Siri në macOS të ri Sierra duket mirë

siri-osx

Criticizedshtë kritikuar që asistenti i Siri për Mac mos shkoni në versionin 10.12 macOS Sierra, por pritja ia vlen. Siri është tani i disponueshëm dhe edhe pse është i pari nga versionet beta për zhvilluesit, funksionon shumë mirë.

Apple nuk ka qenë e komplikuar për të sjellë Siri në Mac, ajo priti për një kohë të gjatë pas lëshimit zyrtar për ta shtuar atë në Mac dhe opsionet që na lejon të kryejmë janë të ngjashme me ato që mund të bëjmë me pajisjet tona iOS.

siri-makos-3

Këto janë thjesht disa nga opsionet në dispozicion nga Siri për macOS Sierra, por ka shumë më tepër:

 • Pyesni për motin
 • Kryen një shumëzim
 • Telegram i hapur, etj.
 • Posto gjëra në mediat sociale (Twitter, Facebook)
 • Konsultohuni me aplikacionin Maps
 • Shikoni fotot nga aplikacioni i fotove
 • Bëni një telefonatë në Facetime
 • Shikoni Video
 • Dëgjoni një listë muzikore
 • Aktivizoni modalitetin "mos shqetëso"
 • Gjeni miq në Maps
 • Kontrolloni emailin nëse kemi lajme
 • Pyetje të rastësishme për të kërkuar në internet
 • Aktivizoni Wi-Fi ose Bluetooth

Dhe një listë e gjatë e pafund e detyrave që janë të hapura për përdoruesit e Mac me ndihmësin personal në macOS Sierra. Sa kurioz mund të them se më pëlqen shumë zëri i femrës në asistent për macOS, por përkundrazi mashkulli është shumë më robotik dhe nuk jam aq i bindur por të gjithë janë të lirë të zgjedhin atë që duan nga cilësimet e Siri.

siri-opsionet-makot

Ekziston mundësia për të përdorur Siri në të gjitha gjuhët që kemi në dispozicion në Mac, kështu që ky nuk do të jetë problem. Nga ana tjetër ne mund të mendojmë ose më mirë të pyesim Apple pse nuk shton aktivizimin me anë të komandës: Hej Siri në Mac, pasi nuk është e mundur të përdoret dhe kërkohet të shtypni ikonën Dock ose në shiritin e menusë për ta aktivizuar. Nuk është problem si i tillë, por nëse do të dëshironim që kjo mundësi të arrinte në Mac. Atëherë do të ishte çështje sinkronizimi përmes rrjetit Wi-Fi ose të ngjashëm, në mënyrë që të mos aktivizohet në iPhone / Apple Watch dhe më Mac për kohën.

Përvoja e përdoruesit në përgjithësi është shumë e mirë edhe pse është risi dhe se tani do ta përdorim më shpesh për atë arsye, por në fund të fundit mund të jetë shumë e dobishme në disa situata para Mac të jetë më produktiv.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Andres dijo

  Komanda e tastierës për aktivizimin e saj është gjithashtu e konfigurueshme. By default vjen fn + hapësirë

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Korrigjo Andrés, kontribut i mirë!

   të fala