Udhëzuesi themelor Siri në MacOS Sierra: Aktivizoni, Thirrni dhe Modifikoni Cilësimet

Beta e dytë publike macOS Sierra është tani në dispozicion

Pasditen e djeshme MacOS Sierra mbërriti në të gjithë kompjuterët dhe kompjuterët tanë Apple. Sigurisht, për sa kohë që ato janë në përputhje me versionin e fundit. Ky azhurnim nuk ka shumë lajme, por ato që sjell janë shumë interesante. Unë nuk do t'ju shqetësoj me të, do të jem më i drejtpërdrejtë dhe do të shpjegoj atë që na intereson sot: Siri, risia më e pritur dhe e rëndësishme e Sierra-s.

Si mund ta aktivizojmë? Çfarë mund të bëjë për ne dhe cila është shkurtesa e shpejtë e paracaktuar? A mund të modifikohen disa nga aspektet e tij? Le ta shohim më tej. Mirë Siri ka ardhur në Macs për të qëndruar, dhe më shumë pas pushtimit të përdoruesve në iOS. Ky është një udhëzues i shpejtë për përdoruesit më themelorë që kërkojnë mjet të shpejtë dhe nuk duan të humbin kohë duke gërmuar shumë thellë, ose për ata që janë të dyshimtë ose kurioz për asistentin virtual në sistemet desktop.

Kështu funksionon Siri në Mac

Sapo të azhurnoni pajisjet tuaja, do të vini re se një banderolë Siri shfaqet ndërsa e konfiguroni. Dëshironi të aktivizoni asistentin virtual? Po ose jo, ky është vendimi juaj. Duke marrë parasysh avantazhet dhe disavantazhet e saj të pakta, unë vendos për një po të fortë. Çfarë mund të humbas? Asgjë, por përkundrazi ka shumë për të fituar. Dhe nga mënyra se si e provoj, e cila është ajo që më intereson.

Ne menjëherë do të vërejmë ikonën në bankën e të akuzuarve, pranë Launcher. Logjikisht ju mund të ndryshoni pozicionin e saj ose edhe ta hiqni atë. Vetëm duke shtypur ju do të keni thirrur Siri dhe ajo do t'ju vijë në ndihmë. Cilat janë dëshirat tuaja, mjeshtër? A mund të porosis vetëm tre? Jo, pyet sa të duash. Siri është këtu për ta bërë jetën tuaj më të lehtë dhe nuk do të largohet pas tre kërkesave ose në mesnatë, nëse nuk vendosni ta çaktivizoni atë. Në atë rast ju thjesht duhet të hyni Cilësimet> Siri. Kontrolloni kutinë për të aktivizuar ose çaktivizuar. Ju gjithashtu keni shumë cilësime të tjera për të cilat do të flas më poshtë.

Ju mund të aktivizoni Siri nga ikona e dokut ose menyja e aplikacioneve, nga një ikonë opsionale në menunë (shiriti i sipërm i Mac) ose nga një shkurtore e personalizueshme. Ka disa mundësi për të zgjedhur. Parazgjedhja është të shtypni komandën dhe shiritin hapësinor në të njëjtën kohë. Kështu që Siri do të shfaqet në të djathtë të ekranit në dritaren tuaj dhe do të dëgjojë pyetjen ose kërkesën tonë. Shërbimi i tij është i ngjashëm me atë të iOS. Mbetet të shihet nëse pak nga pak i japin asaj më shumë funksione dhe përdorin më mirë aplikacionet e palëve të treta.

Cilësimet dhe Siri për pëlqimin tuaj. Çfarë mund të modifikoni?

Siç e kam thënë tashmë, asistenti virtual është opsional. Nëse dëshironi, e aktivizoni dhe nëse jo, jo. Pastaj mund të vendosni nëse dëshironi të shihni ikonën e aplikacionit në bankën e të akuzuarve ose në Menu ose të dyja. Dhe çfarë lloj komande dhe shkurtore çelësash dëshironi ta aktivizoni atë pa përdorur miun ose trackpad. Nga i njëjti seksion Cilësimet ju mund të vendosni zërin femër ose mashkull. Sigurisht që gjuha dhe aspektet e tjera. Shtë e njëjtë me atë që kemi në Siri, por në një mjedis krejtësisht të ri.

Kërkojini që t'ju tregojë fotot e diçkaje specifike që keni në kompjuterin tuaj ose që kërkoni në internet. Dërgoni një mesazh ose bëni një telefonatë në FaceTime. Rezultatet e futbollit ose kulturës së përgjithshme. Moti: "Siri, a do të bjerë shi sot?" E dini, e zakonshme.

sinqerisht, Unë nuk mendoj se asistenti virtual do të përdorë shumë në Mac. Unë madje nuk e bëj atë në iPad ose iPhone, përveç ngjarjeve, përkujtuesve dhe atyre llojeve të detyrave. Por ka nga ata që thonë se Siri ka shumë më shumë kuptim dhe përdorim në Mac sesa në pajisjet mobile, kështu që do të duhet të jeni të kujdesshëm dhe të shihni se si sillet. Mund të ndryshojë vërtet përvojën e përdoruesit. Të paktën Microsoft nuk do të jetë në gjendje të mburret se ka një asistent dhe Apple jo. Krahasimet midis të dyve do të dalin së shpejti dhe ne do ta raportojmë atë.

A e keni azhurnuar Mac-in tuaj akoma? E keni provuar Siri-n? Na tregoni për përvojën tuaj me asistentin virtual.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.