macOS 12.2 tani është i disponueshëm për të rregulluar problemet e Safari

macOS Monterey

Prej disa orësh, serverët e Apple kanë vënë në dispozicion versionin 12.2 për të gjithë përdoruesit e macOS Monterey, një përditësim dhe përfshin rregullime sigurie, ndaj nuk mund të thuhet se instalimi i tij rekomandohet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Ky përditësim i ri rregullon çështjen e sigurisë në lidhje me Safari folëm pak ditë më parë përveç një numri të madh vrimash më pak të rëndësishme, por gjithashtu përbënte rrezik për sigurinë e përdoruesve.

Për momentin përveç funksionit Universal Control, Apple nuk pritet të shtojë funksione të reja në përditësimet e ardhshme që ka programe për macOS Monterey.

Për momentin ky funksion i shumëpritur pritet të zgjasë edhe disa muaj, pasi informacionet e fundit zyrtare nga macOS në këtë drejtim tregojnë se nuk do të jetë deri në pranverën e këtij viti, kur funksioni të jetë gati.

Funksioni Universal Control ju lejon të përdorni një tastierë dhe maus të vetëm me pajisje të shumta Mac dhe iPad, një veçori që padyshim do të ndihmojë shumë njerëz të zvogëlojnë hapësirën e tyre të punës, veçanërisht në mesin e atyre përdoruesve që nuk kanë shumë hapësirë ​​në dispozicion.

Një Mac i përditësuar me versione më të vjetra si Big Sur ose Catalina do të gjejë gjithashtu një përditësim të ri në pritje për t'u shkarkuar, një përditësim që rregullon të njëjtin problem me Safari.

Së bashku me këtë përditësim të ri për macOS Monterey, përdoruesit e iPhone dhe iPad kanë në dispozicion edhe versionin 15.3, një version që rregullon gjithashtu të njëjtin problem Safari që u raportua pak ditë më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.