Wi-Fi Signal do t'ju tregojë të gjitha detajet e lidhjes suaj pa tel

wifisignal-0

Sot ju sjell një program shumë interesant, si dhe të thjeshtë për tu njohur më shumë detaje të lidhjes suaj wireless Wi-Fi Nga ato që sistemi tregon apriori, në këtë mënyrë ju do të jeni në gjendje të dini nëse po merrni sinjalin me energji të përshtatshme ose, përkundrazi, ka shumë zhurmë në sinjal, kështu që do të këshillohet të ndryshoni kanalin e transmetimit për ta përmirësuar atë ose mënyrën në të cilën e merrni.

Vlerësimi automatik

Për këtë thjesht do ta shkarkojmë këtë aplikacion nga Mac App Store dhe kur ta hapim një proces do të krijohet në sfond me një ikonë në shiritin e menusë për të menaxhuar dhe shikoni të gjitha të dhënat në një lëvizje.

wifisignal-1

Siç do ta shihni nga pamja e ekranit, opsionet e aplikimit kalojnë nëpër shfaqje shpejtësia e transmetimit të të dhënave, kanali Wi-Fi që po përdoret për të krijuar lidhjen, cilësinë e sinjalit, raportin Sinjal / Zhurmë, madje edhe vetë programi bën një vlerësim të kanalit të përdorur për të parë nëse është i përshtatshëm apo jo për ta ndryshuar atë , në rastin tim është më se e qartë se duhet ta ndryshoj nëse dua të përmirësoj performancën e rrjetit tim Wi-Fi.

Një nga aspektet pozitive është se çmimi i tij është falas dhe hapësira në disk është shumë e pakët, kështu që për çdo problem që po vuajmë me sinjalin tonë, është më mirë të konsultoheni së pari në këtë program monitorimi pasi për shkak të vlerësimit automatik të tij, nëse zbulon se ka kanale të tjera më të mira për lidhjen tonë, do të jenë ato që ju rekomandoni të kryeni ndryshimin. Dhe në këtë mënyrë ne nuk bëhemi "të çmendur" duke kërkuar kanale dhe duke provuar verbërisht se cilat janë më të mirat, pa ditur vërtet nëse kemi bërë ndryshimin e duhur.

wifisignal-2

Më shumë informacion -  Si të sinkronizoni me pajisjet Wi-Fi Sync iOS, në Mac-in tonë

Sinjali WiFi: Monitori i Statusit (Lidhja e AppStore)
Sinjali WiFi: Monitori i Statusit4,99 €

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   antonioquevedo dijo

  Ky program sugjeroi që unë të ndryshoja kanalin që transmetonte routeri, dhe megjithëse në pozicionin ku ishte pajisja ime, ai u përmirësua, në vende të tjera rreth shtëpisë sinjali u përkeqësua shumë ose madje nuk e arriti atë. Fatkeqësisht unë u detyrova ta lë atë si më parë.

  1.    Miguel Angel Juncos dijo

   Sigurisht, programi do t'ju tregojë opsionin më të mirë si një kanal për pajisjen që përdorni në atë moment, kështu që nëse keni më shumë se një kompjuter dhe vendndodhjet janë disi të "komplikuara", gjithmonë duhet të kërkoni atë që i përshtatet më së miri i përshtaten të gjithëve.