Remote tjetër Siri mund të lejojë kontrollimin e pajisjeve të tjera duke i drejtuar ato

Telekomanda Siri 2021

Në vitet e fundit ne kemi verifikuar se si Apple TV është një pajisje dytësore për Apple, një pajisje që ka një cikël azhurnimi midis 3 dhe 4 vjet. Modeli i fundit Apple TV 4K, i cili u rinovua disa muaj më parë, prezantoi një telekomandë të re ai zëvendësoi Siri Remote të diskutueshme me një bllok prekjeje.

Pavarësisht nga fakti që Apple TV i ri ka dalë në treg vetëm për disa muaj, nëse marrim parasysh ciklin e tij të rinovimit, deri më 2024 më herët, le të mos presim një pajisje të re. Kjo e ardhshme Apple TV mund të përfshijë një telekomandë e re, një komandë që do t'ju lejojë të kontrolloni pajisjet e tjera nga distanca, thjesht duke i drejtuar ato.

Kjo do të ishte e mundur falë çipit Ultra Broadband që është tashmë i disponueshëm në iPhone 11, iPhone 12, Apple Watch Series 6, HomePod mini në fenerët e vendndodhjes AirTags. Ky lajm, i cili nuk është një thashethem, vjen nga patentën e fundit që Apple ka regjistruar në Zyrën e Patentave dhe Markave të Shteteve të Bashkuara.

Sipas kësaj patente, komanda e re që do të mbërrinte në gjeneratën e ardhshme të Apple TV e lejoi përdoruesin drejto një pajisje tjetër, të tilla si një televizion ose një stereo, për ta kontrolluar atë në distancë, sikur ta bëjmë atë direkt me kontrollin e vetë pajisjes.

E njëjta patentë gjithashtu flet për tiparet e lidhjes që mund të implementohen në një iPhone me të njëjtin çip dhe që aktualisht nuk ofron, siç është mundësia e shfaq një ndërfaqe të personalizuar dhe informacionet përkatëse të aksesorëve pa kërkuar që përdoruesi të ndërveprojë me pajisjen në çdo kohë.

Në këtë kuptim, duket se Apple tashmë po e përdor këtë funksionalitet të patate të skuqura Ultra Broadband për të përmirësoni ndërveprimet e Handoff midis iPhone dhe HomePod mini. Nëse doni të hidhni një vështrim në të gjithë përmbajtjen e kësaj patente të re, mund ta bëni përmes kësaj lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.