Sipas një gjykatësi, Apple nuk mund të parandalojë që Swatch të regjistrojë "Edhe një gjë"

Swatch Apple 2

Fraza "Edhe një gjë" ka qenë gjithmonë e lidhur me Apple, një frazë që ai e shqiptonte gjithmonë kur kishte diçka të veçantë mes duarve për të paraqitur në ngjarjet që ndodhin gjatë gjithë vitit. Sidoqoftë, duket se sipas një gjykatësi londinez, Apple nuk mund ta parandalojë orëndreqësin Swatch që ta regjistrojë atë.

E gjitha daton që nga viti 2015, kur Swatch regjistroi frazën mitike. Sipas gjyqtarit, Iain Purvis, kërkimi mund të ketë qenë një përpjekje nga kompania për të fyer Apple, por kjo nuk do të thotë se nuk ishte i ligjshëm. Purvis ka rënë dakord me shpjegimin e Swatch, në të cilin ai pretendoi se fraza ishte shpikur nga detektivi televiziv Colombo.

Ai gjithashtu vuri në dukje se një gjykatë më parë ai ishte gabim duke thënë se "qëllimet e Swatch kishin kaluar kufirin midis përdorimit të duhur dhe të papërshtatshëm të një marke". Siç mund ta lexojmë në Bloomberg:

Një gjë tjetër tha Steve Jobs në fund të shumë prezantimeve të Apple Inc. për të njoftuar një produkt të ri surprizë. Por Apple nuk mund të përmbahet me frazën e themeluesit të saj, një gjykatës në Londër i cili doli në krah të prodhuesit të orës zvicerane Swatch Group AG vendosi të hënën në një mosmarrëveshje të gjatë për markën tregtare.

Kur u njoftua që Swatch kishte për qëllim të regjistronte edhe një gjë, Apple deklaroi se motivet e Swatch ishin parodi kompaninë dhe përveç se ishte një manovër e keqbesimit nga ana e kompanisë zvicerane.

Në 2017 Apple paditi Swatch për përdorimin e parullës Tick Different në një fushatë të re reklamuese që reklamon një orë kuarci me një çip NFC për kryerjen e pagesave, një parullë që ai e kishte regjistruar menjëherë pas Një gjëje tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.