tvOS 14 ende nuk mund të luajë YouTube në 4K

tvOS 14 4K

Të rralla të rralla. Pas mijëra versionesh beta dhe mijëra testeve, firmware-et e reja të Apple më në fund lëshohen dhe zbulohen disa mete. Duket se disa aplikacione vendase janë rivendosur në iOS 14 dhe iPadOS 14, dhe tani disa përdorues të Apple TV Ata e kanë kuptuar që kompania premtoi të luante video në 4K (natyrisht në pajisjet 4K), dhe duket se për momentin asgjë fare.

Këto ankesa janë përqendruar në YouTube, i cili mund të luajë maksimumi video 1080p, siç ishte rasti para azhurnimit. Le të thyejmë një shtizë në favor të Apple dhe mbase do të duhet të presim për një version të ri të aplikacionit. Gjëja e çuditshme është se në disa beta të iOS 14 po ata ishin në gjendje të luanin video 4K në YouTube. Çfarë u tha: e rrallë, e rrallë.

Një nga tiparet e tvOS 14 të konfirmuar nga vetë Apple ishte mbështetja për video 4K për herë të parë, por disa përdorues kanë qenë u ankua në forume të ndryshme dhe media sociale që përmbajtja video 4K nuk është e disponueshme pas azhurnimit të pajisjeve Apple TV 4K në tvOS 14 të mërkurën e kaluar.

Nëse zgjidhet një video 4K në një TV Apple 4K të azhurnuar në tvOS 14 më së shumti, ju lejon ta luani me një rezolucion prej 1080p, e njëjta cilësi e rishikimit që ishte më parë e disponueshme me tvOS 13.

Uebfaqja Apple TV 4K e Apple vazhdon të thotë se mbështetja 4K për videot në YouTube është një tipar që supozohet të përfshihet në tvOS 14, por duket se në momentin e së vërtetës nuk është e mundur të luhen video të YouTube në 4K. Të paktën tani për tani.

Gabim i Apple, apo YouTube?

YouTube 4K

Apple e bën atë shumë të qartë në faqen e saj Apple TV. YouTube në 4K.

Ne nuk e dimë nëse gabimi është nga Apple ose YouTube, por ka pasur shumë përdorues të bezdisshëm të Apple TV që ankohen në rrjete. Disa përdorues kanë thënë që rishikimi 4K po funksiononte siç pritej me YouTube gjatë disa prej versioneve beta, por luajtja nuk ishte aspak e qetë, kështu që ndoshta ka të meta që duhet të korrigjohen.

YouTube mund të ketë nevojë të lëshojë një azhornimi të aplikacionit në mënyrë që tema të funksionojë ashtu siç duhet. Vetëm dje, një llogari e TeamYouTube vuri në dukje se rezolucioni 4K i YouTube nuk mund të dorëzohet në Apple TV 4K sepse nuk mbështet VP9. Për momentin nuk dihet asgjë tjetër. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.