Si të instaloni një version të OS X nga e para

Kur të bëhemi gati për të instaloni një version të ri të OS X Ju duhet t'i bëni vetes një pyetje: A do të jetë një azhurnim i parë apo jemi tashmë në të dytin? Nëse përgjigjja jonë është e dyta, duhet të fillojmë të mendojmë për të bërë një instalim i pastër i azhurnimit të ri të OS X, pasi që ndërsa azhurnojmë sistemet, ato lënë mbetjet e versioneve të tyre të mëparshme dhe për këtë arsye ne po ngarkojmë kompjuterin me mbeturina që do ta bëjnë atë më të ngadaltë dhe më pak efektiv.

Për këtë detyrë i parë Ajo që do të duhet të bëjmë është një kopje rezervë të të gjitha dosjeve tona dhe i dytë vendi, krijimi i një disku instalimi të sistemit të ri me të cilin do të kryejmë instalimin e pastër.

E para hapi do të jetë shkarkoni versionin e sistemit që duam të instalojmë në Mac-in tonë, në rastin tonë është OS X Mountain Lion, pasi është versioni i fundit. Pasi të shkarkohet në kompjuterin tonë dhe kur fillon procesi i azhurnimit, ajo që do të bëjmë është të mbyllim dritaren dhe të shkojmë në dosjen Applications për të gjetur skedarin që është shkarkuar dhe me butonin e djathtë të miut do të klikojmë në ikonën dhe zgjedhim të tregojmë përmbajtjen e paketimit.

Do të hapet një dritare në të cilën do të na tregojë një dosje të quajtur Përmbajtja. Ne e hapim atë dhe do të shohim Mbështetja e përbashkët, ne hapim këtë dosje për të gjetur skedarin që do të na duhet për të krijuar diskun e instalimit, i cili quhet InstaloESD.dmg dhe ne e çojmë atë në tryezë.

Pastaj hapemi Shërbimi i diskut, gjetur në Applications, për të përgatitur diskun boot që mund të jetë a USB, një kartë SD, një hard disk i jashtëm ose një DVD me dy shtresa. Ne do të duhet të marrim parasysh dy çështje kur zgjedhim diskun tonë të jashtëm të nisjes, e para është se kapaciteti minimal duhet të jetë 8 GB; e dyta është se tabela e ndarjes e përdorur duhet të jetë UDHZUES që Mac-i bazuar në Intel t’i zbulojë ato si disqe boot.

Ne kemi zgjedhur një USB 16 GB. Prandaj ne zgjedhim pendrive dhe klikojmë në skedën e ndarjeve për të krijuar një ndarje prej të paktën 8 GB. Duke u siguruar që është në formatin HFS + dhe tabela e ndarjes është GUID.

Sapo të krijojmë, ne shkojmë në Restore. Në Origjinë Ne zgjedhim imazhin e montuar pasi të klikojmë dy herë në InstallESD.dmg dhe të synojmë ndarjen e krijuar në USB.
Në origjinë mund të vendosim të dyja Instaloni skedarinESD.dmg si imazh që kemi krijuar në desktopin e skedarit në fjalë. E vetmja gjë është që për disa përdorues, zgjedhja e imazhit origjinal InstallESD.dmg u jep atyre një gabim kur rivendosja është e plotë. Prandaj, është më mirë të zgjidhni imazhin origjinal të krijuar nga desktopi.

Kur të kemi krijuar diskin e instalimit kalojmë në hapin tjetër.

Ne hapim Panelin e Preferencave, Boot Disks dhe zgjedhim diskun e instalimit të krijuar dhe klikojmë në butonin e rinisjes. Një mundësi tjetër është të rindizni direkt dhe të mbani të shtypur butonin e opsionit (ALT) gjatë fillimit të kompjuterit.

Filloi Mac-in nga instaluesi të sistemit të ri operativ do të shohim një ekran të parë në të cilin do të shfaqen disa opsione:

Së pari ne duhet të zgjedhim Disk Utility, sepse duam të fshijmë të gjithë përmbajtjen e diskut të ngurtë aktual të Mac tonë. Ne mund ta bëjmë atë në dy mënyra, duke zgjedhur ndarjen dhe duke i dhënë fshirje brenda skedës Fshi, ose, nga skeda e ndarjeve zgjidhni krijoni një ndarje dhe pranoni pasi heq ndarjen e mundshme të rikuperimit.
Pasi të kemi fshirë përmbajtjen e diskut të ngurtë, tani na mbetet vetëm të instalojmë sistemin. Ne dalim nga Disk Utility dhe zgjedhim Rinstalo sistemin e ri.

Mbetet vetëm të ndiqni hapat dhe pasi të kemi mbaruar do të kemi të instaluar plotësisht sistemin tonë operativ nga e para. Një instalim i pastër që do të eleminojë problemet e sistemit që kemi mundur të tërheqim në versione të tjera.

Përmbledhje

 • Shkarkoni sistemin e ri që duam të instalojmë në Mac-un tonë nga Mac App Store.
 • Kur të përfundojë shkarkimi, shkoni te aplikacionet dhe gjeni Instaluesin.
 • Klikoni me të djathtën në ikonë dhe zgjidhni Shfaq përmbajtjen e paketës.
 • Shkoni te dosja Përmbajtja -> SharedSupport. Zhvendos skedarin InstallESD.dmg në desktop.
 • Shërbimi i diskut të hapur. Nëse përdorim një kartë SD, memorie USB ose një hard disk të jashtëm, zgjedhim skedën e ndarjeve dhe krijojmë një ndarje prej të paktën 8 GB. Duke u siguruar që është në formatin HFS + dhe tryezën e ndarjes GUID.
 • Me ndarjen e krijuar do të rikthehemi. Në Origjinë zgjedhim imazhin e montuar pasi të klikojmë dy herë në InstallESD.dmg dhe në destinacion ndarjen e krijuar në kartën SD, pendrive ose DVD.
 • Në burim mund të vendosim si skedarin InstallESD.dmg ashtu edhe imazhin e montuar të skedarit në fjalë. E vetmja gjë është që për disa përdorues, zgjedhja e imazhit InstallESD.dmg do të raportojë një gabim pas përfundimit të rivendosjes. Prandaj, është më mirë të zgjidhni fillimisht imazhin e montuar.
 •  Pasi të ketë mbaruar procesi, gjithçka që ju duhet të bëni është të rindizni Mac-in dhe të mbani të shtypur tastin Option (ALT) për të zgjedhur atë të krijuar si njësi boot.

Burim Mollë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.