Të dhënat e 500 milion përdoruesve të LinkedIn u hakuan

20 Haker i LinkedIn

Javën e kaluar kemi biseduar për hakimin masiv të pësuar nga përdoruesit e rrjetit social Facebook dhe si të dini nëse llogaria juaj ishte midis këtyre miliona përdoruesve të hakuar, gjithashtu, mos u largoni shumë nga ky artikull i shkruar nga kolegu ynë Toni nëse keni një llogari në LinkedIn. 

Dhe duket se rreth 500 milion profile përdoruesish në këtë faqe janë ekspozuar dhe shitur tek ofertuesi më i lartë në një faqe në internet të popullarizuar nga hakerat. Të dhënat e marra nga hakerat shkojnë përtej përdoruesve të thjeshtë dhe prek gjithashtu disa kompani.

Informacioni i këtij sulmi masiv mbërriti disa ditë më parë në uebfaqen e hulumtimit të sigurisë kibernetike dhe lajmeve CyberNews. Vetë LinkedIn pranoi të metën e sigurisë dhe filtrimin pasues të emrave, adresave të postës elektronike, numrave të telefonit, titujve profesionalë dhe lidhjeve me profile të tjera të disa prej përdoruesve të saj.

Mund të duket një sasi e vogël e prekur, por është ajo LinkedIn ka më shumë se 675 milion anëtarë kështu që praktikisht të gjithë janë prekur nga ky sulm masiv. Personalisht, unë nuk kam një llogari në LinkedIn por ne e kuptojmë se firma do të kishte kontaktuar me ata që preken nga kollitja, përndryshe mund të përpiqesh të zbulosh nëse je një nga ata që preken në ueb që treguan përdoruesit e Facebook.

Ne e kuptojmë se është e vështirë të menaxhosh këto hacks dhe askush nuk përjashtohet nga defektet e mundshme të sigurisë që përdoren për të marrë të dhëna të ndjeshme nga miliona përdorues. Sipas vetë kompanisë, të dhënat nga përdoruesit e LinkedIn përfshijnë vetëm informacione që njerëzit rendisnin publikisht në profilet e tyre, tha faqja profesionale e rrjeteve sociale. në një deklaratë të enjten e kaluar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.