Tesla dëshiron që Apple të hyjë në industrinë e automjeteve

LONDONR, ANGLI - E Shtunë, 7 Qershor 2014: CEO dhe Arkitekti Kryesor i Produkteve Elon Musk lidh një Supercharger në një makinë me krahun e djathtë Model S në fillimin e Mbretërisë së Bashkuar të makinës elektrike Tesla Motors 'Model S në Crystal. (Foto nga David Rawcliffe / Propaganda)

LONDONR, ANGLI - E Shtunë, 7 Qershor 2014: CEO dhe Arkitekti Kryesor i Produkteve Elon Musk lidh një Supercharger në një makinë me krahun e djathtë Model S në fillimin e Mbretërisë së Bashkuar të makinës elektrike Tesla Motors 'Model S në Crystal. (Foto nga David Rawcliffe / Propaganda)

Ishte koha që supozimi të diskutohej përsëri Projekti Titan i Apple. Një projekt "mega sekret" që do të lidhej me mundësinë që ata nga Cupertino të qëndronin pas prodhimit të një makine elektrike që bën përdorimin e përparimet më të fundit teknologjike që vetë kompania po lançon.

Disa muaj më parë po flisnim për një lloj furgoni, gjoja i regjistruar në emër të Apple, i cili ishte plot me sensorë dhe po krehte zonat afër Cupertino. Tani ne kthehemi në sulm sepse koka e Tesla është kthyer për të nisur disa deklarata për të thënë më së paku "të irrituar".

Fakti është se gjatë prezantimit të rezultateve të tremujorit të fundit fiskal të Tesla Motors, një nga të pranishmit në ngjarje pyeti Kryeshefi Ekzekutiv, Elon MuskÇfarë mendonit për çështjen që Apple mund të qëndronte pas një projekti të makinave elektrike dhe që mund të hynte në këtë botë duke dëmtuar kompaninë tuaj.

makinë-mollë

Në këtë pyetje, Musk është përgjigjur se ai mendon të kundërtën. Ai mendon se do të ishte mjaft e arritur nëse Apple mund të hynte në botën e makinave elektrike dhe se më në fund përdorimi i tyre fillon të përhapet:

Unë me të vërtetë shpresoj që Apple të hyjë në industrinë e automjeteve. Do të ishte një gjë e mrekullueshme.

Më pas, i njëjti analist fillon një pyetje të re në të cilën ai vuri në dyshim mënyrat në të cilat është Apple punësimin e inxhinierëve të specializuar për atë projekt të supozuar. Thuhet se ata nga Cupertino po ofrojnë paga të shijshme në këmbim të ndaloni punën për Tesla dhe bashkohuni në radhët e Apple.

Sidoqoftë, përgjigjja e kreut të Tesla ka qenë se edhe pse është e vërtetë që Apple ka arritur të rekrutojë disa inxhinierë që kanë punuar për ta, ka qenë Tesla që ka punësuar më shumë inxhinierë nga Apple gjatë vitit të fundit. Me këtë deklaratë ai nuk ka dashur të thotë që të dy kompanitë janë në kundërshtim, për më tepër, ajo inkurajon Apple të hyjë në këtë sektor dhe të nisë makinën e saj elektrike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.