Spotify dëshiron të fillojë të paguajë më pak artistë

Apple kundër Spotify

Apple gjithmonë është mburrur me shumën që alokon për të paguar artistët për muzikën e ofruar nga platformat e saj muzikore. Apple gjithmonë është përpjekur të fitojë interesin e kompanive rekord me atë premisë dhe mund të themi se pjesërisht ka bërë mjaft mirë bazuar në numrin e pajtimtarëve që ka aktualisht, 15 milion. Por gjithashtu po e ndihmon atë të arrijë marrëveshje me kompani diskografike dhe artistë për të ofruar albume të reja para se kushdo tjetër. I fundit prej tyre ai i Frank Oqeanit. Ofrimi i më shumë parave për artistët dhe etiketat për muzikën e tyre lejon që kompania të jetë në një pozitë për të negociuar lëshime ekskluzive, njoftime që do t'i kushtojnë kompanisë me bazë në Cupertino shumë para.

Kompanitë e regjistrimit dëshirojnë të jenë në të gjitha mediat e mundshme muzikore, në mënyrë që t'i bëjnë prodhimet e tyre më fitimprurëse. Aktualisht Apple po u paguan kompanive rekord 58% të fitimeve kompanive rekord, ndërsa Spotify po paguan 55%, por ajo synon të jetë në gjendje të ulë atë përqindje në 50%. Problemi me të cilin përballet Spotify është se etiketat kryesore: Sony, Universal Music dhe Warner Music duan që Spotify të përputhet me shumën që Apple po paguan aktualisht për shërbimin e saj muzikor.

Ky është një problem për Spotify pasi që pavarësisht se dëshironin të hynin në luftën ekskluzive, siç e botuam disa ditë më parë, Nuk është në gjendje të jetë në gjendje të kërkojë kur qëllimi i tij kryesor është të zvogëlojë shumën që paguan për kompanitë regjistruese. Shtë e qartë se Apple ka mjaft veshkë për t'i bërë ballë kësaj lufte, një luftë që mund të dëmtojë vetëm përdoruesit pasi që nëse ndonjë nga këto kompani regjistruese vendos të ndalojë ofrimin e katalogut të tyre në firmën Suedeze, diçka shumë e vështirë që përdoruesit e kësaj platforme të ishin ata që do të pësonin dëmin kolateral të luftës midis dy gjigantëve muzikorë në rrjedhë të panoramës aktuale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.