Ata gjejnë disa dobësi në Safari brenda ngjarjes së hackerit Pwn2Own

Ky vit shënon 10 vjetorin e ngjarjes që po mbahet në Vancouver, dhe këtë herë të pranishmit e Pwn2Own kanë rizbuluar një cenueshmëri në macOS Sierra por jo direkt nga sistemi, por përkundrazi duke hyrë në të nga shfletuesi Safari. Në këtë ngjarje, është e zakonshme që të shfaqen mete, përmes të cilave hakerat mund të futen vjedhurazi në sistem dhe padyshim që Touch Bar-i i ri Apple MacBook Pro nuk ka qenë pa kollitjen e tij të veçantë, duke e bërë të qartë se nuk ka asnjë kompjuter në botë të aftë t’i rezistojnë sulmeve kibernetike.

Padyshim që nga kjo nuk do të kuptojmë që Apple Macs tani janë më të prekshëm se më parë, thjesht që madje dhe duke pasur një rezistencë të fuqishme ndaj sulmeve të jashtme, ekziston gjithmonë një vrimë e vogël përmes së cilës mund të depërtosh në sistem dhe në këtë rast ka qenë falë shfletuesit të tij, Safari, që lejon sulmuesin të fitojë qasje të plotë në kompjuter.

Nga ana tjetër, duhet të bëhet e qartë se ata nuk janë përqendruar ekskluzivisht në macOS dhe dështimet e tij, Shkelje të sigurisë janë gjetur gjithashtu në pjesën tjetër të sistemeve operative përmes softverit të tij, të tilla si Adobe, Microsoft, Linux dhe Ubuntu.

Në këtë ngjarje, të gjitha llojet e dështimeve kërkohen për të hyrë në sistem dhe më pas e ndajnë atë me "të prekurit" në mënyrë që ata të mund të zgjidhin problemin sa më shpejt të jetë e mundur dhe në këtë rast problemin e Safari për macOS ajo ka përfituar zbuluesit e saj me 35.000 dollarë. Ekzistojnë disa hakera dhe skuadra që janë dhënë për hyrjen në kompjuter, në rastin e ekipit që ka fituar qasje MacBook Pro Touch Bar 2016 (Samuel Gross dhe Niklas Baumstark) mori 28.000 dollarë. Shpresojmë që të gjitha kompanitë të marrin parasysh këto gabime dhe të rregullojnë shkeljet e sigurisë sa më shpejt të jetë e mundur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.