Spotify arrin 158 milion pajtimtarë që paguajnë

Spotify

Gjatë tremujorit të parë të vitit 2020, Totali i pajtimtarëve të paguar në Spotify është rritur në 158 milion, e cila është 21% më shumë se në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Sidoqoftë, ajo paralajmëron për pasigurinë e zgjerimit të saj në të ardhmen në vende të tilla si India, një nga tregjet e fundit që ka arritur dhe ku ata po përjetojnë rritje në rastet e COVID-19, kështu që ata nuk mund të parashikojnë se si do të jetë. në muajt e ardhshëm.

Të ardhurat mesatare për përdorues ranë 7% nga viti në vit në 4,12 euro. Kompania ia atribuon rënien çmimeve më të ulëta në tregje të reja dhe planeve të zbritura të dizajnuara për të tërhequr pajtimtarë të rinj, diçka që do të kompensojë në muajt e ardhshëm. me njoftimin e rritjes së kuotave në disa vende evropiane.

Të ardhurat totale të pajtimeve nga Spotify ato u rritën me 14%, në 1.930 milion euro. Konsumi për përdorues u rrit në rajonet e zhvilluara ndërsa rajonet në zhvillim "treguan shenja përmirësimi, por mbetën nën nivelet para-COVID".

Megjithëse Apple Music është shërbimi i dytë më i popullarizuar i transmetimit të muzikës pas Spotify, ose të paktën duhet të ndodhë nëse shifrat e rritjes të parashikuara nga disa analistë konfirmohen se Ata synojnë rreth 70 milion abonentë sot.

Duhet të mbahet mend se që nga korriku 2019, kur Apple e njoftoi atë kishte arritur 60 milion pajtimtarë, kompania nuk ka komentuar përsëri për këtë çështje.

Amazon, nga ana e saj, njoftoi në fillim të vitit 2020, duke kombinuar të gjitha modalitetet e ofruara nga muzika (pajtim pa reklama, riprodhim me reklama dhe Amazon Prime Music) në transmetim, kishte 55 milion përdorues një shifër që duhet të jetë rritur në vitin e fundit edhe pse kompania e Jeff Bezos nuk e ka azhurnuar përsëri atë shifër.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.