Ushtrime të Shëndetshme në Punë, përmirësoni shëndetin tuaj duke u ngritur çdo orë

Ata përdorues që kanë Apple Watch do të jenë të vetëdijshëm për një mundësi (të cilën ne mund ta aktivizojmë dhe çaktivizojmë sipas dëshirës sonë) që na lajmëron çdo orë për të lëvizur nëse jemi ulur për rreth një orë pa lëvizur. Në Apple Watch bëhet nga sensorët që përfshin dhe lejon përdoruesin të ndjekë një ritëm të shënuar që për 12 orë na bën të jemi aktivë për të paktën një minutë, në rastin e aplikacionit Ushtrime të Shëndetshme në Punë, do të kemi e njejta por ndërsa ne jemi duke punuar në Mac.

Ushtrime të Shëndetshme në Punë, ngrihuni çdo orë për një minutë dhe zvogëloni lodhjen e syve

Përveç avantazheve të ngritjes dhe lëvizjes për të paktën një minutë kur kemi qëndruar ulur para Mac-it tonë për shumë orë, duhet të kemi parasysh se shikimi ynë gjithashtu vuan pasojat dhe kjo mund të bëhet problem me kalimin e kohës . Me këtë aplikacion që ndjek rregullin 20-20-20 të rekomanduar nga Instituti Kombëtar i Syrit dhe Klinika Mayo, ne nuk do të zgjidhim problemin e kalimit të atyre orëve para Mac, por do të ne mund të shmangim të këqijat më të mëdha në trupin tonë gjatë viteve.

Kjo është diçka e vërtetuar shkencërisht dhe kjo është se qëndrimi ulur për shumë orë nuk është aspak i shëndetshëm. Apple madje zbuloi se tryezat e tryezës në Parkut të mollëve i mungojnë karriget disa ditë më parë dhe ky është një tregues i qartë për ata prej nesh që kalojnë shumë kohë para një Mac në tryezë.

Kujtesë stërvitjesh (Lidhja e AppStore)
Ushtrime rikujtuese0,99 €

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.