Si të boot kompjuterin tuaj në modalitetin e sigurt për zgjidhjen e problemeve

mod-i-sigurt-mode-1

Një nga opsionet që duhet të fillojmë me Mac-in tonë dhe të kontrollojmë problemet e mundshme të softuerit duke e parandaluar atë të funksionojë ose thjesht të kryejmë një kontroll të makinës sonë për një problem, është Boot Safe ose Modaliteti i Sigurt. 

Për të kryer këtë detyrë duhet të ndjekim disa hapa gjatë fillimit të makinës sonë dhe kjo edhe pse mund të tingëllojë e komplikuar, nuk është kështu. Sot ne do të shohim një nga një dhe qartë hapat në mënyrë që të mund të filloni Mac tuaj në mënyrë të sigurt për të rregulloni gabimin e mundshëm kur keni një problem.

Çfarë bën saktësisht modaliteti i sigurt

Gjëja e parë që bën Mac-i ynë kur fillojmë në modalitetin e sigurt është të kontrollojë diskun e fillimit dhe të përpiqemi të rregullojmë problemet e direktorisë. Kur filloni Mac-un në këtë mënyrë, makina ngarkon vetëm shtesat bazë të kernelit, çaktivizon shkronjat që kemi ngarkuar në Mac-in tonë, dhe artikujt e nisjes dhe artikujt e hyrjes nuk hapen gjatë sesionit të nisjes dhe fillimit.

Që nga OS X 10.4, memoriet e fshehta të shkronjave që janë ruajtur në / Biblioteka / Caches/com.apple.ATS/UID/ janë zhvendosur në Plehra (ku UID është një numër ID i përdoruesit) dhe në OS X v10.3.9 ose versione të mëparshme, modaliteti i sigurt hap vetëm sendet e nisjes të instaluara nga Apple. Këto artikuj gjenden zakonisht në / Library / StartupItems. Këto artikuj janë të ndryshëm nga artikujt e identifikimit të llogarisë të zgjedhur nga përdoruesi.

mod-i-sigurt-mode-3

Nisni në Modalitetin e Sigurt

Procesi i fillimit të modalitetit të sigurt është shumë i thjeshtë dhe për këtë duhet vetëm të ndjekim këto hapa. E para dhe më e rëndësishmja është fikni Mac-in tonë. Pasi Mac është fikur ne mund të fillojmë procesin dhe për këtë le të ristartoni Mac.

Ndërsa ne boot Mac dhe momente pasi kemi dëgjuar tingullin karakteristik të fillimit, ne shtypim butonin Shift. Ky pulsim është i rëndësishëm për tu realizuar në momentin kur tingulli i fillimit tingëllon, nëse e bëjmë më parë nuk do të funksionojë. Pasi të shfaqet logoja e Apple, the, ne ndalojmë së shtypuri.

Normalshtë normale nëse pas këtij procesi Mac-i ynë merr pak më shumë kohë për të nisur ekranin kryesor, mos u dëshpëro dhe ki durim pasi makina kryen një kontroll direktorie si pjesë e modalitetit të sigurt dhe kjo është arsyeja pse zgjat më shumë.

mod-i-sigurt-mode-2

Karakteristikat nuk janë të disponueshme në modalitetin e sigurt

Funksionet e disponueshme në Mac-in tonë kur jemi në modalitetin e sigurt ulen dhe në këtë rast ne nuk do të jemi në gjendje të përdorim DVD player, Ju as nuk mundeni redaktoni video ose regjistroni me iMovie ose përdorni pajisje hyrëse ose dalëse audio.

Lidhjet USB, FireWire dhe Thunderbolt mund të mos jenë të disponueshëm ose se nuk funksionon kur jemi në këtë mënyrë dhe Rrjetet Wi-Fi mund të jenë të kufizuara ose nuk është i disponueshëm në varësi të Mac dhe versionit të OS X që po përdorim. Acshtë çaktivizuar përshpejtimi grafik i harduerit, shiriti i menusë OS X është i paqartë dhe pamundëson ndarjen e skedarit.

Sapo problemi të jetë zgjidhur ose problemi të zbulohet nga boot-i i sigurt, ne mund ta rindizim makinerinë me boot normal. Për këtë na mbetet vetëm rinisni Mac-në tonë pa shtypur asnjë buton. Nëse për ndonjë arsye tastiera nuk funksionon, mund të përdorni Terminalin në distancë ose duke hyrë në kompjuter nga një kompjuter tjetër duke përdorur SSH, por kjo është një temë tjetër që nëse dëshironi do ta botojmë në një tjetër udhëzim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel Angel dijo

  Përshëndetje, ju e dini që asgjë nuk ndodh kur shtypa butonin që ju thoni, unë kam Yosemite, i fundit, ai mbetet i ngulitur pak a shumë në mes të lokalit, përshëndetje

  1.    FRANCISCO JAVIER RAMIREZ YEBENES dijo

   E njëjta gjë më ndodh, e zgjidhët?

 2.   shiryu222 dijo

  Për të provuar këtë, unë kam një rrëmujë kafe, unë kam mbetur pa filluar dhe më kushtoi Zot dhe më ndihmon të rikuperoj makinën, nëse e di që nuk përpiqem ta përdor këtë në mënyrën e sigurt. Do të merrja një simbol të një rrethi me një kryq në mes dhe nuk do të fillonte ose asgjë tjetër, aty ishte, as duke përdorur kopjen e makinës së kohës që ishte, funksionoi vetëm nga ndarja e rikuperimit për të instaluar përsëri OSX dhe e vetmja E keqja është se dosja Shkarkime tani quhet shkarkime dhe nuk kam topa për të ndryshuar emrin, është budallallëk, por pak më bezdis që për ta provuar kalova gati dy ditë pa kompjuter ... Nëse dikush do provojeni, nuk do ta beja ...

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje shiryu222, diçka në proces nuk do të funksiononte për ju sepse kur bëjmë një tutorial të këtij lloji testojmë më parë se nuk ka ndonjë problem. Në rastin tim një iMac, nuk u shfaq asnjë problem dhe thjesht mbretërimi i makinës filloi pa problem.

   Më vjen keq për atë që ju ka ndodhur, por është e çuditshme sepse e vetmja gjë që bën ky proces është të kontrollojë funksionimin e duhur të makinës dhe nuk prek ndonjë konfigurim apo të ngjashme.

   të fala

   1.    Lefo dijo

    Po si, unë kam një problem serioz në imac tim, unë u përpoqa të instaloj snitch pak dhe ajo rifilloi në mes të instalimit, dps dukej të punojnë në mënyrë të përkryer, por pas një kohe të gjitha lidhjet u ndërprenë, bluetoth, usbe, internet, gjithcka, prej andej u perpoqa ta filloja dhe e beri edhe me keq, nuk kisha as mi as tastiere (me sa duket nuk eshte tema, kam qene e duruar dhe faleminderit!), pas disa perpjekjeve dhe provimit te modalitetit te sigurte e vetmja çelësi që makina pranoi ishte komanda "dobia e diskut" + r, dhe atje unë verifikova dhe riparova diskun, por tbn hodhi një gabim, pasi që në atë moment makina ime nuk mund të fillojë, ajo vjen për t'u ngarkuar dhe fikur, thjesht ndizeni modaliteti i dobisë së diskut dhe që andej HD duket se bllokohet duke riinstaluar x internet yosemite, çfarë të bëj? Jam i dëshpëruar, madje as nuk mund të bëj rezervimin e skedarëve të shërbimeve të mi! A ka ndonjë mënyrë tjetër për të hyrë në modalitetin e sigurt? ai me tastin «e madhe» nuk funksionon për mua, më falni që u zgjata, nuk di shumë për forume. Faleminderit!

 3.   shiryu222 dijo

  Epo, duke hetuar pak, kjo mund të më ketë ndodhur sepse unë kam një SSD jo-apple me aktivizimin e trim me një program të palës së tretë, dhe mund të jetë që nënshkrimi kext do të aktivizohet dhe kur të fillojë nuk do të le disk të lexohet, kështu që nuk e di nëse unë Ju mund ta konfirmoni atë dhe nëse po, do të ishte mirë nëse do ta tregonit në një post tjetër ose në këtë, duke e modifikuar atë në mënyrë që njerëzit që kanë aktivizuar trim para se ta bëjnë këtë, çaktivizoni atë në shmang të këqijat më të mëdha, të cilat në rastin tim unë mund t'i zgjidh vetë edhe pse nuk jam shumë me përvojë në botën e maceve dhe kjo është arsyeja pse unë ndjek këtë faqe në internet dhe jo një forum tjetër.

  Dhe në rast se komenti im i mëparshëm mund t'ju ketë ofenduar, ju kërkoj falje.

  Një përshëndetje.

 4.   judith rivas dijo

  Përshëndetje: Dhe si mund të dal nga modaliteti i sigurt me komanda. Që dje Macpro im u aktivizua në modalitetin e sigurt por nuk mbaron duke filluar, shiriti i progresit zgjat shumë kohë dhe kur mbushet, nuk shkon përtej. Doja të rivendosja, por duke qenë në modalitetin e sigurt nuk ka lidhje interneti për ta bërë atë. Ashtu si ai u la në harresë të modës së sigurt.

bool (e vërtetë)