Përditësimet e sistemit në Mac, ndonjëherë diçka e padëshiruar

 

Një nga gjërat që më pëlqen më shumë në lidhje me Macs është që sistemi i tyre, macOS është një sistem që gjithmonë i nënshtrohet azhurnimeve periodike nga Apple, i cili mund të vihet në det kur të duam dhe që do të lëmë një mëngjes pa punuar sepse ai vetë vendos të azhurnohet siç më ka ndodhur me ndonjë sistem tjetër që është më mirë të mos flasim.

Fakti është se kjo mënyrë e funksionimit të macOS në të cilën kemi mundësinë të caktojmë azhurnimet tona ose thjesht t'i mos i bëjmë ato derisa ta shohim të arsyeshme, mund të ketë një aspekt Dhe është që ne do të kemi në qendrën e njoftimeve ditë po dhe ditë gjithashtu një kujtesë në mënyrë që sistemi të azhurnohet. 

Sidoqoftë, siç e kemi shpjeguar tashmë në më shumë se një artikull, sistemi Mac mund të konfigurohet përtej asaj që lejon ndërfaqja grafike, kështu që ne mund ta detyrojmë sistemin të mos na çmendë me kaq shumë njoftime në mënyrë që azhurnimi të macOS Lartë Sierra 10.13. Por tani mund të pyesni veten ... Pse nuk doni të azhurnoheni në sistemin e ri? Ka shumë përgjigje për këtë pyetje dhe në rastin tim unë kam disa Mac në të cilët dua të vazhdoj të mbaj një version të caktuar të sistemit të tyre operativ, të tjerë në të cilët kam aplikacione që Ata nuk mbështesin versione të reja dhe në të cilat unë shkruaj se nëse jam i interesuar të jem i azhurnuar në softuer. 

Siç mund ta shihni, unë vetë kam disa raste në të cilat mund ose nuk dua të azhurnoj sistemin e Mac-ut tim dhe për këtë arsye, ka raste që më shqetëson fakti i thjeshtë se kujtesa që duhet të azhurnoj vazhdimisht.

Nëse dëshironi të çaktivizoni këtë mënyrë funksionimi, mund ta bëni duke fshirë një skedar të thjeshtë, por kini kujdes që sapo të fshihet, sistemi nuk do të pyesë më kurrë. Në mënyrë që të çaktivizoni sistemin duke ju kujtuar se duhet të azhurnoni në macOS High Sierra 10.13: 

 • Gjetësi> Shko> Shko te Dosja> / Biblioteka / Paketat /
 • Ne fshijmë skedarin: OSXNotification.bundle

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Toni dijo

  Ai do të largohet nga ne një mëngjes pa punuar sepse ai vetë vendos të azhurnohet ashtu siç më ka ndodhur me ndonjë sistem tjetër për të cilin është më mirë të mos flasim.

  Objektiviteti total ... ju dini pak ose aspak për këtë sistem nëse nuk e dini që gjithashtu mund të programohet për t'i instaluar kur dëshironi ose t'i shtyni ato ... ato do të instalohen vetëm kur të vendosni .... sepse unë ASNJEHERE, me atë sistem, duke e azhurnuar kur ai dëshiron, ai më ka lënë të shtrirë gjithë mëngjesin, duke marrë edhe vetëm disa minuta duke azhurnuar, përveç nëse është një përmirësim i madh i sistemit ose një version i ri, i cili merr të njëjtën kohë me makot merr azhurnimin ... kështu që para se të flasësh, informon veten

  1.    Pedro Rodas dijo

   Mirë Toni, faleminderit për kontributin tuaj, por ju e dini si unë, që ky sistem tjetër nuk i bën gjërat siç i bën macOS, edhe pse nëse nuk e keni pasur përvojën me këtë të fundit, ju ftoj të na ndiqni. Të gjitha të mirat.

 2.   Juanma dijo

  Jo nuk jam nga Mac, por duhet ta duroj për shkak të kompanisë për të cilën punoj. Dhe është e lodhshme që çdo 2 javë apo më shumë, ata janë duke azhurnuar macOS. Kam kërkuar se si ta çaktivizoj këtë çështje dhe kam gjetur faqen tuaj. Jam përpjekur të ndjek udhëzimet tuaja, por asgjë. Do të ndodhë sepse ata tashmë po shkojnë për macOS Big Sur. Akoma, faleminderit për këshillën tuaj.