njeh tastierën ose trackpad-in tim

 79.   Robert dijo

  Përshëndetje Jordi, kam nevojë për ndihmën tuaj. Mackbook retina ime e ajrit u lag sepse unë ktheva një filxhan me ujë mansanilla, e lamë brenda natës me jm bentiralador dhe kur u zgjuam e ndezëm, por kjo vetëm bën që zhurma e ndezjes dhe tastiera të ndizet por ekrani mos jep video çfarë bëj

 80.   Carla dijo

  Përshëndetje, ndodh që macja ime aksidentalisht të laget me kafe, nuk ishte e mjaftueshme pasi që arrita ta ngre, por buza e hyrjeve mori të gjithë ndikimin ... E vendosa në një pozicion të përmbysur V dhe e thava në diell ... pas dy ditësh u ndez dhe gjithçka ishte në rregull ... por tre ditë më parë shfaqet një mesazh "bateri riparimi", dhe nëse makina nuk është aty me karikuesin e fikur, fiket ... çfarë të bëj bej ????

 81.   Bastis dijo

  Përshëndetje, problemi im është që një vajzë hodhi pak birrë në tastierën e MacBook menjëherë e fika, e lashë për dy ditë të thahej dhe tani kur e ndeza, nuk mund të gjejë diskun e fillimit, një dosje me shfaqet një pikëpyetje Unë po vazhdoj të rivendos për të parë nëse mund ta ruaj duke shtypur Cmd + R

 82.   Victor betancour dijo

  pershendetje, rezulton se po pyesja veten nëse Mac Pro është i neveritshëm nga uji sepse unë derdha një gotë verë në tastierë dhe e ktheva atë pothuajse menjëherë ... po pikonte pika vere nga portet në anën e ngarkuesit ( Unë kam një Mac Pro retina 13,3 i5) dhe në dëshpërimin tim nuk e lashë më shumë se 15 minuta në stilim dhe e ndeza pa problem, prandaj mendova se ishte anti-ujë me disa membrana midis çelësave dhe pllakës dhe unë jam duke e kuptuar që unë jam vetëm një fat pasi nuk ka asnjë lloj mbrojtjeje nën tastierë por nëse deri më tani nuk kam pasur ndonjë problem, portet funksionojnë dhe makina nuk më ka dështuar.

 83.   Gabriela dijo

  Uji ra mbi MacBook Pro dhe pas diagnozës së Apple prej 20500 pesos dhe vdekjes së shpresës sime, kaluan disa muaj dhe sot ajo u ndez, më lejon të shoh çelësin për të hapur sesionin tim, por nuk më lejon të shkruaj A, ka pasur ndonjë përmirësim apo e kam ëndërruar?

 84.   Valeria dijo

  Përshëndetje, derdha pak ujë në tastierën e ajrit të librit mac dhe nuk u fik, por vazhdoi ta fik menjëherë. E vura në v dhe pres 24 orë kur e ndeza dukej se gjithçka ishte në rregull, por shfaqet një dosje me pikëpyetje!

 85.   bxbx dijo

  Dje rashë pak ujë në portat usb, karikuesin etj. dhe fare pak sepse pjesa tjetër u spërkat më tej, e vura anash në një peshqir për disa çaste dhe vazhdoj ta thaj me tharëse, kontrollova tastierën dhe ekranin dhe me sa duket nuk arriti t'i lagte.
  Kam kontrolluar nëse kishte më shumë lagështirë në porte, por asgjë, dhe kam harruar ta lë mënjanë natën ... megjithatë asgjë nuk i ka ndodhur gjatë mëngjesit (nuk e kam lënë të shkarkohet plotësisht, e lë të arrijë 1% dhe ngarkesa normale) Sidoqoftë, unë ende kam frikë se nëse e lë jashtë ose plotësisht e shkarkuar, ajo nuk do të ndizet përsëri, nuk kam buxhet për ta çuar tek tekniku pavarësisht se sa dua ... marr kujdesi për të shumë por këtë herë ishte një aksident që shpresoj të mos përsëritet dhe të mos ketë dëmtuar makinën.
  Ende nuk e di nëse do të ruhet pasi vazhdon të funksionojë dhe në mënyrë korrekte.
  (Kam kontrolluar zonën dhe uji lag një mobilje më shumë se Mac, edhe kështu që nuk është komoditet dhe unë jam ende i shqetësuar).

 86.   Manuel Gonzalez dijo

  Gjëja më e mirë për të bërë në rast të derdhjes së lëngjeve është ta çoni laptopin në një shërbim teknik sa më shpejt të jetë e mundur, ku ata do ta hapin atë dhe do ta thanin për të shmangur çdo lloj oksidimi në të ardhmen. Isshtë opsioni i vetëm për të ruajtur laptopët më të mirë të dizajnuar ndonjëherë. ; D

  Fuente: https://gorilageek.com

 87.   Azra dijo

  makime 50 ml kadar su döküldü belki biraz daha fazla ekran karardı geri geldi kapattım kurutma makinesini soğuğa ayarlayıp kuruttum şu an çalışıyor ama arada ekran gidiyor şarj da alıyor myazel zamanla düt

 88.   javiera dijo

  Pershendetje! Kam derdhur ujë në MacBook dhe disa çelësa nuk funksionojnë, a keni ndonjë zgjidhje? Ndihmoni

 89.   jose dijo

  E lava MacBook Air në fillim të vitit 2015 dhe kishte njolla pas ekranit dhe nuk e di se çfarë të bëj

bool (e vërtetë)