Vendoseni hard diskun tuaj në dietë me Disk Diet dhe liro hapësirë ​​në kompjuterin tënd

Çdo vit, Apple lëshon në treg një version të ri të macOS, një azhurnim që është plotësisht falas për të gjithë përdoruesit që përdorin një Mac.Këtë vit, me lançimin e macOS Mojave, Apple ka vendosur që ishte koha për të filluar zvogëloni numrin e pajisjeve të përputhshme, vetëm kështu kompjuterat nga viti 2012 e tutje janë azhurnuar në macOS Mojave.

Ky vendim është goditës, pasi përdoruesit që kanë qenë në gjendje të instaloni macOS Mojave në kompjuterë që nuk mbështeten zyrtarisht, pohojnë se punon njësoj ose më mirë se versioni i mëparshëm. Kur Apple lëshon një version të ri, është gjithmonë e këshillueshme që të bëni një instalim të pastër, në mënyrë që të eliminoni të gjitha mbeturinat që grumbullojmë gjatë gjithë vitit.

Nëse ju pëlqen të provoni aplikacione, ka të ngjarë që çdo javë, të instaloni ndonjë aplikacion tjetër në kompjuterin tuaj, ose për ta provuar atë vetëm ose për të përfituar nga fakti që është i disponueshëm për shkarkim falas, edhe nëse nuk e merrni për ta përdorur atë në fund. Ndër shkarkimet e aplikacioneve, programi i fshehtë i shfletuesit, rezervimet e vjetra të iOS, plehrat e aplikacionit Fotografitë, dosja Shkarkimet dhe ekipi tjetër ynë pak nga pak mbushet dhe ngadalësohet çdo herë.

Nëse mendoni se ka ardhur koha për të filluar pastrimin, në Mac App Store kemi në dispozicion aplikacionin Diet Diet, një aplikacion që kjo do të na lejojë të marrim një hapësirë ​​të madhe nga disku ynë i ngurtë fshirjen e gjithçkaje që nuk e përdorim më ose që nuk na nevojitet, të tilla si:

 • Gjuhët e instaluara të aplikacioneve që ne nuk i përdorim.
 • Aplikime që nuk i përdorim.
 • Shfletuesi dhe memoria e aplikacionit.
 • Shkarkime
 • Shkarkimet e bashkangjitur.
 • Rezervime të vjetra.
 • Regjistrat e aplikacioneve.
 • Plehra të aplikacioneve të fotografive.
 • Kosh letre
 • Compatibleshtë i pajtueshëm me disqet e ruajtjes së jashtme.

Dieta Dietë ka një çmim në Mac App Store prej 4,49 euro, është i pajtueshëm me macOS Mojave dhe përfshin një temë të errët që përshtatet me atë që ofron versioni i ri i macOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.