Të gjithë Mac-et me Mountain Lion do të jenë në gjendje të instalojnë OS X Mavericks

wwdc2013_0180

Një nga gjërat që na shqetëson kur ndonjë kompani lëshon një sistem të ri operativ në treg është: A do të jem në gjendje ta përdor atë në Mac tim? Në rastin e Apple, përgjigjja 'zakonisht është po' në shumicën e rasteve, por gjithnjë e më shumë po bëhet përparim në mundësitë e ofruara nga OS X i ri dhe është e vështirë që gjithçka të funksionojë në të gjithë Mac-et.

Pasi panë përmirësimet e implementuara nga Apple në sistemin e tyre të ri OS X Mavericks 10.9, disa tashmë mendojnë nëse mund ta instalojnë atë në kompjuterin e tyre dhe megjithëse Apple nuk ka përmendur asgjë në lidhje me të Lidhur me pajtueshmërinë e këtij OS X të ri, do të ishte normale që të gjithë ata që mbështesin OS X Mountain Lion të jenë në gjendje të instalojnë programin e ri ...

Por le të shohim një listë të vogël në të cilën tregohen pak a shumë kompjuterët e mundshëm të përputhshëm Mac, mos harroni se kjo nuk është thënë nga Apple:

 • iMac (Mesi i vitit 2007 ose më vonë)
 • MacBook (Alumini 13 inç, vonë 2008), (13 inç, në fillim të vitit 2009 ose më vonë)
 • MacBook Pro (13 inç, mesi i vitit 2009 ose më vonë), (15 inç, mesi / fundi i vitit 2007 ose më vonë), (17 inç, vonë 2007 ose më vonë)
 • MacBook Air (nga fundi i vitit 2008 ose më vonë)
 • Mac Mini (në fillim të vitit 2009 ose më vonë)
 • Mac Pro (në fillim të vitit 2008 ose më vonë)
 • Xserve (në fillim të vitit 2009)

Ky i ri OS X Mavericks 10.9 pyet si kërkesat minimale një procesor Intel 64-bit që mund të ekzekutojë OS X 10.6.7 Snow Leopard ose më vonë pa probleme. Përveç kësaj, kërkohet gjithashtu një hapësirë ​​minimale në disk prej 8 GB dhe rekomandohet rreth 4 GB RAM memorje në kompjuter për funksionimin e tij të saktë.

E gjithë kjo janë vetëm disa nga raportet nga zhvilluesit, ne do të presim për konfirmimin zyrtar nga Apple por Ne nuk besojmë se ndryshon shumë nga sa thuhet në këtë artikull.

Më shumë informacion - Tani mund të shikoni përsëri të gjithë Kryefjala e WWDC 2013

Burimi - Apple Insider


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jonathan dijo

  Mund ta instaloj në një MacBook 3.0 të bardhë është 2 bërthamë 4gb RAM dhe 64bit