Sipas Tim Cook: Realiteti i shtuar është më i mirë se virtual

gatuaj-tim-1

Që nga prezantimi i modeleve të reja të iPhone, Tim Cook ka marrë valixhen dhe ka shkuar në një turne në New York, dhe po zhvillon intervista të ndryshme me shumicën e mediave. Në shumë prej tyre, nëse jo në shumicën, Tim Cook po përpiqet të mbrojë AirPods, ato kufje pa tel që kanë shumë vota për t'i humbur gjatë rrugës. Kolegu ynë Pedro Rodas, dje botoi një artikull në të cilin Ju tregova disa nga "kritikat" që Apple po merr për hartimin e këtyre kufjeve pa asnjë lloj kablli.

Por logjikisht ai jo vetëm që ka shkuar të flasë për iPhone 7, AirPods dhe modelet e reja të Apple Watch, por edhe Ai gjithashtu ka shkuar të flasë për temat që aktualisht interesojnë shumë përdorues. Njëri prej tyre ka të bëjë me realitetin virtual, një treg që ka marrë hov këtë vit pas lansimit të syzeve Oculus dhe HTC, së bashku me lansimin e ardhshëm të PlayStation VR, syzet e realitetit virtual të Sony për PS4, të cilat do të dalin në treg muajin tjeter.

Tim Cook pohon se realiteti i shtuar është shumë më interesant sesa realiteti virtual, pasi na ofron shumë më tepër mundësi për ndërveprim dhe informacion. Të dyja janë shumë interesante, por realiteti i shtuar na lejon të shtojmë pak informacion që mund të marrim pa lëvizur. Për momentin e vetmja gjë që dimë për planet e ardhshme të Apple me realitetin virtual ato nuk janë asgjë më shumë sesa thashetheme dhe patenta që kompania ka regjistruar ndër vite. Si zakonisht në këtë moment, ne nuk e dimë kur kompania planifikon të lëshojë një pajisje në lidhje me mundësitë e ofruara nga kjo teknologji.

Microsoft, si Apple, Ai gjithashtu po vë bast për realitetin e shtuar me projektin e tij Hololens, një projekt që aktualisht po përdoret në kompani të mëdha dhe në projekte që lidhen me NASA dhe ushtrinë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.