Patentat e skedarëve Apple për tastierën e qelqit

tastierë

Apple ka aplikuar për një patentë për të bërë një tastierë për Mac të ardhshëm nga Cristal. Veçanërisht nuk e shoh. Gjatë gjithë jetës sonë kemi pasur tastierë plastike, pak a shumë cilësore, me ndriçim të ndezur ose jo, por plastike.

E shoh gotën të brishtë deri në rende, dhe shumë të ftohtë. Shpresoj të qëndrojë në një patentë më shumë dhe se projekti nuk bëhet i vërtetë. A mund ta imagjinoni se duhet të vendosni një mbrojtës në secilin çelës që të mos gërvishtet? Jo Zoti im.

Apple ka pasur disa probleme mjaft e rëndësishme me tastierat e tyre në vitet e fundit. Për fat të mirë, gërshërët janë përsëri në tastierat Mac dhe fluturat më në fund kanë fluturuar. Pavarësisht kësaj, ose ndoshta për shkak të kësaj, Apple vazhdon të eksperimentojë me zgjidhje të reja.

Lajmi i fundit është se Apple ka aplikuar për një patentë për një tastierë që është bërë pjesërisht gotë, gjë që duhet ta bëjë atë më të qëndrueshëm dhe fleksibël sesa tastierat kompjuterike aktuale të kompanisë.

Një çelës qelqi nuk do ta shlyente kurrë letrën nga përdorimi.

Patenta e titulluar Keycaps transparente, përshkruaj disa të reja çelësa transparente, e cila në kombinim me dritën e pasme duhet t'i bëjë ato të duken më mirë dhe të ofrojnë kontrast më të lartë. Një avantazh tjetër është se shtypja në ekran e shkronjës ose simbolit që përfaqëson nuk do të zhduket me kalimin e kohës, sepse është në pjesën e brendshme të çelësave në vend që të pikturohet në sipërfaqe.

Siç e shpjegojmë gjithmonë kur komentojmë për një patentë, duhet të theksojmë se nuk është kështu asgje e sigurt që teknologjia e përshkruar në patentën në fjalë përfundimisht përfundon në një produkt të vërtetë.

Veryshtë shumë i zakonshëm që kompanitë të patentojnë gjithçka që munden për të parandaluar që konkurrentët të përdorin zgjidhje të ngjashme. Shumica e tyre nuk bëhen kurrë projekte të vërteta. Kostoja e patentimit të një ideje është qesharake për një kompani të madhe, ndërsa përfitimi që e ka bërë atë mund të jetë një milioner. Bettershtë më mirë të parandaloni sesa të kuroni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.