TSMC do të furnizojë patate të skuqura prej 3 nm Apple Silicon në 2022

Kjo është pa ndërprerje. Nëse aktualisht po përdorim çipa 7 nanometër në pajisjet tona dhe procesorët 5 nm fillojnë të shfaqen në treg, ka tashmë prodhues që po testojnë patate të skuqura të reja, madje edhe më të vogla 3 nm.

Dhe kjo përparim nuk është thjesht për të zvogëluar madhësinë e procesorit. Kjo nënkupton performancë më të lartë dhe efikasitet më të madh të energjisë. Më shumë kapacitet të proces me më pak konsum po ato janë të rëndësishme, veçanërisht për ato pajisje që punojnë me bateri. Kështu që në vitin 2022 do t'i shohim në të ardhmen iPhone, iPad dhe MacBooks Silicon

Prodhuesi i çipave TSMC është afër përfundimit të dizajnimit të procesit të prodhimit për patate të skuqura të reja 3 nanometër. Me siguri do të jetë në gjendje të fillojë prodhimi në shkallë të vogël në 2021, dhe nëse gjithçka shkon sipas planit, do të ishte gati për prodhim masiv deri në 2022.

TMSC prodhon procesorë me arkitekturë ARM. Në fakt, ai është një nga prodhuesit kryesorë të procesorëve aktualë Apple ARM, dhe një nga ata që e bën procesorin. A12Z Bionic, më i përparuari në historinë e Apple.

Një raport i botuar këtë javë nga MyDrivers deklaron se një menaxher i TMSC ka rrjedhur para se të përfundojë kete vit, kompania juaj do të shpall publikisht procesorin e saj të ri 3 nanometër.

Tha menaxheri pohon se ky procesor i ardhshëm, në krahasim me ata aktualë prej 5 nm, do të ketë një dendësi tranzitor 15% më e lartë, një rritje e performancës midis a 10 dhe 15%, dhe kursimet e konsumit të energjisë midis 20 dhe 25%.

Marrëdhënia midis TSMC dhe Apple është e shkëlqyeshme. Shtë një nga prodhuesit kryesorë të procesorëve ARM të Apple që përfshijnë iPhone, iPad dhe Apple TV. Ai gjithashtu do të jetë i ngarkuar me prodhimin e përpunuesve të rinj ARM që do të montojnë Mac-et e ardhshëm. Silici i mollës. Pra, ka shumë të ngjarë që procesorët e parë 3nm të dalin nga zinxhiri TMSC të kenë të shtypur ekranin manzanita.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.