"Head Pointer" është zbuluar në betën e re të Catalina: kursori ndjek sytë tuaj

 

Treguesi i kokës Versionet beta të sistemeve operative të Apple shkojnë shumë mirë për të zbuluar funksione të reja që përfshin kompania, të cilat mund të testohen para prezantimit të tyre zyrtar. Dje u hap një beta e re e Catalina, dhe disa orë më vonë një përdorues tashmë postoi një veçori të re në Twitter.

Bëhet fjalë për lëvizjen e kursorit me sytë tuaj, pa prekur miun ose trackpad. Pavarësisht nga përparimi i madh që paraqet kjo për njerëzit me vështirësi fizike për të përdorur një tastierë ose një mi, ai mund të jetë një funksion kurioz që mund të jetë i dobishëm në situata të caktuara që ju pengojnë të prekni Mac-in, të tilla si në një laborator, për shembull .

Dje Apple na befasoi duke lëshuar beta të reja të sistemeve të saj operative, përfshirë beta e parë e macOS Catalina 10.15.4. Menjëherë pasi ishte në dispozicion për zhvilluesit e kompanisë, një testues beta gjeti një tipar të ri kurioz të quajtur "Head Pointer".

Guilherme Rambo publikoni në llogarinë tuaj në Twitter se si funksionon kjo veçori e re implementuar në mundësinë e përdorimit të Mac-ve. Me «Head Pointer» ju mund të kontrolloni kursorin me lëvizjet e syve tuaj, pa nevojën e një miu ose trackpad.

Funksioni ka disa cilësime që mund të rregullohen, siç janë mënyra e lëvizjes së kursorit dhe shpejtësia e treguesit. Ju gjithashtu mund të zgjidhni nga cila aparat fotografik funksionon ky funksion, qoftë nga ai i paracaktuar apo i jashtëm. Kjo karakteristikë mund të aktivizohet gjithmonë, ose të bëhet sipas dëshirës nga tastiera.

Apple ka qenë gjithmonë shumë e kujdesshme në lidhje me mënyrën se si pajisjet e saj ndërveprojnë me përdoruesit. Gjithmonë jeni duke kërkuar mënyra të reja për ta bërë më të lehtë përdorimin e kompjuterëve tuaj si iPhone, iPad dhe Apple Watch. Kjo është një provë e re e saj. Ka situata në të cilat për arsye të ndryshme nuk mund të prekni miun ose panelin e punës dhe ky funksion është i sigurt se do t'ju vijë në ndihmë. Së shpejti për të gjithë në versionin përfundimtar të macOS Catalina 10.15.4.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.