Si të zgjidhni të gjitha sendet në një dosje në Mac me një kombinim të thjeshtë çelësash

Quiteshtë mjaft e mundshme që, me raste, ju është dashur të shënoni ose zgjidhni të gjithë elementët e të njëjtit direktori ose të një dosjeje në Mac, qoftë për të ndarë, lëvizur, modifikuar ose ndonjë gjë tjetër. Dhe, ndërsa është e vërtetë që mund të bëhet duke mbajtur butonin e miut dhe duke lëvizur, ose nga shiriti i menusë macOS, e vërteta është se ndonjëherë është mjaft e pakëndshme.

Kjo është arsyeja pse, për vite me radhë, Apple ka përfshirë një opsion që na lejon, duke përdorur vetëm tastierën, zgjidhni drejtpërdrejt të gjithë artikujt në një dosje në Mac, e cila mund të jetë shumë më praktike sesa ta bësh duke përdorur miun, dhe kjo është arsyeja pse këtu ne do të shpjegojmë se si mund ta bëni këtë.

Kështu që ju mund të zgjidhni të gjitha sendet në një dosje nga tastiera në macOS

Siç e përmendëm, hapat që duhet të ndiqni për këtë janë me të vërtetë të thjeshtë, pasi që do të duhet të përdorni vetëm një kombinim të çelësave në tastierën e kompjuterit tuaj. Për ta bërë këtë, së pari, ajo që duhet të bëni është të shkoni në dosjen që dëshironi të përdorni në fjalë, duke përdorur Finder. Importantshtë e rëndësishme që ju ta dini se, Nëse, për shembull, bëjeni këtë në dritaren e hapur të një shfletuesi, për të ngarkuar skedarët në ndonjë faqe në internet, do të funksionojë gjithashtu për ju, për sa kohë që nuk e kaloni kufirin e përcaktuar.

Pasi atje, gjithçka është e thjeshtë. Vetem duhet të përdorni kombinimin e tasteve Komanda (⌘) + A, dhe voilaSapo ta keni bërë, do të jeni në gjendje të shihni se si ato shënohen automatikisht me ngjyrën e theksuar që keni konfiguruar në kompjuterin tuaj.

Zgjidhni të gjitha sendet në një dosje në Mac

Kjo eshte, në këtë mënyrë të thjeshtë mund të zgjidhni, kur të doni, të gjithë elementët nga e njëjta dosje, kudo që të jetë. Akoma, kjo nuk është mënyra e vetme për të zgjedhur skedarët nga një dosje në macOS, por ka tre mënyra më të dobishme, të tilla si ne ju mësuam në këtë artikull interesant, gjë që ndoshta do t'ju interesojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.