Quip, një editor tjetër teksti për Mac që duhet ta provoni


https://quip.wistia.com/medias/le694qohcq
Shumë herë, bashkëpunimi si ekip nuk është i lehtë, madje edhe mbajtja e shënimeve nga vetja mund të jetë e komplikuar, pasi që edhe pse Apple me aplikacionin e shënimeve apo edhe me TextEdit (përveç mjeteve të automatizimit të zyrës), ajo përpiqet të lehtësojë detyrat, të vërtetën është se kjo nuk është gjithmonë rasti, pasi shumë herë funksionet e nevojshme mungojnë, ose ndoshta këto aplikacione nuk duhet të jenë aq intuitive sa duhet.

Nëse e keni vërejtur që kjo ju ndodh edhe në Mac tuaj, Quip është një mjet që duhet të provoni, që mund ta përdorni falas dhe që mund të jetë një luks kur bëhet fjalë për marrjen e shënimeve, apo edhe për të rënë dakord me ekipin tuaj të punës dhe për të kryer detyra të shkëlqyera.

Discover Quip, mjeti perfekt dhe falas për të mbajtur shënime dhe për të punuar si ekip

Siç e përmendëm, Quip është më shumë se një redaktues teksti, pasi që edhe pse është ideja kryesore e aplikacionit, ai gjithashtu përfshin një mori funksionesh që mund të jenë shumë të dobishme për ju në kohën e punës.

Së pari, kur e shkarkoni, e cila në këtë rast është në dispozicion falas (ato ofrojnë përmirësime në versionin e paguar) në Mac App Store, do t'ju kërkojë të regjistroheni, pasi që në këtë mënyrë mundeni hyni në krijimet tuaja nga çdo kompjuter ose sistemi operativ, madje edhe nga faqja e tij e internetit nëse dëshironi. Nëse është hera e parë që e përdorni, gjithashtu asistenti ai do t'ju bëjë një seri pyetjesh, të jeni në gjendje të përshtateni me mjedisin tuaj sa më shumë që të jetë e mundur, dhe kjo do t'ju japë mundësinë që, në listën tuaj të parë, të shtoni miqtë ose kolegët tuaj, në mënyrë që ata të mund të shohin përparimin dhe të redaktojnë nëse dëshirojnë.

Pas kësaj, ju do të jeni në gjendje të krijoni dokumentin tuaj të parë dhe do ta shihni se, edhe pse nuk po flasim as për tekst të thjeshtë, jo shumë opsione në nivelin e dizajnit, por nuk është diçka që ju duhet t'i jepni rëndësi, sepse dizajni është mjaft i qartë në vetvete, dhe nëse dëshironi mund ta organizoni tekstin me tituj, citate, copa kodi ose çfarë të doni.

Quip: redaktues teksti

Por pa dyshim gjëja më interesante për Quip është menuja insert, në të cilën mund të hyni thjesht duke shtypur "@" në tastierë. Dhe është se, redaktori i Quip ka shumë shtesa që mund të shtohen, të dy palët e tyre dhe të tretët, dhe gjithnjë e më shumë po shfaqen, diçka që është padyshim më interesante. Shumë prej tyre janë bashkëpunim ekipor, siç janë sondazhet, por ka edhe mjete që mund të jenë shumë të dobishme edhe nëse nuk i përdorni si ekip, pasi që për shembull mund të krijoni diagrame të thjeshta, ose shirita përparimi për të shprehur hapat që duhet të ndiqni , çfarë mund të jetë shumë i dobishëm dhe vizual kur mbani shënime, ndër kontekste të tjera.

Përveç kësaj, të gjitha shtesat janë të lehta për t'u redaktuar, pasi që mundeni, për shembull, modifikoni ngjyrën e tyre, dhe natyrisht tekstin dhe funksionet e tij, në një mënyrë shumë të thjeshtë. Dhe, sikur të mos mjaftonte kjo, Quip është i hapur për zhvilluesit, kështu që përveç të gjitha lajmeve që ato përfshijnë në mënyrë periodike, duhet shtuar gjithashtu se ka të ngjarë që, pak nga pak, do të shtohen lajme interesante në aplikim.

Vendos menunë e futjes

Sikur të mos mjaftonte e gjithë kjo, gjithashtu në anën e majtë do të gjeni shumë seksione me të cilat mund të organizoheni më mirë, të tilla si detyrat, ose dosjet dhe listat e ndryshme, përveç të gjitha funksioneve të bashkëpunimit, të cilat gjithashtu mund të jenë shumë interesante, siç janë njoftimet nga ekipi juaj.

Përfundimet e fundit

Sipas mendimit tim, edhe pse ka shumë mjete të ngjashme, unë personalisht kjo është dukur një nga më interesantet, pasi është falas (megjithëse ka edhe plane pagese) dhe, mbi të gjitha sepse komunikon me shërbime të tjera të palëve të treta, dhe ofron shtesa që askush nuk i ofron. Nëse jeni të interesuar, mund të merrni më shumë informacion në lidhje me të në kjo lidhje, dhe mund ta shkarkoni nga Mac App Store nga këtu:

Mendimi i redaktorit

Druaj për Mac
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
 • 80%

 • Druaj për Mac
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • pajtueshmëri
  Redaktori: 100%
 • Lehtësia e përdorimit
  Redaktori: 85%
 • dobi
  Redaktori: 95%
 • çmim
  Redaktori: 75%

rekuizitë

 • pajtueshmëri
 • Opsione bashkëpunimi dhe shtesa për të shtuar
 • Dizajni dhe shkathtësia

Contras

 • Nuk lejon përdorimin e Markdown
 • Detyrat si shtimi i një imazhi mund të jenë më të lehta

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.