Sipas një studimi, Apple Watch ynë mund të zbulojë diabetin me saktësi 85%

 

shëndetësor

Në mes të gjithë këtij revolucioni mjekësor të gjeneruar nga Apple rreth pajisjeve të kompanisë, dhe thashethemet e fundit se ata janë duke punuar në një sistem jo-invaziv të monitorimit të glukozës me ndihmën e Apple Watch, disa studiues po përdorin këto materiale për të demonstruar se sensorët që rritet lejojnë zbulimin e suksesshëm të shenjave të hershme të diabetit.

Si pjesë e një studimi gjithëpërfshirës, ​​studiuesit nga kardiogramë, zhvilluesi i aplikacioneve dhe zgjidhjeve në lidhje me shëndetin, dhe me ndihmën e Universiteti i Kalifornisë, San Francisko, po kryejnë prova me pajisje të veshshme të Android Wear dhe Apple Watch, duke krijuar një rrjet nervor të quajtur Zemër e thellë, e cila është në gjendje të dallojë njerëzit me ose pa diabet me saktësi 85% dhe goditi.

Apple punon në një produkt të ri shëndetësor për vitin 2017

Studimi fillestar kishte më shumë se 14.000 përdorues të regjistruar dhe, sipas Johnson hsieh, bashkë-themelues i kardiogramë, një spektër shumë më i madh është ende i nevojshëm për të arritur qëllimin:

'Algoritmet tipike të të mësuarit të thellë janë të uritur për të dhëna, kërkojnë miliona shembuj të etiketuar, por në mjekësi, secila etiketë përfaqëson një jetë njerëzore në rrezikPër shembull, një person i cili kohët e fundit ka pasur një sulm në zemër ose ka përjetuar një ritëm jonormal të zemrës. Për të zgjidhur këtë sfidë, studiuesit aplikuan dy teknika të të mësuarit, duke përdorur të dhëna të ritmit të zemrës të etiketuar dhe të pa etiketuar për të përmirësuar saktësinë. "

Hsieh thekson se korrelacioni midis diabetit dhe sistemit nervor autonom të trupit lejon Zemër e thellë zbulojnë sëmundjen përmes leximeve të rrahjeve të zemrës. Specifike, është e mundur të intuitoni kur një person është duke zhvilluar diabet për shkak të ndryshueshmërisë së provueshme të rrahjeve të zemrës në subjekt.

Ky studim vjen në mes të një revolte që ka shpërthyer muajt e fundit sepse duket se Apple po zhvillon sensorë jo invazivë të glukozës për zbatimin e tij në të ardhmen në pajisjet Apple dhe, siç e dimë, e gjithë çështja në lidhje me shëndetin është gjithnjë e më e pranishme në zyrat e Cupertino.

Brandon ballinger, një tjetër nga bashkëthemeluesit e kardiogramë, iu referua kësaj ideje kur u pyet nga AppleInsider vetëm disa ditë më parë:

«Nëse Apple përfshin një monitor glukoze në Apple Watch tjetër, ne do të jemi zhvilluesit e parë që do ta testojmë atë.. Ne e kemi projektuar DeepHeart të jetë me shumë detyra (të afta për të zbuluar kushte të shumta shëndetësore) dhe me shumë kanale (të afta për të përfshirë rrjedha të shumta të të dhënave të sensorit) për saktësisht këtë arsye ".

Edhe pse tani vështirë se duket si një prototip, kardiogramë tashmë ka një numër të mirë të klientëve dhe, nëse Apple arrin të përmbushë afatet e saj, ne mund t'i shohim këto lloje të implementimeve së shpejti në pajisjet e ardhshme Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.