Tashmë ka disa raste të tentativave për spiunazh me AirTags

Kur filluan thashethemet disa vjet më parë se Apple kishte në mendje të lëshonte një gjurmues, mendimi im i parë ishte se ai mund të përdorej për të spiunuar fshehurazi njerëzit. Që të AirTags ato mund të keqpërdoren.

Dhe është e mundur që Apple ta ketë kuptuar këtë pasi i kishte gati për t'u lançuar, dhe e vonoi lançimin derisa të mund të prezantonte disa modifikime në iOS, dhe kështu ta bënte të pamundur gjetjen e një personi fshehurazi përmes një AirTag. Por me Android, çështja nuk zgjidhet...

kohët e fundit kemi komentuar se një bandë hajdutësh makinash të nivelit të lartë ishte zbuluar në SHBA dhe Kanada duke përdorur AirTags për të gjurmuar vendndodhjen e automjeteve që kishin zgjedhur të vidhet.

Dy raste në pak ditë

Javën e kaluar, një burrë nga Detroit gjeti një AirTag të fshehur në trupin e makinës së tij, a Ngarkuesin e Dodge. Pronari i mjetit u kthye në makinën e tij pasi bëri disa pazare dhe mori një mesazh në iPhone që e paralajmëronte se po gjurmohej nga një AirTag i panjohur. Spiuni kishte zhveshur një mbulesë kullimi nën kapuçin e Dodge dhe kishte vendosur gjurmuesin brenda.

Vetëm dje, faqja e lajmeve heise.de raportoi një rast tjetër të ngjashëm. Një grua me makinë në shtëpi mori papritur një paralajmërim në iPhone se ishte zbuluar një AirTag i panjohur. Pajisja më në fund ndodhej i fshehur në rrotën e përparme.

Apple është i vetëdijshëm për rreziqet që mund të paraqesë një AirTag nëse e fsheh atë në përpjekje për të kontrolluar vendndodhjen e një personi ose automjeti të caktuar pa pëlqimin e tyre, dhe ka zbatuar një sërë veçorish në iOS në mënyrë që kjo nuk mund të ndodhë.

Por ka ende disa "boshllëqe" për të mbushur. Nëse personi i "spiunuar" përdor a iPhone, si rastet e përmendura më sipër, do të paralajmëroheni nga çdo AirTag i panjohur pranë jush. Por aplikacioni përkatës Android, Tracker Detect, nuk ofron një zbulim të tillë automatik të sfondit, kështu që viktima mund të gjurmohet dhe të gjendet pa e ditur se po spiunohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)