Si ta vendosni iPhone në modalitetin DFU

mënyrë shërimi

Vendosni iPhone në modalitetin DFU Është hapi i parë që të mund të rikuperojmë një pajisje që nuk fillon siç duhet, kur duam ta rivendosim, nëse kemi harruar kodin e kyçjes, nëse iPhone është i çaktivizuar...

Para se të aktivizoni këtë mënyrë, këshillohet të dini çfarë është modaliteti DFU, çfarë do të thotë dhe çfarë mund të bëjmë me të.

Çfarë është modaliteti DFU

DFU do të thotë Device Firmware Update mode, është një gjendje ku mund të vendosim një iPhone në iPad për të punuar përsëri.

Funksionimi i tij është i ngjashëm me mënyrën e rikuperimit të Mac ose BIOS në PC, megjithatë, për të bashkëvepruar me të, është e nevojshme të përdorni aplikacionin iTunes ose Finder.

Ky modalitet ofron akses në sistem në një modalitet të privilegjuar për sa i përket lejeve, kjo është arsyeja pse përdoret zakonisht për të thyer pajisjet.

Ne mund të aktivizojmë modalitetin DFU në iPhone ose iPad pa u prekur sistemi në çdo kohë. Ky modalitet përdoret zakonisht për të rivendosur pajisjen kur ajo nuk fillon siç duhet, kur kemi harruar kodin e zhbllokimit...

Çfarë na nevojitet për të bashkëvepruar me iPhone në modalitetin DFU

Pas aktivizimit të modalitetit DFU, duhet të instalojmë aplikacionin iTunes në një PC Windows ose Mac me macOS 10.14 ose më të ulët. Nëse kompjuteri me të cilin jeni lidhur ka macOS 10.15 ose më të lartë, ne do të përdorim Finder.

Apple hoqi iTunes me lëshimin e macOS 10.15 Catalina, duke lëvizur funksionalitetin e iTunes në Finder. Kur lidhni iPhone me Finder-in, Finder do të shfaqet në kolonën e majtë.

Çfarë duhet të bëni përpara se të aktivizoni modalitetin DFU

Nëse pajisja jonë ndizet dhe na lejon të ndërveprojmë me të, përpara se të hyjmë në modalitetin e rikuperimit për të rivendosur pajisjen, ne duhet të bëjmë një kopje rezervë të gjithë përmbajtjes që është brenda.

Të dhënat e agjendës, kontakteve, kalendarit e të tjera nuk kanë nevojë të eksportohen në ndonjë platformë tjetër për të krijuar një kopje, thjesht duhet të aktivizojmë iCloud. Me hapësirën prej 5 GB që na ofron, është më se e mjaftueshme për të ruajtur këtë lloj të dhënash.

Megjithatë, me vetëm 5 GB hapësirë, nuk kemi hapësirë për të ruajtur të gjitha fotografitë dhe imazhet që kemi bërë me pajisjen tonë.

Në këtë rast, zgjidhja më e thjeshtë kalon lidhni iPhone me kompjuterin dhe bëni një kopje rezervë nëpërmjet iTunes ose Finder (duke filluar me macOS 10.15). Pasi të kemi restauruar pajisjen, ne mund të rivendosim kopjen.

Megjithatë, duke e rezervuar dhe rivendosur më vonë, mund të tërheqë problemet e performancës është paraqitur pajisja.

Nëse kemi një kompjuter Windows, ne mund të lidhim iPhone me kompjuterin, të aksesojmë njësitë që krijohen dhe të kopjojmë të gjitha imazhet dhe videot që janë në drejtori.

nxirrni të gjitha imazhet dhe videot e ruajtura në një iPhone ose iPad nga një Mac duke përdorur aplikacionin Photos pasi është metoda më e lehtë dhe më e shpejtë.

Një tjetër mundësi, nëse numri i fotove dhe videove që kemi ruajtur eshte shume e vogel, përdorimi airdop, për sa kohë që të dyja pajisjet janë të pajtueshme.

Si ta vendosni iPhone në modalitetin DFU

Ndryshe nga procesi për formatoni një iPhone ka vetëm një Metoda për të vendosur iPhone në modalitetin DFU.

Gjëja e parë që duhet të bëjmë për të aktivizuar modalitetin DFU në iPhone është fikeni plotësisht dhe prisni disa sekonda.

Si të çaktivizoni iPhone 8, iPhone X ose më të ri dhe iPhone SE të gjeneratës së dytë:

Fikni iPhone 8, iPhone X ose më të ri dhe iPhone SE të gjeneratës së dytë:

Ne shtypim butoni i uljes së volumit dhe butoni i fikjes së ekranit derisa në ekran të shfaqet një rrëshqitës për të fikur pajisjen.

Si të fikni iPhone 7 / iPhone 7 Plus dhe më të hershëm, iPhone SE gjenerata e parë:

fik iPhone të vjetër

Shtypni gjatë butonin e energjisë ekran derisa të shfaqet një rrëshqitës për të fikur pajisjen.

Pasi ta kemi fikur pajisjen, duhet prit një minutë për t'u siguruar që është plotësisht i fikur.

Aktivizo modalitetin DFU/rikuperim

Ashtu siç nuk ka asnjë metodë të vetme për të fikur të gjitha modelet e iPhone, nuk ka gjithashtu asnjë metodë të vetme për të aktivizuar modalitetin DFU / modalitetin e rikuperimit.

Në varësi të faktit nëse është një iPhone 8 ose më i ri, iPhone 7 ose iPhone 6s dhe më i hershëm, procesi ndryshon:

Si të aktivizoni modalitetin DFU në iPhone 8, iPhone X ose më vonë dhe iPhone SE gjenerata e dytë:

Mënyra e rikuperimit të iPhone

Mbajmë butonin e ndezjes/fikjes së ekranit dhe lidhim kabllon Lightning me iPhone dhe Mac ose Windows PC.

Si të aktivizoni modalitetin DFU në iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus

Mbajmë të shtypur butonin e uljes së volumit ndërsa lidhim kabllon Lightning me iPhone dhe Mac ose Windows PC.

Si të aktivizoni modalitetin e rikuperimit në iPhone 6s dhe më të hershëm, gjenerata e iPhone 1

Mbajmë të shtypur butonin Home ndërsa lidhim kabllon Lightning me iPhone dhe Mac ose Windows PC.

mënyrë shërimi

Duhet të shtypim dhe të mbajmë butonin që korrespondon me çdo model iPhone derisa të shfaqet imazhi i sipërm. 

Si të rivendosni një iPhone me modalitetin DFU

Pasi të kemi aktivizuar modalitetin DFU në iPhone, është koha për të rivendosur pajisjen pasi ky është qëllimi i aktivizimit të këtij modaliteti për shumicën e përdoruesve.

Disa sekonda pas aktivizimit të modalitetit DFU, kompjuteri do të njohë që pajisja e lidhur ka probleme me fillimin dhe do të na ftojë të rivendosim ose përditësojmë pajisjen.

Rivendosni iPhone me iTunes

Opsioni kthej do të fshijë të gjithë përmbajtjen e ruajtur në pajisje. Nëse kemi një kopje rezervë ose në iCloud ose në kompjuter, ne mund ta rivendosim atë pasi të përfundojë procesi.

Opsioni Update, përdoret kur iPhone ose iPad ka probleme me nisjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.