TSMC është gati të bëjë patate të skuqura 3nm për Apple

TSMC

Kjo është pa ndërprerje. Teknologjia përparon në mënyrë të pashmangshme, dhe ajo që sot është e ardhmja bëhet e vërtetë, nesër është tashmë e vjetër, dhe pasnesër, e vjetëruar. Ne jemi ende duke lëpirë veten me 1nm M5, prodhimi i patate të skuqura 4nm do të fillojë së shpejti, dhe TSMC tashmë po përgatit linjat e saj të prodhimit për de 3 nm.

Dhe më e mira e çështjes, është se duket se Apple tashmë ka blerë prodhimin fillestar të këtyre procesorëve 3 nm. Më shumë dru zjarri për trenin e Silici i mollës, patjetër.

DigiTimes sapo postoi një raportojnë ku shpjegon se furnizuesi i përpunuesve të Apple, TSMC, po përgatitet të prodhojë patate të skuqura të dizajnuara në 3 nm në gjysmën e dytë të vitit 2022 dhe në muajt e ardhshëm, prodhimi i patate të skuqura me shtresa 4 nm do të fillojë tashmë. Një mizori.

Apple më parë kishte rezervuar TSMC prodhimin fillestar të Patate të skuqura 4nm për Mac-et e ardhshëm dhe së fundmi urdhëroi TSMC të fillojë prodhimin e çipit A15 për iPhone 13 të ardhshëm, bazuar në një proces të përmirësuar 5nm.

Raporti i sotëm përshkruan një plan afatgjatë për TSMC, duke deklaruar se procesi i ri i Patate të skuqura 3nm Ai do të ofrojë një rritje të performancës 15% së bashku me 30% efikasitet të përmirësuar të energjisë mbi teknologjinë aktuale 5nm dhe do të shkojë në prodhim masiv deri në fund të vitit të ardhshëm.

TSMC ka deklaruar se teknologjia e saj 3nm do të jetë më e përparuara në botë për sa i përket procesorëve. Siguron që do të fillojë prodhimin masiv në Zvicër gjysma e dytë e vitit 2022. Duke u bazuar në arkitekturën e provuar të tranzitorit FinFET për performancën më të mirë, efikasitetin e energjisë dhe efektivitetin e kostos, patate të skuqura të reja N3 do të ofrojnë deri në 15% fitim shpejtësie ose do të konsumojnë deri në 30% më pak energji sesa N5-të aktuale dhe do të sigurojnë deri në 70% % fitim i densitetit logjik.

Padyshim që do të shohim procesorë të tillë në Macs, iPhones y iPads të disa viteve të ardhshme. Siç e thashë në fillim, kjo është pa ndërprerje. dhe për fat të mirë, përdoruesit do të jenë përfituesit më të mirë, me pajisje gjithnjë e më të fuqishme dhe efikase.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.