Valët e "mashtrimit" në email vazhdojnë

Një email i rremë nga Apple do të përpiqet të vjedhë të dhënat tuaja personale

Ne kemi biseduar tashmë për këtë në raste të mëparshme, por është e rëndësishme të kujtojmë kohë pas kohe se çfarë duhet të bëjmë në rast se marrim një email të nënshkruar nga një "Apple i supozuar" se ajo që dëshiron është që ne të shtypim një lidhje te zgjidhni një problem sigurie duke ndryshuar fjalëkalimin, duke paguar për një aplikacion ose dështim të iCloud.

Me këtë rast përsëri disa email në kutinë time Ata më kujtojnë përsëri se mashtrimi (vjedhja e identitetit) është rendi i ditës dhe ne nuk mund të ndihmojmë por të paralajmërojmë të gjithë miqtë, të njohurit dhe të afërmit tanë, të jenë të kujdesshëm kur hapni një email që vjen nga Apple, Google ose ndonjë faqe tjetër me një lidhje në përshkrimin e tij në të cilin ata na kërkojnë të plotësojmë një formular ose të paguajmë për diçka që nuk mbajmë mend se e kemi blerë.

Në këtë rast është një postë e pretenduar e mollës në të cilën ata më kërkojnë të ndryshoj fjalëkalimin e llogarisë time, ka shumë detaje që tregojnë se ky është një rast i qartë i mashtrimit, të tilla si adresa e emailit e dërguesit ose edhe disa gabime, por disa mund ta besojnë vërtet nëse nuk e vërejnë ose nuk janë të njohur me këtë lloj emaili të rremë në llogaritë e tyre të postës elektronike. Importantshtë e rëndësishme të hapni këtë lloj emaili në Mac, kështu që ne mund të shohim gjithçka më qartë dhe mbi të gjitha të mos ngutemi për të ndryshuar fjalëkalimin ose për të paguar atë faturë nëse ata kërkojnë të paguajnë diçka.

Çfarë mund të bëjmë në këto raste?

Përveç që nuk jep asnjë informacion në lidhje me llogarinë tonë ose të ngjashme, ne mund t'i raportojmë këto email tek Apple. Në këtë rast, ajo që bëra është të kërkoj llogari të postës elektronike Apple dhe të dërgoj email nga phishing tek Apple, për këtë ju duhet të përdorni këto dy llogari:

  • Nëse merrni një email që duket të jetë nga Apple dhe dyshoni se është një përpjekje mashtrimi, dërgojeni atë te reportphishing@apple.com.
  • Për të raportuar postë të bezdisshme ose email tjetër të dyshimtë që keni marrë në kutinë tuaj të iCloud.com, me.com ose mac.com, dërgojeni atë te abuzim@icloud.com.
  • Për të raportuar postë të bezdisshme ose email tjetër të dyshimtë që keni marrë përmes iMessage, prekni Spam poshtë tij.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.