Spotify arrin 130 milion përdorues që paguajnë

Spotify

Shërbimi muzikor suedez Spotify, besnik në takimin tremujor me aksionarët, sapo ka njoftuar shifrat zyrtare për numrin e përdoruesve të platformës së saj, platformën lider në treg në transmetimin e muzikës. Edhe një herë, numri i pajtimtarëve me pagesë është rritur, ashtu si edhe numri i përdoruesve të shërbimit falas me reklama.

Sipas shifrave të paraqitura nga Spotify, që nga 31 Marsi 2020, Spotify kishte 130 milion pajtimtarë që paguanin, e cila përfaqëson 6 milion përdorues që paguajnë më shumë se tremujorin e mëparshëm. Përveç rritjes së numrit të përdoruesve me pagesë, është rritur edhe numri i përdoruesve të shërbimit falas me reklama, duke arritur në 163 milion.

Nëse krahasojmë këto shifra me ato që korrespondojnë me tremujorin e parë të vitit 2019, ne shohim se si numri i abonentëve të Spotify është rritur me 30 milion të përdoruesve me pagesë dhe ka kaluar nga 123 milion përdorues të shërbimit falas me reklama në 163 milion në vetëm një vit, duke përfaqësuar një rritje përkatësisht prej 31 dhe 32% nga viti në vit.

Spotify pretendon se situata aktuale e pandemisë, zakonet e konsumit kanë ndryshuar të muzikës dhe aktualisht çdo ditë duket si fundjavë. Koha e dëgjimit rreth aktiviteteve shtëpiake si gatimi ose pastrimi, kalimi i kohës me familjen ose pushimi në shtëpi është rritur ndjeshëm javët e fundit.

Kompania gjithashtu pretendon se muzika ka luajtur një rol shumë të rëndësishëm në menaxhoni stresin dhe ankthin që shumë njerëz kanë vuajtur dhe vazhdojnë të vuajnë në mjedisin e mbylljes në të cilin gjendemi, gjë që ka gjeneruar një rritje të kërkimeve për terma të tillë si Chill dhe Instrumental.

Shifrat e fundit zyrtare nga shërbimi muzikor streaming i Apple tregojnë qershorin e vitit të kaluar, muajin në të cilin ajo njoftoi se kishte 60 miliona abonentë, të gjithë kanë paguar, pasi që ky shërbim nuk është i disponueshëm falas me reklama.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.