Siguria e AirTags në duart e fëmijëve në fjalë

Pirg AirTag

Lajmet u hodhën disa orë më parë në media të ndryshme përfshirë MacRumors Dhe është se siguria e këtyre AirTags të reja po vihet në dyshim dhe e gjitha është për shkak të "sa e thjeshtë" është heqja e mbulesës për zëvendësimi i baterisë CR2032 brenda. Dhe ne e vendosim gjënë e thjeshtë në thonjëza, sepse disa përdoruesve duket se e kanë pak më të vështirë dhe të tjerët pak më pak, edhe pse është me të vërtetë e lehtë të heqësh mbulesën për të hyrë në bateri.

Kjo e bën dyqani me pakicë i Officeworks, hiqni përkohësisht ‌ArTags از raftet e tyre për shkak të "sigurisë së ulët" të ofruar nga produkti kundër manipulimit të mundshëm nga fëmijët. Ky gjurmues i Apple që u lansua disa ditë më parë dhe që miliona përdorues kanë në duart e tyre nuk duket mjaft i sigurt për të miturit dhe ata janë duke pritur për vlerësimin përfundimtar të Komisionit Australian të Konkurrencës dhe Konsumatorëve për të ri-shitur këto AirTags.

Apple, në deklaratat për Gizmodo, konfirmoi në mënyrë parandaluese se procesi i zëvendësimit të baterisë procesoAirTags‌ është arsyeja pse zinxhiri Australian i shitjes me pakicë ka vendosur të heqë retirarAirTags‌ nga dyqanet e saj përkohësisht, por që këto ato plotësojnë të gjitha kërkesat e sigurisë.

AirTags janë krijuar për të përmbushur standardet ndërkombëtare të sigurisë së fëmijëve, përfshirë Australinë, duke kërkuar një mekanizëm shtytjeje dhe kthyese me dy hapa për të hyrë në baterinë e zëvendësueshme nga përdoruesi. Ne jemi duke ndjekur nga afër rregulloret dhe po punojmë për të siguruar që produktet tona plotësojnë ose tejkalojnë standardet e reja, përfshirë ato për etiketimin e paketave, shumë përpara afatit kohor të kërkuar.

Isshtë e vërtetë që këto pajisje nuk shtojnë ndonjë vidë sigurie që parandalon hapjen e mbulesës dhe hyrjen pasuese në baterinë e butonit CR2032, por duket se Apple nuk ka shkelur ndonjë rregullore aktuale dhe mënyra në të cilën ajo hapet nuk duket e lehtë ose. fazë për një fëmijë që të jetë në gjendje ta hapë atë. Për më tepër, për ne duket më e rrezikshme ta vendosim pajisjen direkt në gojë jo se mund ta heq baterinë ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.