A ju pëlqen Macs? Do të mbeteni pa fjalë me këtë koleksion

Koleksion në Dubai me shumë Mac

Ka njerëz që duan të mbledhin gjëra, objekte që u kujtojnë kohëra më të mira ose sepse janë të apasionuar pas asaj teme të veçantë. Ata prej nesh që zotërojnë produktet e Apple janë të paktën të apasionuar dhe ka edhe nga ata që kanë atë kualifikues së bashku me atë të formimit të një koleksioni të pajisjeve Apple. Ka shumë koleksionistë në të gjithë botën, por ky person i veçantë ka një nga më të njohurit. Shtë në Dubai dhe gjykuar nga fotot, është e mahnitshme.

Ju mund të bëni një shëtitje në historinë e Apple dhe specifikisht Mac, duke vizituar këtë koleksion të veçantë. Ka të gjitha llojet dhe të gjitha ngjyrat.

Një koleksion që mund ta ketë zili vetë Apple

Ne tashmë e dimë që koleksionistët e Apple janë të shumtë në të gjithë botën dhe se sigurisht që koleksionet kanë qenë të njohura që heqin lemza. Sidoqoftë, ai që ju tregojmë në këtë artikull, nofullat çdo tifoz i Apple, madje edhe për ata që nuk janë ende tifozë, nëse na pëlqen universi Apple.

Koleksioni Mac në Dubai

Vetëm duke parë këtë imazh, ju mund të merrni një ide se sa i kujdesshëm është koleksioni për Jimmy Grewal, ka në Dubai. Hasshtë përqendruar në kompjuterët Apple, Macs, kaq modernë saqë tani kemi si MacBook Pro 16 inç, makina me fytyrë nga tridhjetë vjet më parë. Më e mira nga të gjitha është secili prej këtyre kompjuterëve, ata punojnë në mënyrë perfekte.

Z. Grewal deklaron se ai aktualisht e ka shumë të vështirë për të gjetur në Dubai, Mac të vjetër dhe madje edhe pjesë për ata që tashmë i zotëron. Dubai nuk ka qenë kurrë një nga përparësitë e kompanisë amerikane, dhe dyqanet që ishin në këtë tokë janë mbyllur tashmë. Kështu që duhet të importoni gjithçka që dëshironi të bashkoheni në koleksionin tuaj. Kjo është arsyeja pse ju keni blerë Mac nga kudo, nga SHBA në Australi në Evropë.. Vendet e tij të preferuara për të kapur çdo pajisje që ia vlen të jetë në këtë dhomë janë eBay dhe Facebook Marketplace, dhe ai mbështetet tek goja për t'i dhënë atij të dhëna rreth marrëveshjeve të mundshme.

Shija dhe magjepsja për Macs, vjen kur ai ishte në Universitetin Duke (i njëjti si Tim Cook). Kur u diplomua, ai filloi të punojë në Microsfot dhe këtu ishte në gjendje të bënte miqësi me disa inxhinierë të Apple. Supozojmë se është koha kur hobi i tij u bë pothuajse një mani.

Një koleksion shumë, shumë i plotë Mac

I bëri gjërat mirë sepse Ai bleu aksione në kompani dhe falë kësaj, tani mund të financohet ky koleksion spektakolar. Vetë Grewal thotë se po të mos ishte ashtu, ai nuk do të mund të kishte arritur gjithçka që ka deri më tani, e cila nuk është pak:

  • Gjithsej 75 kompjutera. Ai zotëron printerët Newton MessagePads dhe Apple. Gjëja më e mahnitshme është se përfshin pothuajse të gjithë Mac-et më të rëndësishëm të bërë ndonjëherë. Ka disa modele të Apple II y makina si Lisa dhe Mollë-1 e cila është shumë e rrallë dhe shumë e lakmuar.
Apple I që është pjesë e këtij koleksioni

Apple I që është pjesë e këtij koleksioni

Jimmy Grewal thotë se "një ose dy artikuj në koleksionin tim janë ato që gjenerojnë një vlerë kaq të lartë ...". "… Por shumica dërrmuese janë brenda mundësive të shumicës së njerëzve, për sa kohë që çmimi i transportimit të artikujve nuk është i tepërt ». Ai gjithashtu jep një seri këshillash për ata që duan të fillojnë në këtë botë:

  • "Atje jane kane shume interes për të kushtuar para dhe kohë për t'i bërë ato të vlefshme.
  • "Është e rëndësishme të jetë selektiv; për të filluar me një qëllim për t'u përqëndruar.
  • «Pasi të arrini, mundeni vendosni nëse doni të zgjeroheni më tej ".

Aktualisht koleksioni është në vendin e tij të punës por planifikojnë ta tregojnë atë për publikun. Ai nuk e di kur akoma por do ta dijë. Çfarë dobie do të kishte të kishe kaq shumë bukuri nëse askush nuk mund ta shihte?

Mbresëlënës!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.