Steve Wozniak gjithashtu fshin llogarinë e tij në Facebook

Këto nuk janë periudha të mira për Mark Zuckerberg dhe rrjetin e tij social Facebook. Kjo, e cila nuk është asgjë e re në median dixhitale dhe në shtyp në përgjithësi, merr një dimension tjetër kur një person publik ose i njohur mbyll llogarinë e tij në Facebook dhe e thotë atë publikisht, kjo është pikërisht ajo që sapo bëri bashkëthemeluesi i Apple Steve Wozniak.

Mund të jetë me të vërtetë pak interes për ju ose mua, por është e qartë se këto lloje botimesh nuk janë aspak të mira në një kohë aq kritike sa ajo që po përjeton rrjeti social. Shqetësimet e privatësisë dhe sigurisë së Facebook me rastin e firmës së të dhënave Cambridge Analytica, po bën kërdi.

Ai nuk është personi i parë i njohur që largohet nga Facebook dhe ne nuk besojmë se ai është i fundit, por është logjike të mendosh se e gjithë kjo ka shkaktuar një trazirë të tillë saqë edhe më të sigurtit me privatësinë e rrjetit social nuk besojnë drejt tani Woz, ai madje guxoi të sulmonte drejtpërdrejt në rrjetin social duke përdorur atë që ishte kompania e tij për shumë vite: «Në Apple, paratë bëhen me produkte të mira dhe jo me përdorues siç bën Facebook. Siç thonë ata në Facebook, ju jeni produkti«, Argumentoi inxhinieri sipas USA Today.

Duket se po vijnë kohë të këqija për Facebook pas rrjedhjes së të dhënave personale të më shumë se 80 milion përdoruesve. Mark Zuckerberg, do të duhet të dëshmojë para Kongresit Amerikan për gjithë këtë këtë javë dhe pritet që pak nga pak gjithçka të kthehet në normalitet me kalimin e kohës në rrjetin social, por në këto raste dëmi është bërë tashmë dhe asgjë nuk do të jetë e njëjtë në Facebook.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.