Të ardhurat nga PRODUKTI (KUQ) për Covid-19

Duket se lufta kundër Covid-19 sapo ka filluar dhe Apple e di atë sepse tani kompania njofton se të ardhurat e PRODUCT (RED) deri në shtator do të ndahen plotësisht për të luftuar kundër Covid-19 duke përdorur fondin global. Në këtë mënyrë, kompania Cupertino shton pak më shumë në betejën e saj të veçantë kundër këtij virusi që po fërkon pa pushim botën. Lufta kundër pandemisë nuk ndalet dhe logjikisht gjithçka shtohet, kështu që shtimi i të ardhurave në hulumtim është tani çelësi për të gjetur një vaksinë kundër koronavirusit të ri.

Fondi Global zakonisht investon të gjitha të ardhurat për të luftuar epidemitë që zakonisht prekin vendet si Afrika e goditur nga HIV, malaries ose tuberkulozit, Dhe tani një pjesë e kësaj ndihme do të shkojë gjithashtu për sistemet e përshëndetjeve që kanë më shumë nevojë për të luftuar Covid-19.

Shumica e parave, sipas firmës Cupertino, do të shkojë për furnizime mjekësore dhe PPE për ata që kanë më shumë nevojë, maska, pajisje diagnostikuese, doreza, pajisje laboratorike, mbështetje në zinxhirin e furnizimit dhe komunikimet e sigurisë publike. Gjëja më e keqe në lidhje me këto të dhëna është se kontributet ekonomike në luftën kundër HIV dhe sëmundjeve të tjera në të cilat është përqendruar Fondi Global do të parkohen përkohësisht për të luftuar kundër Covid-19. Sipas deklaratave të vetë (RED), në planin afatgjatë kjo mund të shpëtojë miliona jetë në Afrikë në të ardhmen e afërt pasi që nëse virusi arrinte në këto vende në zhvillim do të ishte më vdekjeprurës sesa në vendet e zhvilluara, për të cilat ata pohojnë se është më mirë të shtohen përpjekjet për të luftoni koronavirusin tani per tani


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.