Tremujori i fundit i vitit 2017 do të kishte qenë më i miri në historinë e Apple për sa i përket shitjeve

Rezultatet financiare-mollë Prezantimi i rezultateve të Apple nuk përkon me vitin kalendarik. Për kompaninë, tremujori i parë fiskal është i fundit i vitit kalendarik, ku, nga ana tjetër, prodhohen shitjet më të larta të vitit, duke përfituar nga tërheqja e fushatës së Krishtlindjes.

Apple planifikon të shpallë rezultatet e tremujorit të fundit, domethënë, midis 1 tetorit dhe 30 dhjetorit, të enjten e ardhshme në 13:30 pasdite. Koha e Paqësorit. Sipas analistëve, mund të jetë tremujori më i mirë i Apple, duke tejkaluar të njëjtën periudhë të vitit të kaluar me 7.1% të shitjeve. 

Në vitin e kaluar, Apple arriti të arrijë një xhiro prej 78.400 miliardë. LAnalistët e Wall Street parashikojnë të ardhura për kompaninë prej 87.000 miliardë dollarësh dhe fitimet për aksion prej 3.83 $.

Faktorët kryesorë për të identifikuar këtë vëllim faturimi kanë të bëjnë me sa vijon:

  • Shitja e iPhone: Ne nuk kemi shifra zyrtare të shitjeve për iPhone X dhe as për iPhone 8 në të gjitha kategoritë e tij. Analistët kanë shikuar shifrat e shitjeve të ofruara nga tregtarët me shumicë, dhe në rritjen e çmimit të iPhone, veçanërisht në rastin e iPhone X.
  • Një përmirësim pritet gjithashtu në pasqyrën e të ardhurave të Bankës së Shqipërisë shërbimet e ofruara nga Apple. Gjatë gjithë vitit 2017, kompania kishte një xhiro prej 30.000 milion midis App Store, Apple Music, iCloud dhe iTunes. Ai pritet të tejkalojë shifrën e të ardhurave të tremujorit paraardhës, e cila është në 7.100 milion.
  • Më në fund, ne gjejmë fillimin e tregut të iMac Pro, në të cilën rezervimet dhe shitjet e firmave po vlerësohen. Shtë e vërtetë që nuk është një ekip me shifra të mëdha shitjesh, për shkak të tregut që synon. Sidoqoftë, vlera minimale e pajisjeve është ekuivalente me 3 ose 4 Mac me rreze të mesme.

Ne do të shohim nëse parashikimet janë përmbushur, në mbrëmjen e vonë nga e enjtja në të premte, koha spanjolle, kur CFO e Apple, Luca Maestri, paraqet rezultatet e marra nga kompania.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.