Skanoni kodet QR me kamerën tuaj Mac falë QR Journal

Kodet QR janë konvertuar për disa kohë në këtë pjesë të një mënyre për të qenë në gjendje të shfaqin informacionin në një faqe në internet në një mënyrë shumë më të thjeshtë dhe ndërvepruese. Epo, jo saktësisht e thjeshtë, mjaft e rehatshme, pasi thjesht na duhet afroni iPhone-in tonë në mënyrë që kamera të njohë adresën së cilës i përgjigjet.

Duhet të mbahet mend se që nga iOS 11, Apple përfshin një mundësi brenda opsioneve të kamerës së iPhone tonë, i cili lejon të njohë automatikisht kodet QR dhe na ridrejtoni direkt në faqen përkatëse të internetit. Pa dyshim një sistem shumë i rehatshëm, por nëse jemi përpara kompjuterit, nuk është aq i rehatshëm.

Nëse në më shumë se një rast, duhet të lexojmë kodet QR, bërja e tij nga celulari nuk është një opsion, pasi që logjikisht uebi nuk na tregon të njëjtën ndërfaqe sikur ta vizitojmë nga një kompjuter. Në këto raste, ne mund të përdorim aplikacionin QR Journal, një aplikacion i thjeshtë që na lejon njohin kodet QR përmes kamerës së përparme nga iMac ose MacBook. Nëse është një Mac tjetër, ne gjithashtu mund ta përdorim duke përdorur kamerën e internetit që kemi lidhur në kompjuterin tonë.

Për më tepër, ajo gjithashtu na lejon të importojmë QR kode nga aplikacione të tjera ose t'i skanojmë drejtpërdrejt në mënyrë që ato të njihen nga aplikacioni. QR Journal është në dispozicion për shkarkim plotësisht falas, nuk integron asnjë lloj blerjeje në aplikacion. Për më tepër, është i pajtueshëm me versionin e fundit të macOS, megjithëse nuk na ofron pajtueshmëri me modalitetin e errët.

E vetmja gjë që do t'i mungojë këtij aplikacioni për të qenë 100% e përsosur, do të na lejonte të krijonim kodet QR, një funksion që mund ta gjejmë falas përmes shumë faqeve të Internetit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.