Si të hapni skedarët .pkg për të kontrolluar se cilat skedarë janë instaluar në Mac-in tonë

i dyshimtë-paketë

Deri në mbërritjen e Windows 8, të gjithë përdoruesit duhet të përdorin shkarkimin e aplikacioneve direkt nga faqja e internetit e zhvilluesit ose përmes portaleve të shkarkimit të aplikacioneve, të cilat ishin gjithashtu përgjegjëse për instalimin e një numri të madh të aplikacioneve të padëshiruara. Por me ardhjen e Windows 8 dhe dyqanit tuaj të aplikacioneve, ne mund të jemi plotësisht të qetë sa herë që shkarkojmë një aplikacion nga ky dyqan, sepse e dimë që nuk përmban ndonjë skedar me qëllim të keq. E njëjta gjë ndodh me shkarkimet që bëjmë nga Mac App Store. Gjithsesi, Apple lejon përdoruesit të instalojnë aplikacione që vijnë nga burime të tjera, të njohura ose të panjohura për ta kur nuk janë të njohura, kur zbulojmë problemin.

Megjithëse kemi gjithashtu shembuj të qartë të origjinës së njohur siç është rasti i Transmetimit, në të cilin hakerat përsëri kanë fshehur një malware që vodhi të dhënat nga keychain tonë iCloud. Por Këto janë raste të jashtëzakonshme, megjithëse është më mirë të ndaloni përdorimin e këtij programi dhe azhurnimeve të tij, duke pasur parasysh dashurinë që hakerat kanë për të.. Lidhur me burime jo të besueshme, shumica e tyre na ofrojnë skedarë .pkg në mënyrë që të mund të vazhdojmë të instalojmë aplikacionin në fjalë. Në këtë rast, nuk dëmton kurrë të hedhim një vështrim në përmbajtjen e paketës për të parë nëse gjejmë diçka të dyshimtë brenda.

Për këtë ne mund të përdorim aplikacioni falas i Paketës Suspiciusnë dispozicion direkt përmes faqes në internet të zhvilluesit. Në fillim duhet t'i besojmë këtij aplikacioni kur e shkarkojmë pasi që derisa ta instalojmë nuk do të jemi në gjendje të kontrollojmë nëse ka diçka të dyshimtë brenda tij, por për hir të zhvilluesit nuk duhet.

i dyshimtë-pakage-2

Pasi të kemi instaluar aplikacionin, mund të fillojmë të hetojmë se çfarë lloji të skedarëve përmban çdo paketë instaluesi që shkarkojmë nga interneti. Për të hyrë në pamjen e shpejtë, shtypni butonat Command + spacebar. Tre seksione do të tregohen më poshtë: Informacioni i Paketës, që na tregon një përshkrim të të gjithë skedarëve që do të instalohen, së bashku me madhësinë e tyre, ID-në e zhvilluesit; Te gjitha dokumentet, Siç tregon emri i saj, kjo na tregon të gjitha skedarët e paketës së instalimit y Posto instaliminl Kjo e fundit na tregon komandat që do të ekzekutohen gjatë instalimit.

Logjikisht, ky lloj informacioni nuk është i disponueshëm për të gjithë përdoruesit, kështu që është menduar për përdoruesit e përparuar dhe me njohuri të gjera të sistemit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.