Social Technologies padit Apple për përdorim jo të duhur të një marke tregtare

Apple paditi përsëri për përdorim jo të duhur të markës Memoji

Social Technologies, krijuesi i një aplikacioni për Android me të njëjtin emër që Apple ka përdorur për të përcaktuar avataret e saj të personalizuar, ata që tashmë njihen në mbarë botën si Memoji, ka ngritur një proces të dytë gjyqësor në lidhje me përdorimin e asaj marke. Padia e ngritur në Gjykatën e Qarkut Jugor të New York, akuzon Apple për përdorim jo të duhur të markës Memoji.

Padia e parë është ngritur në 2018 në Distriktin Verior të Kalifornisë bazuar në të njëjtin argument, Përdorimi i Apple nga një emër që nuk i përket si i vetmi.

Pretendimi bazohet në përdorimin e konceptit të markës tregtare

Sipas kërkesës, Apple po identifikon në mënyrë të gabuar dhe mashtruese Memoji si një markë tregtare. Konkretisht, Social Technologies pretendon se Apple ka përfshirë në faqen e saj të internetit, në mënyrë të rreme Memoji në listën e Markave të Apple.

Apple paditi për përdorim mashtrues të markës tregtare memoji

Kjo nënkupton, sipas paditësit, se Apple ka përvetësuar një markë dhe e reklamon atë në botën e jashtme si të vetën. Ajo që duhet të bësh është informoni se është një emër i pastër tregtar ose markë shërbimi, por jo një markë tregtare e regjistruar. Në fakt, më 17 qershor, Social Technologies shqyrtoi faqen e markave në pronësi të Apple dhe memoji nuk ishte renditur si një prej tyre. Sidoqoftë, pas ngritjes së padisë së parë, lista u azhurnua dhe tashmë përfshinte afatin e diskutueshëm.

Për të gjitha këto arsye, kërkohet që njohin Teknologjitë Sociale si e vetmja që zotëron markën tregtare në nivelin Federal. desde la prezantimi i iOS 12 kur flasim për MemojiNe mendojmë për Apple, kemi ardhur ta lidhim kompaninë me avatarët qesharakë. Ai gjithashtu kërkon që Apple të ndalojë përdorimin e markës tregtare ose ndonjë imitim të ngjashëm, dëmet ekonomike dhe pagimin e kostove të procesit dhe avokatëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)