SIRI për të kontrolluar shtëpinë tuaj? Nëse është e mundur

Tani SIRI është një nga mjetet më të dobishme dhe të fuqishme që tonë pajisjet iOS, por ndonjëherë, është e vërtetë që disa veprime mungojnë. SIRI siç mund të bëjë i tillë milion detyra, por tani për tani bën vetëm atë që mollë dëshiron E cila nga ana e tij e bën zhvillimin e saj dhe përfshirjen e funksioneve mjaft të ngadaltë dhe progresive.

GoogolPlex

Imagjinoni të jeni në gjendje të fikni ose ndizni dritat nga shtëpia juaj thjesht duke e thënë atë në telefonin tuaj celular, ose duke hapur dera e makines tuaj, ose thjesht riprodhoni atë Playlist që një ditë keni krijuar në Spotify. Epo, këto gjëra janë veprime që padyshim mund të bëhen me to SIRI, por tani për tani ne varemi nga Apple për t'i zbatuar ato në të ardhmen. Ose jo…

Sot ne prezantojmë GoogolPlex.

GoogolPlex, le të themi se është një «SIRI i ri», instalimi i të cilave mund të bëhet në ndonjë pajisje IOS dhe funksionimi i tij përbëhet vetëm nga devijoj komandat e futura në SIRI  në mënyrë që në vend që të shkojnë në serverat e Google, ata të shkojnë në servers krijuar për këtë qëllim nga zhvilluesit e saj. Për më teknikët, ky është një sulm Njeriu në mes (MITM, njeriu në mes) ndërmjet serverave të SIRI dhe Google. Prandaj, përgjigjet që janë këta serverë të rinj i ndryshëm të cilave shërbëtorët e Google.

googolplex-2

Për shembull: te komanda "GoogolPlex, fik dritat" ("GoogolPlex, fik dritat"), SIRI dhe Google ata do të ishin në gjendje të kthejnë vetëm rezultatet e a kërkimi në internet me atë frazë. Përkundrazi, e njëjta urdhër ri-drejtuar të ketë servera GoogolPlex, do të japë një përgjigje që iPhone do ta njohë si një qasja në një aplikacion të tretë (personi i ngarkuar me menaxhimin e dritave të një shtëpie) me komandën që dërgon në mënyrë efektive  apagar dritat.

instalim

Hyrja në instalimin e kësaj "SIRI i ri", çuditërisht nuk zgjat më shumë se 5 minuta dhe duhet të ndryshoni vetëm një mundësi në Konfigurimi i WIFI rrjeti në të cilin pajisja është e lidhur normalisht iPhone (rrjeti shtëpiak është zakonisht më i përshtatshmi). Thjesht ndryshoni cilësimet e Proxy HTTP rrjeti (në butonin e informacionit të së njëjtës). Kalojeni tek automatik dhe në URL vendosur: "Http://totally.betterthansiri.com". Meqenëse ky hap i thjeshtë është bërë dhe rilidhet me rrjetin, GoogolPlex Ai do të jetë tashmë i disponueshëm, do të ishte e nevojshme vetëm ta aktivizoni me një komandë të parë të atyre që janë në dispozicion dhe pasi është aktivizimi i parë do t'ju ridrejtojë në faqen e saj të internetit në mënyrë që të regjistroheni si një përdorues dhe kaq. Ju tashmë mund të kontrolloni atë që ju vjen në mendje me zërin tuaj dhe iPhone.

Prokurë

Mundësi të pafund

Kur them gjithçka që më shkon në mendje, mendo se është fjalë për fjalë. Në vetvete Uebfaqja e GoogolPlex ju mundeni redaktoj ata komandat në dispozicion për përdoruesin tuaj, kështu që nëse ju ndodh që dëshironi të vendosni lavatriçen me zërin tuaj dhe keni atë harduer e nevojshme për këtë, do të duhet vetëm programoni komandën për SIRI, futeni në faqen e internetit dhe mund ta vendosni lavatriçen vetëm duke biseduar me iPhone.

Ky projekt është zhvilluar nga një ekip i quajtur Katër lak, një grup prej katër vetësh Estudiantes nga Universiteti i Pensilvanisë i specializuar në shkenca kompjuterike dhe biznes. Deri më tani ata kanë arritur bashkëpunimin e kompanive të tilla si Fole (automatizimi në shtëpi) dhe Tesla Motors (automobilistik elektrik).

Si çdo gjë, edhe ajo ka një problem

Ndoshta problemi më i madh që ka është se, për më të dyshimtit nga Intimitet, kërkimet, duke u ridrejtuar në një server të ri, i cili Nuk varet as e mollë as e Google, le të themi jo ata i kanë të gjitha kontrolluar garantuar nga markat zyrtare, kështu që në atë kuptim përdoruesi mund të gjejë diçka të pambrojtur. Por për mendimin tim problemi me i madh ajo që unë shoh në këtë projekt, është ajo ende nuk është në dispozicion në Evropë.

Fuente: Katër lak


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.