Sipas Jony Ive, Apple Watch nuk është orë

Që nga gjenerata e parë e Apple Watch, e quajtur më parë iWatch, kur informacioni i vetëm në lidhje me këtë pajisje ishin thashethemet, ora inteligjente Apple ka shtuar një numër i madh i funksioneve, duke qenë gjenerata e katërt modeli që ka evoluar më shumë në lidhje me konkurrencën.

Ndërsa është e vërtetë që gjenerata e parë e Apple Watch na lejoi të bashkëveprojmë me njoftime përveç menaxhimit të aplikacionit të çuditshëm, nuk ishte deri në brezin e dytë, me Serinë 2 (përveç Serisë 1) kur aplikacionet filluan të ishin mjaft të mira përveç përfshirjes së një çipi GPS.

Me Serinë 3, Apple lançoi një version me një lidhje LTE përveç shtimit të një lartësimi dhe me Serinë 4, kompania me bazë në Cupertino shtoi një elektrokardiogram, një funksion që aktualisht është i disponueshëm vetëm në Shtetet e Bashkuara dhe në Apple Watch . asnjë model tjetër konkurrues nuk e ofron këtë veçori.

Duke parë se si Apple Watch ka evoluar, napo është e vështirë të mendosh se Apple Watch nuk është në të vërtetë një orë, por ajo është bërë një pajisje që shkon përtej na ofron kohë. Nëse kemi ndonjë dyshim në lidhje me këtë, zyrtari kryesor i dizajnit i Apple, Jony Ive e ka konfirmuar atë në një intervistë me Times financiare.

Kur u pyet nëse Apple Watch është vetëm një orë, Ive deklaroi:

Jo, mendoj se ky është një kompjuter shumë i fuqishëm, me një sërë sensorësh shumë të sofistikuar, i cili është i lidhur në dore. Kjo nuk është as shumë përshkruese dhe as shumë e dobishme.

Ju dhe unë ndajmë të njëjtën perspektivë dhe kemi pasur të njëjtën sfidë me produktin që ne e quajmë iPhone. Cleshtë e qartë se aftësitë e iPhone shtrihen përtej funksionit të asaj që ne tradicionalisht do ta quanim një telefon.

Lidhur me studimin e tij duke qenë një nga i fundit për të lëvizur në Apple Park, unë kam deklaruar se:

Nuk ishte vonë, kështu u programua Transferimi i më shumë se 9.000 njerëzve, nuk bëhet në ditë. Ne jemi një nga grupet e fundit. Isshtë një ngjarje e ngarkuar emocionalisht, sepse nënkuptonte largimin nga një studio që ka dekada histori, ku ne krijuam dhe ndërtuam prototipet e para. Kjo është studio që unë u ktheva ditën kur Steve vdiq. Dhe është vendi ku zbuluam iPhone dhe iPod.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.