Spotify vs Deezer: transmetimi i muzikës kokë më kokë

La muzikë streaming Fashionableshtë në modë, ose të paktën kjo tregohet nga miliona përdorues në të gjithë botën që konsumojnë këtë lloj përmbajtjeje përmes aplikacioneve të ndryshme. Në këtë artikull do të shohim dy nga ato aplikacione, e para është par ekselenca e parë, Spotify, dhe e dyta është një aplikacion që nuk ka pasur të njëjtën jehonë ose ndikim si Spotify, por që kur bëhet fjalë për ofrimin e shërbimeve është praktikisht i njëjti, po flasim Deezer.

Spotify

Spotify, me origjinë Suedeze, aktualisht është Referencë aplikacioni në këtë muzikë në Transmetim dhe kryesisht për shkak të:

 • Plan falas dhe të pakufizuar përmes PC, Mac ose faqen tuaj te internetit.
 • Hyrja nga celularët dhe tabletët (aktualisht edhe në versionin falas).
 • Krijimi i një radio (listë dëgjimi me tema të ngjashme me atë fillestare) bazuar vetëm në një këngë hapëse.
 • Një larmi e madhe e radio stacioneve të paravendosura, bazuar në gjendjet shpirtërore, hitet më të mëdha, publikimet më të fundit, etj.
 • Cilësia e tingullit Premium deri në 320kbps.

Në aspektin e të këqijave, të Spotify, për mendimin tim, vetëm dy gjëra mund të mbahen kundër tij, shuma e reklamat që ata vendosin në planin e tyre Free, pasi ndonjëherë ato mund të jenë mjaft "Machacones" me atë, dhe atë në planet falas, kështu që ato ofrojnë vetëm riprodhimin e muzikës në modalitetin e përzierjes dhe mund të kaloni përpara vetëm në riprodhimin e këngës 5 herë brenda një ore. Por sigurisht, nëse nuk ju pëlqen kjo, alternativa është e qartë, paguani për një llogari Premium që eliminon reklamat.

 L Çmimet nga Spotify Premium:

Oferta Spotify

Oferta Spotify

Më në fund nuk mund të ndaloj së thënë se ai dizajn, në sajë të azhurnimi i fundit i SpotifyDo të hyjë në sytë tuaj, të paktën më duket se është jashtëzakonisht i pastër dhe i thjeshtë.

Paraqitja Spotify në iOS

Paraqitja Spotify në iOS

Deezer

Deezer, me origjinë franceze, është relativisht një aplikacion muzikor pak i njohur. Në mënyrë paradoksale, ai ka qenë aktiv për më shumë kohë se Spotify, por pa pasur një ndikim të tillë Pse? Epo, kryesisht sepse ai nuk është larguar nga Franca, vendi i tij i lindjes. Nuk është përhapur në SH.B.A., në anën tjetër të pellgut, ajo ka arritur vetëm në Amerikën Latine. Prandaj, mund të themi se një numër i madh i përdoruesve amerikanë po humbin me reklamën e madhe dhe mundësitë e zgjerimit të mëvonshëm që nënkupton kjo. Teoria më e besueshme për të shpjeguar këtë strategji të mos hyrjes në Shtetet e Bashkuara është se atje e drejta e autorit kërkon shumë më tepër honorareve se në Evropë dhe me sa duket, për Deezer kjo është shumë.

 Në favor të Deezer kemi gjetur se:

 • Ofrece plan falas, plan premium dhe plan premium +, pra ka një mundësi e ndërmjetme midis planit falas dhe atij më të plotë me një çmim, gjithashtu i ndërmjetëm.
 • Akses jashtë linje në planin tuaj Premium +.
 • Katalog superior ndaj Spotify.
 • Krijimi i lehtë i listave të dëgjimit dhe radiostacioneve.

Së fundmi, dhe për të nxjerrë në pah disa pika kundër Deezer do të duhet ta theksojmë atë versioni Falas vuan nga ndërprerje të herëpashershme në riprodhim (që unë mendoj se do të zgjidhej me ndonjë azhurnim tjetër në të ardhmen), kështu që në aspektet e audio dhe cilësia e riprodhimit, nuk qëndron deri në Spotify.

L Çmimet dhe ofertat e Deezer janë:

Oferta Deezer

Oferta Deezer

Me pak fjalë, po përballemi dy aplikacione të shkëlqyera, e cila për mendimin tim ato mund të shijohen vetëm njëqind për qind nëse jeni të gatshëm të paguani për një abonim Premium. Për çfarë është më mirë të paguash? E zakonshmja, ato janë aq të ngjashme, katalogu dhe mundësitë e tyre janë aq të ngjashme, sa në fund të fundit, do të varet vetëm nga ai që ju pëlqen më shumë. Unë aktualisht kam Deezer në Premium +, thjesht për një ofertë, ashtu si kam pasur Spotify Premium më parë, dhe me të vërtetë, nuk më mungon asgjë nga një aplikacion në tjetrin. Edhe pse është e vërtetë që vetëm nga dizajni, unë do të qëndroj me Spotify.

Dhe tani kemi vetëm mbërritjen përfundimtare dhe të pritshme të iTunes Radio në Spanjë për të bërë krahasimin përfundimtar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   bruno dijo

  Rdio është më i mirë se këta të dy së ​​bashku, kështu që unë e përdor atë.

  1.    Mavi dijo

   pershendetje, a mund te me tregoni se cfare e ben me mire? Unë dua një aplikacion për muzikë dhe nuk mund të vendos, përshëndetje

 2.   Luis dijo

  Unë kam provuar rdio, deezer, spotify dhe google play. Unë qëndroj me spotify sepse katalogu i tij ka artistë që më pëlqejnë, të tjerët jo. përjashtim Taylor swift i cili është në të gjithë përveç spotify.