Spotify arrin 125 milion pajtimtarë që paguajnë

Spotify

Ditët e fundit, ne po u jehojmë rezultateve financiare të kompanive të mëdha të teknologjisë, në kontrastoni të dhënat tuaja me ato që ofrohen aktualisht nga Apple. E fundit e interesit, ne e gjejmë atë në rezultatet financiare të Spotify. Epo, më shumë sesa në rezultatet tuaja financiare, në numrin e pajtimtarëve që paguajnë aktualisht.

Sipas rezultateve të fundit financiare që Spotify ka njoftuar, numri i përgjithshëm i pajtimtarëve që paguajnë shkon nga 113 milion në 30 Shtator 2019 në 125 milion më 31 dhjetor 2019, e cila përfaqëson një rritje prej 12 milion abonentë, 4 milion në muaj.

Numri i përdoruesve të Spotify, duke shtuar pajtimtarë dhe përdorues të versionit falas, arrin në 271 millones, 31% më shumë se një vit më parë. Të ardhurat e tremujorit të fundit arritën 2.000 miliardë dollarë, 24% më shumë se një vit më parë, me një marzh bruto prej 25,6%.

Megjithatë, akoma duke humbur77 milion dollarë, humbje që janë ulur ndjeshëm që kur doli në publik pak më shumë se një vit më parë. Angazhimi i Spotify për podcast-et po e lejon atë të rrisë numrin e përdoruesve të platformës së tij, përdoruesit që vijnë në Spotify për të dëgjuar podcast dhe për të qëndruar për të shijuar muzikën e tyre të preferuar, ose duke paguar ose me reklama.

Shifrat e fundit zyrtare që kemi në lidhje me numrin e pajtimtarëve të Apple, e japin atë shifër 60 millones, një shifër që nuk është azhurnuar që nga qershori i vitit të kaluar, kështu që sot duhet të ketë edhe disa miliona të tjerë.

Disa ditë më parë, Amazon njoftoi se tashmë ka 55 milion përdorues të shërbimeve të ndryshme, falas dhe me pagesë, të muzikës që na ofron. YouTube, nga të cilat deri më tani nuk dinim shifra zyrtare, ka 20 milion pajtimtarë. Lidhur me Tidal, askush nuk di asgjë, pasi ajo kurrë nuk ka njoftuar shifra zyrtare nëse nuk tregtohet publikisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.