Tastierat dhe Apple, evolucioni i saj

Evolucioni i tastierës Apple

Disa kohë më parë, në prag të XNUMX vjetorit, të kompjuterit të parë Mushama, kemi filluar të bëjmë një numërim mbrapa për të parë evolucionin e produkteve mollë, sot, ne kthehemi dhe flasim për tastierë.

El tastierë është një periferik që bashkon një sistem të organizuar të butonave ose çelësave (siç nënkupton vetë emri), i ngjashëm me ato të makinës së shkrimit, funksioni i të cilit është të na lejojë të fusim të dhëna në një kompjuter o pajisje dixhitale. Po, ne tashmë e dimë se ... por në Historia e Apple, çfarë tastierë a kane qene te rendesishme?

Tastierat e mollës të integruar, të rregullueshëm, të klonuar, USB, etj., të gjithë kanë një histori për të treguar, por në këtë postim do të trajtojmë ato që kanë menduar pak më shumë dhe ato që kanë përfaqësuar ndryshime të dukshme në dizajn, mbi të gjitha. Në rastin e USB, për shembull, si një fakt kurioz mund të zbulonim se ishte me paraqitjen e Apple iMac Ky standard u përcaktua, pasi seti përfshinte si një tastierë USB dhe miun si standard. Përveç kësaj, ajo kishte përparësinë ta bënte atë në mënyrë të pavarur nga hardware me të cilën ishte lidhur. Ndërsa ata e shpjegojnë përmes Wikipedia: “Standardi përcakton skankodet 16 bit që transmetohen përmes ndërfaqes. 0 deri 3 janë kodet e gabimeve të protokollit, përkatësisht të emërtuara NoEvent, ErrorRollOver, POSTFail, ErrorUndefined. 224 deri 231 janë të rezervuara për çelësat modifikues (LCtrl, LShift, LAlt, LGUI, RCtrl, RShift, RAlt, RGUI) »

Kështu që ne mund të nxjerrim në pah disa tastierë që shënoi Historia e Apple:

 • tastierë Mushama-1984. Ishte e para tastierë në të paturit e çelësit "komanda"
 • tastierë mollë E zgjatur-1990. Kjo tastierë Ajo përfaqëson kohën e mirë për shumë romantikë, me hapësirë ​​të bollshme midis çelësave që e bëri atë shumë të popullarizuar.
 • tastierë USB-1998 kjo tastierë ishte përfshirë në iMacs në vitin 1998 deri në vitin 2000.
 • Apple Pro / Apple-2000. kjo tastierëNë lindje, ai erdhi në një kuti të tejdukshme me çelësa të zinj. Pasi emri i tij u ndryshua në «Tastiera e mollës« ajo u lëshua vetëm në të bardhë.
 • tastierë Mollë-2007. Ai paraqitet në një bazë alumini dhe është i pari tastierë nga Mollë IIe për të hequr logon nga mollë të tastit komandues.

Përmes | Faq-MacPërmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   FaanB0oy dijo

  Ohhh ... Sa mirë që kopjoni në faqet e internetit të tjera !!!

  Jo seriozisht, ju keni ndryshuar 2 fjalë, por kjo nuk ju shpëton nga të qenit i krisur.

  >< http://www.faq-mac.com/noticias/34226/evolucion-diseno-apple-entre-1977-2008-teclados-ratones