Snitch i vogël 3, një firewall me gjithçka që mund të na duhet

Firewall-i më i mirë për Mac

Unë nuk jam një fanatik sigurie, por e pranoj që më pëlqen të kem gjithçka pak a shumë nën kontroll dhe pikërisht ajo që më pëlqen më shumë tek Snitch i Vogël është se kujdeset për gjithçka që mund të jetë komplekse për të na thjeshtësi absolute kur zgjedh çfarë të lësh dhe çfarë jo. Le të hedhim një vështrim.

Numer nje

Snitch i vogël Ajo tashmë ka fituar vlerësime kritike dhe publike me versionin e saj të mëparshëm, kështu që kishte pritje për të parë nëse Obdev arriti të ruante nivelin duke aplikuar përmirësime të reja dhe e vërteta është se ata e kanë arritur atë në mënyrën më të mirë të mundshme: duke mbajtur të gjitha të mirat me atë që kishte versionin e mëparshëm dhe duke përmirësuar atë që shumica e përdoruesve kishin humbur.

La azhurnimi i parë i çelësit në aplikacion është se është shtuar mundësia e bllokimit të lidhjeve hyrëse, kështu që tani ne nuk jemi të kufizuar vetëm në bllokimin e lidhjeve dalëse nga Mac-u ynë jashtë. Përveç kësaj, më shumë kohë janë mundësuar për rregullat dhe menyja për të lejuar ose mohuar lidhjet e aplikacioneve është përmirësuar me më shumë mundësi të tilla si aftësia për të filtruar nga fushat dhe nën-domenet.

Duke e përdorur me mençuri

Ndërsa fillojmë ta konfigurojmë, gjëja më e rëndësishme është të jemi të durueshëm, pasi të gjitha aplikacionet që duan të lidhen me rrjetin do të na bëjnë të konfigurojmë filtrat e tyre, dhe këtu do të takohemi surprizat e para në formën e aplikacioneve që ne as nuk e dinim se ekzistonin (të tilla si ndihmësit tipikë dhe azhurnuesit) ose disa aplikacione që ne besonim se nuk i bënin kërkesa rrjetit. Dhe tani është koha për t'i bllokuar ato nëse mendojmë se është e nevojshme.

Monitor i rrjetit

Monitor i rrjetit

Dhe kemi ardhur në monitorin e rrjetit, një nga funksionet më interesante të aplikacionit sepse na lejon të shohim se çfarë hyn, çfarë fiket dhe çfarë bllokohet. Përditësimet në kohë reale me të gjitha kërkesat dhe ne mund të vendosim filtra bazuar në atë që ne jemi të interesuar të shohim, kështu që për kuriozët si unë është një bekim. Më ka ndihmuar personalisht me Spotify, i cili dërgonte lidhje majtas dhe djathtas ... dhe tani nuk mundet më falë disa rregullave të konfiguruara mirë.

Përfundim

Për një përdorues shumë themelor Firewall OS X Mund të jetë e mjaftueshme, por nëse doni të keni kontroll të plotë mbi atë që hyn dhe del në Mac tuaj, është e pamundur që të pendoheni që keni blerë Little Snitch. Ah, kam harruar, nëse keni versionin 2, ju mund të azhurnoni licencën tuaj me një zbritje të konsiderueshme.

Lidhja - odev


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Sergio dijo

    Unë e bleva programin falë njoftimit tuaj të gjysmës së çmimit. Keni të drejtë, Spotify është çmenduri e lidhjeve. A mund të më kalosh ato rregulla për ta bllokuar në mënyrë korrekte? është se nuk jam shumë i gatshëm për këto çështje ... Faleminderit, përshëndetje. Nëse dëshironi me postë në sergioiphone3g të gmail.