Si të përdorni iPad tuaj si një ekran të dytë për Mac duke përdorur Sidecar

Keni nevojë për një ekran shtesë për Mac tuaj? Epo, nëse keni një iPad nuk do të duhet të investoni asnjë euro që, Falë iPadOS 13 dhe macOS Catalina, ju mund të përdorni iPad tuaj si një ekran të dytë për Mac tuaj duke përdorur funksionin Sidecar. Ne ju tregojmë se si funksionon ky mjet shumë i dobishëm, i cili madje ju lejon të përdorni Apple Pencil me kompjuterin tuaj Apple.

Kërkesat

 • Ju duhet një Mac me macOS Catalina dhe një iPad të azhurnuar në iPadOS 13.
  • MacBook Pro 2016 ose më vonë
  • MacBook 2016 ose më vonë
  • MacBook Air 2018 ose më vonë
  • iMac 21 ″ 2017 ose më vonë
  • iMac 27 ″ 5K 2015 ose më vonë
  • iMac Pro
  • Mac mini 2018 ose më vonë
  • Mac Pro 2019
  • iPad Pro të gjitha modelet
  • Gjenerata e 6-të iPad ose më vonë
  • iPad Air gjenerata e tretë ose më vonë
  • iPad mini gjenerata e 5-të ose më vonë
 • Të dy pajisjet duhet kanë të njëjtën llogari iCloud dhe kanë të lejuar vërtetimin me dy faktorë
 • Për të përdorur pa tel, ata duhet të jetë i lidhur me të njëjtin rrjet WiFi me një sinjal të mirë dhe duke aktivizuar funksionin WiFi, Bluetooth dhe Handoff. Asnjëra nga këto pajisje nuk mund të ndajnë lidhjen tuaj të internetit.
 • përdoret me kabëll USB duhet të keni pranuar opsionin "Besojini këtij kompjuteri"

Aktivizimi i Sidecar

Nëse i plotësoni të gjitha kërkesat dhe i keni pajisjet tuaja të azhurnuara në versionin më të fundit të disponueshëm, nuk do të keni nevojë të bëni asgjë për të përdorur Sidecar me Mac dhe iPad tuaj. Shikoni në shiritin e sipërm për ikonën AirPlay. Nëse nuk mund ta gjeni, futni preferencat e sistemit dhe në menunë Ekranet, aktivizoni opsionin «Shfaq opsionet e dublikimit të disponueshëm në shiritin e menusë». Duke klikuar në ikonën në fjalë duhet të shfaqen pajisjet e përputhshme me ekranin tuaj Mac (Apple TV. IPad) kështu që zgjidhni iPad-in në të cilin dëshironi të dërgoni desktopin tuaj të dytë.

Pas një sekonde në të cilën ekrani do të pulsojë tashmë Ne do të kemi iPad-in tonë që na tregon desktopin që kemi në Mac. Ikonat klasike do të zëvendësohen nga desktopi, shiriti i menusë macOS dhe ne do të jemi në gjendje të lëvizim rreth tij duke përdorur miun. Shtë e rëndësishme të konfiguroni siç duhet pozicionin e ekranit shtesë që ofron iPad-i ynë në mënyrë që navigimi të jetë i saktë.

Siç mund ta shihni në imazhin që shoqëron artikullin, iPad-i im ndodhet pak më poshtë iMac, në të majtë dhe kështu duhet ta konfiguroj në opsionet që më ofron macOS, kështu që lundrimi nëpër të dy desktopët është logjik dhe i rrjedhshëm. Në këtë mënyrë unë nuk do të çmendem duke kërkuar shigjetën e miut, ose duke u përpjekur të zhvendos dritaret nga një desktop në tjetrin. Shtë një detaj shumë i rëndësishëm që varet kryesisht nga fakti nëse përvoja juaj me Sidecar është e mirë apo jo. Këtë menu e kemi në preferencat e sistemit, në seksionin Ekranet.

Kontrollimi i Mac-it tim në dy monitorë

Unë tashmë kam dy monitorë që punojnë në mënyrë të përsosur në Mac-in tim. Përvoja e përdoruesit është shumë e mirë si me valë, më e rehatshme dhe përmes kabllit, edhe pse është e vërtetë që duke përdorur rrjetin WiFi ndonjëherë vëreni një vonesë të vogël të përkohshme që do të varet rrjeti juaj WiFi dhe mbingarkesa e kompjuterit tuaj. Nëse dëshironi besueshmëri 100% dhe gjithashtu nuk mbaron baterinë në iPad tuaj, përdorni një kabëll USB dhe gjithçka do të shkojë normalisht.

Kalimi i dritareve në ekranin e jashtëm mund të bëhet në disa mënyra. Më e shpejtë është shtypni dhe mbani shtypur butonin e gjelbër në dritare dhe zgjidhni "Transferimi në iPad", ose mund ta tërheqni dritaren në desktop siç mund ta shihni në video. E njëjta gjë është bërë, por në të kundërt, për të rikuperuar dritaren në Mac tuaj.

Përveç përdorimit të miut dhe tastierës në Mac tuaj për të lëvizur nëpër desktopin e iPad, ju keni një shirit veglash opsional që mund ta prekni me gishta dhe gjithashtu mund të lëvizni me dy gishta në faqet e internetit. Ka disa gjeste me prekje që mund të përdorni në iPad tuaj dhe kjo duhet të dihet.

 • Lëvizni: rrëshqitni me dy gishta.
 • Kopjoni: majë me tre gishta së bashku.
 • Pritini: bashkoni tre gishta dy herë.
 • Ngjit: majë me tre gishta larg.
 • Zhbëj: rrëshqit majtas me tre gishta ose trokit dy herë me tre gishta.
 • Përsëritja: rrëshqitni djathtas me tre gishta.

Përveç kësaj ju gjithashtu mund të përdorni Apple Pencil për të lëvizur elemente, madje mund të "trokitni dy herë" në lapsin Apple sikur ta përdorni në iPad tuaj (vetëm në modelin e gjeneratës së dytë), dhe Nëse aplikacioni është i pajtueshëm, siç e tregoj në video me Pixelmator, ju mund të përdorni iPad-in tuaj për të bërë një vizatim ose për të shkruar në Mac tuaj sikur të ishte një tabletë grafik. Një funksion që ia vlen të eksplorohet sepse me siguri do të përfitoni shumë prej tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.