Si ta shndërroni iOS 7 në iOS 8

Që dy javë më parë Apple na tregoi funksionet dhe tiparet e reja të iOS 8, shumë prej nesh janë të kënaqur dhe të etur për ta pasur atë në iDevices tona dhe, edhe pse në Applelizados ne tashmë ju mësojmë si të instaloni iOS 8 pa qenë zhvillues, e vërteta është se ne jemi akoma përballë një beta shumë të parakohshëm dhe për këtë arsye të paqëndrueshëm, gjë që ka bërë që shumë përdorues të bëjnë degradoni dhe kthehuni te iOS 7. Nëse "vdes" për të keni iOS 8 në iPhone tuaj, sot ne ju tregojmë se si të shijoni funksionet e tij të reja duke ruajtur stabilitetin e iOS 7.

Jepni iOS 7 veçoritë e reja të iOS 8 me këto Cydia Tweaks

Për të qenë në gjendje shijoni lajmet e iOS 8 në pajisjen tonë pa hequr dorë nga stabiliteti Çfarë na jep iOS 7? Jailbreak; Për këtë është e rëndësishme të mos keni azhurnuar në iOS 7.1.1 pasi që është i disponueshëm vetëm për pajisjet me iOS 7 në iOS 7.0.6. Nëse keni ndonjë nga këto versione mund të bëni Jailbreak lehtësisht nga evasi0n.

Pasi të kemi iPhone Jailbreak-un tonë, ne mund të instalojmë një seri ndryshimesh ekzistuese që do të na lejojnë të kryejmë funksionet e reja të iOS 8 por me stabilitetin e sistemit iOS 7.

Tastiera parashikuese

Lloji Quik është tastiera e re parashikuese e iOS 8 që na sugjeron fjalë ndërsa shkruajmë, gjithashtu mëson nga ato që shkruajmë në mënyrë që të bëhet gjithnjë e më efektive. Këtë funksion mund ta keni me shkulje Tastiera parashikuese.

Tastierë parashikuese QuickType në iOS 8

Tastierat e palëve të treta

Quiteshtë mjaft një risi që më në fund mollë do të lejojë instalimin e tastierave të zhvilluara nga të tjerët. Në Cydia mund të gjeni disa shembuj të mirë për të instaluar në iPhone tuaj si p.sh. TouchPal HipJot.

Auki

Auki është një shkulje e disponueshme në Cydia që do t'ju lejojë të bashkëveproni me njoftimet e marra, mesazhet, whatsapp, etj. pa pasur nevojë të lini aplikacionin në të cilin jeni. Eja, ashtu si përgjigja e shpejtë e futur nga iOS 8.

Përgjigje e shpejtë në iOS 8

OKSiri

Me këtë shkulje të Cydia nuk do të duhet të shtypni më butonin Home për të thirrur Siri, do të jetë e mjaftueshme të shqiptoni frazën "Përshëndetje Siri" që asistenti i iPhone tonë të shkojë në punë.

Siri në iOS 7 dhe iOS 8

Veglat në Qendrën e Njoftimeve

Së bashku me tastierat, është një tjetër "hapje" e shkëlqyeshme e Apple pasi do të na lejojë të kemi widget të aplikacioneve të tjera në Qendrën e Njoftimeve të iOS 8 Sidoqoftë, kjo është tashmë e mundur nëse kemi Jailbreak dhe Cydia falë një larmie të gjerë rregullimesh që mund të shtoni në pajisjen tuaj si:

 • Moti NCC
 • Vegël për Ndarjen Sociale
 • QuickMemo
 • WeeKillBackground
 • Kontaktet e preferuara
 • Rregullimet e BB
 • Kërko Wee

Moti NCC

Kontaktet e Shpejta

Multitasker i ri në iOS 8 tashmë na lejon të shtojmë kontaktet e preferuara për të komunikuar më shpejt, diçka për të cilën nuk do të duhet të presim nëse instalojmë shkuljen e Cydia QuickContacts.

Kontaktet në multitasking iOS 8

Mesazhet në distancë

Dërgimi dhe marrja e mesazheve ose refuzimi dhe përgjigjja e thirrjeve nga Mac juaj do të jetë e mundur falë integrimit midis OS X Yosemite dhe iOS 8 por të gjitha këto janë veprime që tashmë mund të bëhen më parë. Për ta bërë këtë, ju vetëm duhet të kërkoni për shkuljen e Mesazheve të Largëta në Cydia.

Mbroni Fotografitë

Me këtë shkulje të disponueshme në Cydia për pajisjen tuaj me Jailbreak ju do të jeni në gjendje të fshehni fotot që dëshironi nga lista juaj e fotografive, ashtu si premton tjetra iOS 8 kështu që kur një mik hap filmin tuaj "gabimisht", diçka që ndodh më shumë sesa mund të jetë logjike, ata nuk do t'i shohin më ato foto që nuk dëshironi t'i shohë askush.

Touch ID

I riu iOS 8 Ai sjell gjithashtu shumë veçori të reja për detektorin e gjurmëve të gishtave iPhone, përveç hapjes për aplikacione të palëve të treta, që pa dyshim ishte hapi i nevojshëm drejt shfrytëzimit të të gjitha mundësive të tij. Në Cydia mund të gjesh një larmi të madhe ndryshimesh që zgjerojnë mundësitë e Touch ID në iPhone 5S pa pasur nevojë të presësh mbërritjen e iOS 8:

 • BioProtect
 • iTouchSecure
 • Hape ID
 • BioLaunch
 • i prekshëm
 • AppScan
 • BioLockdown
 • AppLocker
 • Shtëpi virtuale

Shkulja e Cydia BioProtect që sjell veçoritë e iOS 8

Ndarja e zjarrit

Me shkulje në dispozicion në Cydia Ndarja e zjarrit mund të aktivizoni në iPad tuaj që funksionojnë vetëm për iPhone: bëni fotografi panoramike.

Dhe deri më tani kjo përzgjedhje e shkëlqyeshme e ndryshimeve në mënyrë që të keni më të mirën iOS 8 në pajisjen tuaj iOS 7. Nëse nuk dini për jailbreak, shihni artikullin tonë Çfarë është dhe si të shkarkoni Cydia në iPhone ose iPad tuaj.

A dini ndonjë ndryshim tjetër interesant apo edhe më të mirë për të mbajtur iOS 7 me funksionet dhe tiparet e reja të iOS 8? Na tregoni në komente.

BURIMI: SoloApp


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.