TestFlight për macOS tani ofrohet në Mac App Store

TestFlight

Ne mbartim disa vite, jo muaj, në lidhje me mundësinë që platforma TestFlight e disponueshme në iOS, ishte e disponueshme për Mac. Konfirmimi zyrtar i nisjes së TestFlight për macOS ndodhi në WWDC 2021. Që atëherë, Apple ka lançuar versione beta të ndryshme të këtij aplikacioni dhe për disa orë ai është tashmë i disponueshëm në Mac App Store.

TestFlight

Me TestFlight, përdoruesit mund të regjistrohen shkarkoni dhe instaloni versionet beta të aplikacioneve për iOS, watchOS, tvOS dhe tani edhe për macOS. Zhvilluesit mund të ftojnë deri në 10.000 testues beta për aplikacion, si dhe të ofrojnë mundësinë për të krijuar grupe për të testuar ndërtime të ndryshme njëkohësisht.

Në përshkrimin e aplikacionit, mund të lexojmë:

Me TestFlight, është e lehtë të testosh versionet beta të aplikacioneve macOS dhe të japësh komente të vlefshme për zhvilluesit përpara se të publikojnë aplikacionet e tyre në App Store. Testuesit marrin ftesa nga zhvilluesit përmes emailit ose lidhjes publike.

Kur testoni një aplikacion në beta, Apple mbledh raportet e gabimeve, informacionin e përdorimit dhe komentet që jepni dhe ia dërgon zhvilluesit. Zhvilluesi mund ta përdorë këtë informacion për të përmirësuar aplikacionin e tij dhe produktet e lidhura me të. Nga ana tjetër, Apple mund të përdorë raportet e gabimeve dhe informacionin e përdorimit për të përmirësuar produktet dhe shërbimet e saj.

Për udhëzime se si të instaloni, testoni dhe jepni komente dhe për më shumë detaje se si trajtohen të dhënat tuaja, shihni testflight.apple.com.

Integrimi i TestFlight në platformën e zhvilluesve të Apple u pa për herë të parë në fund të gushtitMegjithatë, kanë kaluar edhe më shumë se 2 muaj deri platforma është gati për të shkuar.

TestFligt është i disponueshëm për ju shkarkoni plotësisht falas përmes lidhjes vijuese.

TestFlight (Lidhja e AppStore)
TestFlightfalas

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)