Çfarë thashethemesh kemi sot në lidhje me MacBook Pro të ri 2016

makbook-pro-2

Ne jemi vërtet pranë prezantimit të mundshëm të MacBook Pro të ri 2016 dhe është se thashethemet që rrjedhën në internet gjatë këtij muaji gusht se po mbaron, na bëjnë të mendojmë se djemtë nga Cupertino po planifikojnë të lançojnë një MacBook Pro të rinovuar shumë shpejt. E vërteta është se ne jemi disa ditë larg nga konferenca kryesore e shtatorit ku iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus me siguri do të lansohen, por gjithashtu thashethemet më të fundit në internet tregojnë se Apple mund të përgatisë prezantimin e këtyre Mac-ve të reja. mbetet e gjithë kjo dhe ndërsa kjo ndodh ne do të shohim të gjitha thashethemet e këtij laptopi të ri të rrjedhur këto muajt e mëparshëm.

Varen e re dhe shasi e rinovuar

Me këto dy risi, Apple mund të bëjë një hap në drejtim të madhësisë së përgjithshme të vetë MacBook Pro 2016. Çështja e ndryshimit të lidhjes midis ekranit dhe asaj që ka qenë tastiera së bashku me pjesën tjetër të komponentëve që ndodhen nën të, supozon a kursimi i hapësirës në makinë, si dhe përmirësimi dhe zvogëlimi i kostos së vetë procesit të prodhimit të këtij komponenti të rëndësishëm që mban ekranin e MacBook dhe që ne e hapim dhe e mbyllim shumë herë në ditë. Kompania e ngarkuar për prodhimin e këtyre menteshave do të ishte Amfenoli, i cili aktualisht është përgjegjës për krijimin e tyre për MacBooks 12 inç.

Shasia është një tjetër nga ata që mund të preken në ndryshimet e MacBook Pro të ri, pasi thashethemet tregojnë se MacBook Por i ri do të shtonte përveç portës tipike të kufjeve 3,5 mm dhe katër porta USB Type C të përdorim si të duam. Ajo që ne vazhdojmë të shohim keq është se MagSafe nuk është vazhduar pasi ajo mund të shpëtojë ekipin në një moment specifik dhe është për të ardhur keq që nuk është në këto thashetheme të Mac të ri.

makbook-pro-2

Sensori më i madh i trackpad dhe gjurmëve të gishtave

Kur themi se shasia është përmirësuar është të nënvizojmë gjithashtu thashethemet që e thonë këtë MacBook Pro i ri do të shtojë një Trackpad më të madh ne set. Përveç kësaj, ai do të përdorë Motorin Taptic që e bën përdoruesin të marrë reagimet e një shtytjeje pa e shtrënguar në të vërtetë trackpad pasi nuk ka shtytje. Kjo i shtohet faktit që madhësia e saj do të rritet e bën këtë një pikë interesante për përdoruesit.

Sensori i gjurmëve të gishtave ka ekzistuar për një kohë të gjatë në MacBooks dhe ky mund të jetë rasti i përsosur për zbatimin e tij. Duhet të theksohet opsioni që përdoruesit që kanë një Apple Watch për të zhbllokuar MacBook do të kenë me macOS Sierra, por ata që nuk e kanë orën - së bashku me pjesën tjetër natyrisht - në dore mund të shijojnë diçka të ngjashme me atë që kemi në iPhone për t'i zhbllokuar ato, një vend për të vendosur gishtin dhe për të zhbllokuar Mac-in tuaj.

makbook-pro-1

Ekrani OLED

Kjo është pika kryesore në MacBook Pro të ri dhe ajo që po merr më shumë thashetheme këtë verë. Të jesh në gjendje të përdorësh disa funksione në varësi të aplikacionit që po përdorim në Mac përmes këtij shiriti të funksionit OLED, mund të jetë shumë interesante. Në fillim dhe duke folur personalisht nuk isha shumë i bindur që kjo mund të kryhej, por duke parë bindjen se kam parë një shasi MacBook Pro me fole për atë shirit OLED të mundshëm.

Të mendosh për një moment të kesh mundësinë e të jetë në gjendje të ketë shkurtore të funksioneve ose thjesht të jetë në gjendje të rregulloje një funksion në secilin aplikacion ose program të jetë më produktiv me të. Shpresojmë se kjo nuk e rrit shumë koston e kompjuterëve të rinj, por nuk ka asgjë të konfirmuar fare, kështu që duhet të presim ...

makbook-oled-1

Përfundime dhe më shumë

Ka vërtet shumë pika në të cilat nëse besoj se ky dizajn i ri me të gjitha këto risi është i mundur ta shohim atë gjatë këtij muaji shtator apo edhe disa javë më vonë, por është gjithashtu e vërtetë që Apple është një kompani që na ka treguar të ndjekë një ritëm mjaft të ngadaltë në lajmet e saj dhe po lëshon azhurnime dhe përmirësime pak nga pak, jo të gjitha menjëherë në një azhurnim. Në këtë rast, Apple mund të habisë dhe unë përfundova duke azhurnuar MacBook Pro me të gjitha këto thashetheme dhe gjithashtu me përmirësimet në procesor, RAM dhe hard disk tashmë të zakonshëm, por ne nuk duhet të tërhiqemi nga thashethemet dhe të jemi të kujdesshëm në mënyrë që të mos zhgënjehemi ditën kur ata na e tregoni.

Nga ana tjetër, çështja e çmimit është e rëndësishme pasi që të gjithë shpresojmë që Apple të mos e ngrejë çmimin e këtij MacBook Pro të ri pavarësisht nga të gjitha këto përmirësime dhe kjo është diçka që unë personalisht e kam të vështirë të realizoj. Apple dëshiron të fitojë para dhe padyshim që teknologjia e zbatuar në këto thashetheme kushton para, kështu që do të duhet të shohimnëse ata me të vërtetë janë në gjendje të mbajnë çmimin ose nëse nuk e rrisin shumë në krahasim me modelin aktual.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.